Strach przed wypadnięciem z obiegu to FOMO (ang. fear of missing out). FOMO pojawia się kiedy jesteś offline i czujesz lęk, że coś istotnego może cię ominąć. Gdy starasz się o to, by z sieci nic nie umknęło Twojej uwadze, to może być uzależnienie od Internetu. Przyda się, choć krótki, cyfrowy detoks. W dłuższej perspektywie czasu warto wyrobić w sobie umiejętności wylogowania się z sieci bez stresu.
Cyfrowy detoks (digital detox)
Cyfrowy detoks polega na byciu offline przez jakiś czas. Pomysł na weekendowy cyfrowy detoks zyskuje coraz więcej zwolenników, choć nie każdy może sobie na to pozwolić Powstrzymanie się od zalogowania do sieci to obecnie luksus. Uzależnienie od Internetu nie zniknie po pierwszym weekendzie offline, ale od czegoś trzeba zacząć, aby pozbyć się FOMO i wyrobić w sobie nowe nawyki. Digital detox to cyfrowe odtruwanie na siecioholizm dla osób uzależnionych od Internetu.
Test na FOMO i uzależnienie od Internetu
Jeżeli zasypiasz ze smartfonem na poduszce, detoks cyfrowy jest dla Ciebie. Starasz się, aby telefon był zawsze w zasięgu ręki? Zastanów się, czy to nie jest uzależnienie od Internetu? Weszło ci w nawyk, że pierwszą czynnością po przebudzeniu jest zalogowanie się do sieci i sprawdzenie wiadomości? Zrób test na FOMO.
Cyfrowy detoks – tak czy nie?
Wahasz się, czy cyfrowy detoks jest ci potrzebny? Zastanów się, jak często odczuwasz, że czas przecieka Ci przez palce? Miewasz wrażenie, że zbyt dużą część dnia spędzasz przed ekranem? Twoje pomysły na odpoczynek zawsze wiążą się z grami komputerowymi, czatowaniem lub oglądaniem filmików w sieci? Jeśli odpowiadasz twierdząco – cyfrowy detoks jest dla Ciebie. Analogiczne pytania zadaje terapeuta, by sprawdzić, czy pacjent cierpi na siecioholizm, czyli uzależnienie od Internetu.
Test na uzależnienie od Internetu
Cyfrowy detoks nie jest potrzebny większości ludziom, którzy często są on-line, jeśli nie uwidacznia się u nich uzależnienie od Internetu, ani tym bardziej FOMO. Kimberly Young, amerykańska psycholog z University of Pittsbourgh przedstawiła propozycję pytań ułatwiających postawienie diagnozy uzależnienia od Internetu. Oto kilka przykładowych pytań z testu na uzależnienie od Internetu opracowanego przez Kimberly Young.
- Jesteś zaabsorbowany siecią na tyle, że nieustannie myślisz o aktywnościach w Internecie i nie możesz się doczekać kolejnych?
- Masz za sobą próby kontrolowania lub ograniczania czasu przeznaczonego na korzystanie z sieci, które się nie powiodły?
- Zdarzało ci się odczuwać rozdrażnienie w sytuacji ograniczania lub braku możliwości korzystania z Internetu?
- Czy kiedykolwiek oszukiwałeś swoich bliskich w celu ukrycia zaabsorbowania Internetem?
- Korzystasz z sieci dla uniknięcia nieprzyjemnych przeżyć?
- Zaabsorbowanie Internetem jest dla ciebie ucieczką od poczucia bezsensu, bezradności, poczucia winy lub niepokoju?
Na czym polega cyfrowy detoks?
Tymczasowe odcięcie się od Internetu – cyfrowy detoks to przynajmniej kilka dni spędzonych offline. Warto wyjechać i znaleźć się w nowym dla siebie środowisku. Można wybrać ośrodek położony w lesie bez zasięgu. To zrozumiałe, że całkowite zrezygnowanie z Internetu nie jest możliwe, dlatego detoks cyfrowy trwa dobę, dwie lub trzy. Niekiedy na urlopie udaje się odpocząć dłużej, ale tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na tydzień lub miesiąc offline. Czy uzależnienie od Internetu i syndrom FOMO po cyfrowym detoksie minie? Możliwe, że zauważysz różnicę i będziesz częściej korzystać z aktywności offline.
Może Cię zainteresuje: Fleksitarianizm – poznaj jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania
Grupa ryzyka FOMO
Syndrom FOMO dotyka osoby niemal w każdym wielu z różnych grup społecznych. Analizy przeprowadzone przez Discover Small Business Watch wskazują, że FOMO i siecioholizm jest groźny w pracy. W grupie ryzyka znajdują się właściciele małych firm. Często pracują ponad 12 godzin dziennie, a 15 proc. nie ma wolnych weekendów. Podczas gdy uzależnienie od internetu wielu osobom kojarzy się z nałogowym graniem, zapomina się o czasie spędzonym przed ekranem podczas pracy na własny rachunek. Dzień offline dla właściciela małej firmy to luksus, na który niewielu może sobie pozwolić.
Cyfrowy detoks dla właścicieli firm
Uzależnienie od Internetu w tym przypadku stanowi element prowadzenia firmy. Z badania wynika, że prawie 60 proc. właścicieli małych i średnich firm w wolny dzień deklaruje dostępność w sieci. Zabierają pracę (laptop, tablet lub smartfon) wszędzie tam, gdziekolwiek są, obniżając sobie i rodzinie jakość odpoczynku. Z obawy przed utratą ważnych wiadomości, nowego klienta, czy intratnej oferty czuwają przy telefonie pogłębiając syndrom FOMO i uzależnienie od Internetu.
Detoks cyfrowy dla dzieci i młodzieży
Wakacje offline w ośrodku bez zasięgu to sposób na cyfrowy detoks dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy stawiają sobie za cel pomóc rodzicom w uwolnieniu dzieci od FOMO. W grupie łatwiej pokonać uzależnienie od Internetu. Weekend w ośrodku położonym na uboczu, w lesie, z dala od cywilizacji dla każdego może być odskocznią od codziennej rutyny i dać początek nowym nawykom. Zdrowie na pewno na tym skorzysta!