Potężny rozbłysk słoneczny – jak się przygotować?

Rozbłysk słoneczny

Silny rozbłysk słoneczny wpływa na nasz stan fizyczny i psychiczny, a zdaniem środowiska ezoterycznego, również na stany duchowe. Istnieją badania potwierdzające, że mocny rozbłysk słoneczny oddziałuje na wszystkie organizmy żywe: ludzi, zwierzęta, rośliny i mikroorganizmy. Przy obecnej aktywności Słońca cykl katastrof interesuje większość z nas.

Rozbłysk słoneczny na radarach

Rozbłysk słoneczny zapowiada sekwencja zdarzeń. Aktywność słoneczna z częstymi burzami geomagnetycznymi, wybuchami i sztormami jest obecnie monitorowana, a większość rozbłysków udaje się w jakimś stopniu przewidzieć wcześniej dzięki obserwacji plam na Słońcu i dynamiki aktywności słonecznej oraz wykresom Rezonansu Schumanna. W XXI wieku kosmologia może powiedzieć nam o wiele więcej o wszechświecie i dominacji elektromagnetycznej kosmosu. Wyjaśnia, dlaczego słoneczne wymuszenie klimatu na Ziemi jest brakującym elementem całej układanki pogodowej. Prawidłowa kosmologia uświadamia nam istnienie dynamiki galaktycznej, a ta z kolei wyjaśnia zagadkę cykliczności wybuchów na Słońcu i możliwych katastrof.

Czy rozbłysk słoneczny dla się przewidzieć?

Monitorowanie rozbłysków i aktywności słonecznej trwa nieustannie. Zwykle pierwsze powstają plamy na Słońcu i skupiają się w grupy. Następnie dochodzi do rozbłysku z koronalnym wyrzutem masy (CME). Od momentu wyrzutu flary do zmian pola elektromagnetycznego, odczuwanych na Ziemi, mija kilkadziesiąt godzin. Okres oczekiwania skutków rozbłysku trwa od 24 do 60 godzin, a czasem dłużej. Nie jesteśmy jednak w stanie precyzyjnie przewidzieć dynamiki gwałtownych zjawisk, wybuchów i burzy geomagnetycznej. Każda aktywność słoneczna zakończona rozbłyskiem na naszej gwieździe ma inną siłę i dynamikę.

Czy potężny rozbłysk słoneczny da się przewidzieć na tyle wcześniej, by ludzkość zdążyła się przygotować? Problem polega na tym, że nie robimy nic, przynajmniej nic, na dużą skalę w sprawie ochrony. Gdy super rozbłysk dotrze do Ziemi, prawdopodobnie będziemy zdani sami na siebie. Warto przynajmniej taką opcję wziąć pod uwagę. 

Rozbłysk słoneczny klasy X45

Masywny rozbłysk słoneczny jest wyjątkowym zjawiskiem w kosmologii, ale takie rozbłyski już się zdarzały w przeszłości. Jednym z najlepiej zbadanych i udokumentowanych jest Wydarzenie Carringtona, które miało miejsce w 1859 roku. Przeszło do historii kosmologii jako potężny rozbłysk słoneczny zaliczanym do klasy X45.

Świadkowie widzieli, jak niebo stanęło w ogniu, a w powietrzu drgało ogromne skupienie naładowanych elektrycznie cząsteczek. Rozbłysk słoneczny może wywołać sztorm w jonosferze, niosący ogromne skupiska zagęszczonych protonów. W dzisiejszych czasach po rozbłysku słonecznym klasy X45 wiele sieci i urządzeń przez jakiś czas przestałyby działać.

