Perseidy 2023 – kiedy noc spadających gwiazd? 

Jak co roku w sierpniu sprawdzamy, kiedy Perseidy 2023 staną się najlepiej widoczne. Spadające gwiazdy – Perseidy, deszcz meteorytów to wakacyjna atrakcja, której nie można przegapić! W nocy z 12 na 13 sierpnia 2023 przypada maksymalna aktywność roju Perseidów. Na bezchmurnym nocnym niebie spadające gwiazdy będą widoczne także 11 i 14 sierpnia. Dokąd wybrać się na Perseidy 2023? Gdzie jest najlepsza widoczność i najmniej smogu świetlnego? 

Spis treści:

  1. Noc spadających gwiazd w sierpniu 2023 – wakacyjna atrakcja; 
  2. Perseidy 2023 – skąd bierze się rój meteorytów? 
  3. Nawet 100 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny! 
  4. Kiedy i gdzie oglądać Perseidy? 
  5. Perseidy nad Morzem Bałtyckim;
  6. Jak przygotować się na nocną obserwację sierpniowego nieba? 

Noc spadających gwiazd w sierpniu 2023 – wakacyjna atrakcja 

Perseidy 2023 przed nami! Dużymi krokami zbliża się kulminacyjna noc spadających gwiazd. Na nocnym niebie bez specjalistycznego sprzętu do obserwacji gwiazd widoczny będzie deszcz meteorów. Spektakularne zjawisko astronomiczne przyciąga chętnych na nocne widowisko w miejsca niezanieczyszczone świetlnym smogiem. W Polsce Perseidy warto obserwować nad brzegiem Bałtyku. Dlatego m.in. wielu turystów rezerwuje długi weekend sierpniowy na wyjazd nad morze, by noc z 12 na 13 sierpnia spędzić na plaży i wypatrywać spadające gwiazdy. Lipiec i sierpień to czas wakacji, odpoczynku, letniej laby, a także wyjątkowych atrakcji, na które czekamy przez cały rok. Perseidy 2023 to niezwykłe zjawisko astronomiczne, które warto wpisać na listę atrakcji do zobaczenia w sierpniu. 

Perseidy 2023 – kiedy noc spadających gwiazd?

Spektakularne widowisko na nocnym niebie odbywa się w tym roku w weekend z soboty na niedzielę z 12 na 13 sierpnia! 

Perseidy 2023 – skąd bierze się rój meteorytów? 

Perseidy widoczne na sierpniowym niebie to rój meteorów, który tworzy kometa Swift-Tuttle. W momencie, gdy zbliża się ona do Słońca, jej jądro zaczyna się roztapiać, a to uwalnia skalny pył, z którego powstaje długi warkocz komety.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów z warkocza komety, którego orbita przecina się każdego roku w połowie sierpnia z orbitą Ziemi. Najbardziej widowiskowe zjawiska mają miejsce na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Właśnie wtedy przypada maksimum roju, ale będzie co podziwiać również przed kulminacją Perseidów 2023 – 11 sierpnia, jak i następnej doby po nocy spadających gwiazd – 14 sierpnia. W tym okresie na nocnym niebie widoczne są rozbłyski spadających gwiazd, z tym że częstotliwość ich pojawiania się może być mniejsza. 

Nawet 100 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny! 

Perseidy to częstsze niż zwykle rozbłyski przelatujących blisko Ziemi meteorów. Na pogodnym niebie przy dobrej widoczności w ciągu zaledwie jednej godziny daje się zauważyć wiele rozbłysków. Perseidy są niezwykle aktywnym rojem, dlatego oczekujemy spektakularnych widoków. ZHR Perseidów wynosi 100 – to liczba meteorów, jaką może zaobserwować każdy obserwator w trakcie jednej godziny w bezchmurną i pogodną noc! Właśnie na takie warunki musimy liczyć, jeśli chcemy przeżyć niezwykłe emocje. 

Obserwatorzy nocnego zjawiska odnoszą wrażenie, jakby dookoła pełno było spadających gwiazd. Niezwykły spektakl może dostrzec każdy, kto zaczeka na całkowite zaciemnienie. Do oglądania roju meteorytów nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – rozbłyski widać nieuzbrojonym w przyrządy okiem.

