Planeta Merkury na wieczornym niebie w marcu. Natura Merkurego 

Planeta Merkury widoczna na niebie w marcu

Kosmiczne wiadomości donoszą, że Planeta Merkury będzie widoczna na niebie w marcu. To doskonała okazja do obserwacji Merkurego na wieczornym niebie przez lornetkę lub teleskop, a także do zrobienia zdjęć. Na blogu JakWyleczyć poznajemy naturę Merkurego. Jakie znaczenie ma Planeta Merkury w astrologii i medycynie?

*

Planeta Merkury najbliżej Słońca

Planeta Merkury to najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta w naszym Układzie Słonecznym. W ciągu dnia Słońce z powierzchni planety wygląda na trzy razy większe i ponad 10 razy jaśniejsze niż widziane z Ziemi. Bliskość Słońca sprawia, że temperatura w dzień sięgała nawet 430 stopni C, a w nocy może spaść do -180 stopni C. Choć Merkury to planeta najbliższa Słońcu, w rzeczywistości nie jest najgorętsza. W bliskim nam kosmosie Planeta Wenus jest gorętsza od Merkurego.

Planeta Merkury tranzyt przez Słońce
Planeta Merkury tranzyt przez Słońce foto: NASA

Merkury najmniejsza planeta Układu Słonecznego

Merkury jest najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym. Jest tylko trochę większy od ziemskiego Księżyca. Sam Merkury nie ma jednak żadnych księżyców. Wraz z Wenus, Ziemią i Marsem, Merkury jest jedną z planet skalistych i ma solidną powierzchnię pokrytą kraterami. Zamiast atmosfery Merkury posiada cienką egzosferę złożoną z atomów wyrzuconych z powierzchni przez wiatr słoneczny. Egzosfera Merkurego składa się głównie z tlenu, sodu, wodoru, helu i potasu.

Planeta Merkury w kolorze!
Planeta Merkury foto: Agencja Kosmiczna NASA

Planeta Merkury widoczna w marcu

Mała Planeta Merkury staje się widoczna z Ziemi na niebie wieczorami w okresie od 15 marca. Od połowy marca zaczyna się najlepszy czas w 2024 roku na obserwowanie  planety. W równonoc wiosenną 20 marca można zauważyć Planetę Merkury po zachodzie Słońca około 19:00. Blask Merkurego w marcu dorównuje jasnym gwiazdom. To doskonała okazja do obserwacji Planety Merkury oraz fotografowania. 

Planeta Merkury ciekawostki kosmiczne

  • Bliskość Słońca: Merkury jest tak blisko Słońca, że jego powierzchnia jest mocno nagrzewana. W ciągu dnia temperatura może osiągać nawet 430°C (800°F), a nocą spada do około -180°C (-290°F).
  • Dzień na Merkurym nie jest taki sam, jak dzień na Ziemi. Merkury ma powolny obrót i krótki rok, wschody i zachody Słońca zajmują mu dużo czasu. Merkury ma tylko jeden wschód Słońca na 180 ziemskich!
  • Krótki rok: Merkury ma bardzo krótki rok. Planeta obiega Słońce w ciągu zaledwie 88 dni ziemskich. To oznacza, że jeden rok merkuriański to mniej niż trzy miesiące! Jeden dzień na Merkurym (czyli jeden obrót planety względem gwiazd) wynosi 59 ziemskich dni. 
  • Brak atmosfery: Merkury prawie nie ma atmosfery. Dlatego nie ma ochrony przed promieniowaniem słonecznym ani przed uderzeniami meteoroidów z kosmosu. Jego powierzchnia jest pełna kraterów po uderzeniach asteroid i meteorytów.
  • Widoczność na niebie: Merkury jest często trudny do zauważenia ze względu na bliskość Słońca. Najlepiej go obserwować tuż po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Wtedy jest widoczny jako jasny punkt na zachodnim lub wschodnim horyzoncie.
  • Misje kosmiczne na Planetę Merkury: Tylko dwie misje kosmiczne dotarły do Merkurego: Mariner 10 w latach 70. i Messenger w latach 2004-2015, a dzięki nim o Planecie Merkury ciekawostki udostępnia Agencja Kosmiczna NASA.
Planeta Merkury w kolorze!
Merkury południowy region polarny foto: NASA

Niespokojny Posłaniec Merkury

Obserwowanie Merkurego przed dłuższy czas nie jest łatwe. Po pierwsze trudno wyszukać go na porannym lub wieczornym niebie. Jeśli się uda, to najpierw spostrzega się, że jego bieg jest niespokojny. Często zawraca i sprawia wrażenie, jakby poruszał się tam i z powrotem. Poznajmy teraz Planetę Merkury w astrologii, mitologii i astro-medycynie. Boga Merkurego, od którego planeta wzięła nazwę, wyobrażano sobie jako Posłańca. Merkury biega od jednego boga do drugiego i przekazuje wiadomości. Nie może przy tym rozwinąć swojej osobowości, ponieważ jest zbyt zajęty. Merkury jest uważany za planetę neutralną w działaniu, która nie wysuwa na pierwszy plan swojej osobowości. Nawet płeć Merkurego nie jest jednoznacznie określona i często przedstawia się go jako obojnaka. W mitologii greckiej Merkury to Hermes.

Planeta Merkury uosobienie Boga Merkury/Hermesa
Merkury/Hermes foto: Pixabay

Planeta Merkury w astrologii

Planeta Merkury w astrologii symbolizuje wartości związane z uczeniem się i komunikację. Merkury to symbol wiedzy o właściwościach roślin leczniczych, ziół i uzdrawianiu, a także magii rytualnej. Jeżeli chcesz mocniej poczuć energię Planety Merkury w astrologii, zwróć uwagę na symbole: 

  • Znak zodiaku – Bliźnięta;
  • Dzień tygodnia – środa;
  • Kolor – pomarańczowy;
  • Metal – mosiądz;
  • Kamień – karneol;
  • Rośliny – lawenda oraz cytryna.

Merkury i astromedycyna

Merkury pod kątem astromedycyny należy do planet miękkich. W grupie planet miękkich znajduje się Księżyc, Merkury, Wenus i Jowisz. Co ciekawe temu podziałowi odpowiada powstawanie człowieka z trzech listków zarodkowych. Z wewnętrznego listka powstają narządy trawienne jak wątroba i trzustka jako narządy Jowisza. Narządem Wenus jest tarczyca. Księżyc zarządza pęcherzem moczowym i prostatą. Z zewnętrznego listka powstaje skóra, komórki zmysłów i nerwów. Odpowiada to planetom Merkuremu i Wenus. Środkowy listek zarodkowy wytwarza mięśnie, kości i serce, co odpowiada twardym planetom Marsowi, Saturnowi i Słońcu.

Zasada Merkurego w astrologii i medycynie 

W astromedycynie zasadę Merkurego odnajdujemy wszędzie tam, gdzie chodzi o przekazywanie informacji. Głównie w układzie nerwowym i hormonalnym. Narzędzia potrzebne do komunikacji to mówienie i czytanie, dlatego Merkuremu podlegają narządy służące do przekazywania i odtwarzania informacji – narządy zmysłów i mowy, język, płuca, mózg, a także ręce i ramiona.

Astrologia Medyczna to fascynująca dziedzina, która ma wiele do odkrycia! Dowiedz się więcej: Astromedycyna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top