Perseidy 2024 nadchodzą! Na nocnym niebie, podczas deszczu meteorów nie ma Księżyca, który mógłby zepsuć przedstawienie. Czas przygotować dużą porcję popcornu, rozłożyć leżaki i obserwować Perseidy 2024!
*
Kiedy Perseidy 2024?
Deszcz meteorytów Perseidy 2024 będzie miał największy rozkwit w noc z 11 na 12 i 12 na 13 sierpnia 2024. Tego roku obserwatorzy nocnego nieba nie będą musieli zmagać się z pełnią Księżyca, jak to miało miejsce zeszłego lata. Zamiast tego Księżyc wzniesie się oświetlony w 38 proc. w pierwszej kwadrze już o 13.15 czasu warszawskiego i uprzejmie ustąpi miejsca gwiazdom tego wieczoru, zachodząc o 22.10. Dodatkowo potencjalne wybuchy meteorów podczas maksimum deszczu i po nim wzbudzą prawdziwą sensację!
Przeczytaj: Brama Lwa – Portal 88. Przełomowe zjawisko astrologiczne
Gdzie oglądać Perseidy?
Perseidy rozbłyskują z szybkością około jednej minuty na ciemnym niebie. Jeśli masz taką możliwość, a pogoda jest idealna, rozważ wycieczkę za miasto, na wieś lub nad morze, aby w pełni docenić nadchodzące bogactwo meteorów. Teleskop ani lornetka nie są potrzebne, wystarczy rozkładane krzesło i przekąski. Weź ciepłe koce na wypadek, gdyby spektakl przeciągnął się do późna. Interaktywna mapa zanieczyszczenia światłem pomoże Ci znaleźć najciemniejsze niebo w pobliżu domu.
Jak przygotować się na Perseidy 2024?
Rozpocznij czuwanie pod nocnym niebem około 22:00 pod koniec wieczornego zmierzchu. Zaplanuj spędzenie co najmniej godziny pod deszczem meteorów. Zdjęcia złożone wykonane w ciągu kilku godzin, a czasem nawet dni sprawiają wrażenie, że meteory spadają jak prysznic. Zamiast tego pojawiają się na niebie fragmentarycznie, pojedynczo lub w krótkich seriach, po czym następują przerwy do pojawienia się następnego błysku.
Przewidywanie przybycia następnej eksplozji światła meteoru jest jedną z największych przyjemności łapania Perseidów. Wykorzystaj okazję, a będziesz się świetnie bawić!
Perseidy 2024 zdjęcia
Wiele osób zastanawia się jak fotografować Perseidy 2024, deszcz meteorów, zorzę polarną i inne zjawiska, dziejące się nocą na niebie. To złożone zdjęcie zrobił Petr Horálek w ciągu dwóch nocy w Parku Ciemnego Nieba Králova Studňa na Słowacji podczas szczytu roju meteorów Perseidy w 2016 roku. Całkowity czas ekspozycji wynosił 9 godzin.
Nad morzem znajdziesz miejsca, wolne od zanieczyszczenia światłem, a to gwarantuje, że swoim telefonem zrobisz zdjęcia spadających gwiazd. Pogoda zapowiada się doskonale na obserwację przelatujących bolidów na tle nocnego nieba. Noce w okresie 11-13 sierpnia będą ciepłe i bezchmurne – wymarzone warunki na Perseidy 2024. Do zobaczenia pod rozgwieżdżonym niebem!