Kiedy i gdzie oglądać Perseidy? 

Perseidy najlepiej widać w sierpniową noc, w miejscu, gdzie dociera mało sztucznego światła. Do obserwacji nocnego nieba nie nadaje się balkon w centrum miasta, czy osiedle mieszkaniowe z oświetlonymi latarniami ulicznymi chodnikami. Jeżeli szukasz miejsca o najniższym poziomie zanieczyszczenia światłem, skorzystaj z Light Pollution Map. Dzięki niej łatwo znaleźć lokalizacje, które idealnie nadają się do nocnej obserwacji nieba w kulminację Perseidów 2023. 

Na mapie poniżej biało-fioletowym kolorem zaznaczono  miejsca mocno naświetlone (centa dużych miasta). Kolorem czerwonym i żółtym miejsca gęsto zaludnione i oświetlone sztucznym światłem. Na niebiesko zaznaczono miejscowości, w których obserwacja nocnego nieba w poszukiwaniu spadających gwiazd powinna przynieść najwięcej satysfakcji. 

Mapa zanieczyszczenia światłem

Perseidy nad Morzem Bałtyckim  

Cały pas nadmorski widnieje na mapie w ciemnoniebieskim kolorem, a to oznacza, że warto wybrać się wieczorem na plażę w Kołobrzegu, Łebie czy Jastrzębiej Górze na Perseidy. Ze względu na doskonale zaciemnioną wschodnią część nieba nad morzem – okolice Helu i cały półwysep to idealna arena do podziwiania spadających gwiazd. Tam fani obserwacji astronomicznych będą mieli prawdziwą ucztę pod warunkiem, że pogoda dopisze. Gdzie patrzeć na Perseidy? Najlepiej obserwować północno wschodnią części nieba w drugiej części nocy, kiedy gwiazdozbiór Perseusza jest wysoko nad horyzontem. W okresie maksimum roju Perseidów rozbłyski spadających gwiazd widać o każdej porze nocy. 

Jak przygotować się na nocną obserwację sierpniowego nieba? 

Perseidy 2023 z kulminacyjną nocą spadających gwiazd to jedno z bardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, które daje się zaobserwować w wakacje. Dobra widoczność nocnego nieba występuje wtedy, gdy panują odpowiednie warunki pogodowe. Na tę kwestię nie mamy wpływu, ale możemy wybrać odpowiednie miejsce, by podziwiać Perseidy 2023. 

Oddalone od źródeł sztucznego światła mało zaludnione obszary, gdzie panuje większe zaciemnienie, gwarantują o wiele lepsze widoki. Natomiast sprzęt – luneta czy teleskop nie będzie potrzebny. W tym roku spadających gwiazd nie będzie zakłócał Księżyc, którego tarcza będzie widoczna jedynie w około 10 proc. Jeśli niebo zasłaniają wysokie budynki lub drzewa, to możliwości obserwacyjne są dużo mniejsze. Najbardziej zagorzali fani wybierają miejsca wolne od świetlnego smogu i już szykują plecaki na noc spadających gwiazd! 

Kiedy jeszcze oglądać spadające gwiazdy?

Przez cały rok warto patrzeć w nocne niebo i obserwować gwiazdy. Jasne rozbłyski meteorów są widoczne nie tylko w lipcu i sierpniu. Wyjątkowa noc trafia się 3 stycznie, kiedy na niebie pojawiają się Kwadrantydy. Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego. Obecnie tworzy on gwiazdozbiór Wolarz. Kwadrantydy są aktywne od 1 do 7 stycznia, a ich maksimum przypada na późny wieczór 3 stycznia. Najlepiej obserwować je po godzinie 22.00 przez około 5 godzin.

  • Kwadrantydy – od 1 do 7 stycznia (kulminacja 3 stycznia po godz. 22.00);
  • Eta Akwarydy z komety Halleya – od 5 do 8 maja;
  • Delta Akwarydy – od 12 lipca do 19 sierpnia;
  • Perseidy 2023 – od 17 lipca do 24 sierpnia;
  • Leonidy z gwiazdozbioru Lwa – od 10 do 23 listopada;

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj artykuł Brama Lwa 2023 – Portal 88. Przełomowe zjawisko astrologiczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top