Idy Marcowe w dzień 15 marca to czas hucznych obchodów święta rzymskiego Boga Wojny Marsa. Idy Marcowe (łac. Idus Martiae, Idus Martii) to także data w kalendarzu, która zapisała się w historii starożytnego Rzymu krwią i intrygą. Właśnie tego dnia, w roku 44 p.n.e., doszło do tragicznego w skutkach spisku i zamachu. Juliusz Cezar został zamordowany w Idy Marcowe. Przyjrzyjmy się bliżej znaczącej dacie 14 i 15 marca.
Juliusz Cezar zginął w Idy Marcowe
Idy Marcowe były tradycyjnym dniem hucznych obchodów święta rzymskiego Boga Wojny – Marsa. Wówczas odbywały się wojskowe parady i uroczysty przegląd wojsk. Jednak to właśnie w roku 44 p.n.e. święto zyskało szczególną rolę, zapisując się na tysiąclecia w historii starożytnego Rzymu. Juliusz Cezar zginął w Idy Marcowe 15 marca.
Cezar nie mógł nie przeczuwać, że grozi mu niebezpieczeństwo. Był wielokrotnie ostrzegany o możliwości zamachu na jego życie. Kierując się tego dnia do siedziby senatu, padł ofiarą spisku 60 zamachowców. Cezar został zamordowany w Idy Marcowe w dzień poświęcony Marsowi – patronowi działań wojennych.
Mars – Bóg Wojny
Mars, staroitalskie bóstwo, jest jednym z głównych bogów w mitologii rzymskiej. Marsowi jako Bogi Wojny składano ofiary przed bitwą. Pojawiał się na polu walki w towarzystwie Bogini Wojny Bellony i wspólnie przyjmowali hołdy. Mars był czczony najpowszechniej spośród wszystkich rzymskich bogów!
- Symbolika Marsa – Bogowi poświęcono wilka szarego, dzięcioła i dąb;
- Jako Mars Gradivus kroczył na czele wojsk na polu bitwy i był czczony w świątyni na Via Appia;
- Mars był ojcem bliźniąt Romulusa i Remusa;
- Marzec – pierwszy miesiąc w kalendarzu rzymskim poświęcono Marsowi. Marzec (łac. mensis Martius) to czas kiedy tradycyjnie pogoda pozwalała wznowić lub rozpocząć działania wojenne.
Mars był czczony nie tylko podczas wojny, ale także odgrywał rolę w życiu codziennym Rzymian. Jego kult miał duże znaczenie w starożytnym Rzymie, a świątynie i miejsca kultu były rozsiane po całym mieście.
Ofiary dla Boga Wojny Marsa i Bogini Bellony
Bogu Wojny Marsowi i Bogini Bellonie należało złożyć ofiary w dzień poprzedzający święto 15 marca. Dary, często krwawe, były dostosowane do okoliczności i potrzeb danej społeczności. Mars był więc czczony poprzez różne rytuały i składanie różnorodnych ofiar, także z roślin i płodów rolnych. Przed rozpoczęciem bitwy składano ofiary w formie zwierząt, które miały na celu zapewnienie wsparcia i powodzenia w walce. Krwawe ofiary rytualne jako gesty oddania czci Marsowi i Bellonie składali kapłani w świątyniach.
Idy Marcowe współcześnie
Dziś Idy Marcowe 15 marca przypominają nam o zawirowaniach w historii Rzymu. Przez tysiąclecia niesie się pamięć, że spiskowcy wybrali święto Boga Wojny na spisek i zamach, a w wyniku tego zamordowanie Cezara. Oficjalnie nie obchodzi się święta tak jak niegdyś, a w Rzymie nie organizuje się już parady wojskowej ku czci Boga Marsa.
Może Cię zainteresować: Metoda Pareto zasada 80/20 – przykłady stosowania w życiu codziennym