Problemy techniczne po rozbłysku słonecznym klasy M

W połowie marca 2024 po rozbłysku słonecznym klasy M wiele restauracji McDonald’s na świecie zostało zamkniętych z powodu awarii systemu informatycznego. Problemy techniczne zgłaszały lokale w wielu krajach, od Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii po Nową Zelandię, Australię czy Chiny. Nie działały ekrany do przyjmowania zamówień ani elektroniczne wyświetlacze w kuchni. W tym samym czasie awarię zaliczyło kilka innych organizacji m.in. duńska telewizja TV2, w Holandii gazeta „De Telegraaf”, a w Wielkiej Brytanii – BBC. Awarie wystąpiły w piątek 15 marca, a przynajmniej 24 godziny wcześniej mogliśmy oglądać flary rozbłysku na monitorach SOHO. O awarii urządzeń donosiła prasa, podając nieznane przyczyny problemów technicznych.

Rozbłysk słoneczny M i X6 a awaria dużej korporacji

W marcu nie tylko jeden rozbłysk słonecznych spowodował zawirowania w przestrzeni kosmicznej. 5 marca miała miejsce potężna awaria komunikatora Messenger, Instagrama i Facebooka należących do korporacji Meta. Dwie doby wcześniej rozpętała się burza geomagnetyczna o niespotykanej sile. Awarię Meta poprzedziły dwa rozbłyski, jeden średniej klasy M, drugi silny klasy X6.

Burze geomagnetyczne generują zakłócenia w ziemskim polu magnetycznym. Te wpływają na pracę urządzeń, w tym komputerów i systemów AI. Mimo że większość nowoczesnych systemów jest projektowana tak, aby były odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, to w zetknięciu z silnym rozbłyskiem słonecznym klasy X nie są. Więcej piszemy o tym zdarzeniu we wcześniejszym artykule.

CME- koronalny wyrzut masy
CME – koronalny wyrzut masy

Rozbłysk słoneczny klasy X45

Masywny rozbłysk słoneczny jest wyjątkowym zjawiskiem w kosmologii, ale takie rozbłyski już się zdarzały. Jednym z najlepiej zbadanych i opisanych jest Wydarzenie Carringtona, które miało miejsce w 1859 roku. Przeszło do historii kosmologii jako potężny rozbłysk zaliczanym do klasy X45. Świadkowie widzieli, jak niebo stanęło w ogniu, a w powietrzu drgało skupienie naładowanych elektrycznie cząsteczek. Rozbłysk słoneczny może wywołać sztorm w jonosferze, niosący ogromne masy zagęszczonych protonów. W dzisiejszych czasach po rozbłysku klasy X45 wiele sieci i urządzeń przez jakiś czas przestałyby działać.

Wydarzenie Carringtona Great Solar Storm z 1859 roku

Great Solar Storm of 1859, Wydarzenie Carringtona i Burza magnetyczna roku 1859 było jednym z największych zjawisk elektromagnetycznych spowodowanych przez rozbłysk słoneczny. Między 28 sierpnia a 2 września 1859 obserwowano liczne plamy na Słońcu. Amator astrolog Richard Carrington zaobserwował Słońce i zauważył rozbłysk, który utworzył wówczas potężny koronalny wyrzut masy (CME). Ta aktywność Słońca była przyczyną jednej z najbardziej intensywnych burz magnetycznych na Ziemi w dotychczasowej historii. Zaburzenia w polu elektromagnetycznym spowodowały awarie sieci telegraficznych w Ameryce Północnej i całej Europie. Gdzieniegdzie doszło do pożaru. Jasna zorza polarna była widoczna na całym świecie. Jej blask obudził ludzi w środku nocy. Obecnie tak potężny rozbłysk słoneczny (X45) mógłby zatrzymać świat na jakiś czas.

Słońce, Ziemia, Pas Van Allena
Słońce i Ziemia oraz Pas Van Allena

Wpływ rozbłysków na pole osobiste

Słoneczny rozbłysk, poza fizycznymi konsekwencjami dla świata, będzie miał wpływ na pole osobiste. Już teraz aktywność słoneczna oddziałuje na ludzi, powodując rozmaite objawy np. szumy uszne, palpitacje serca, problemy trawienne i większą emocjonalność. Emocje pojawiają się regularnie za każdym razem gdy następują kolejne wybuchy na Słońcu lub cała seria rozbłysków słonecznych, a wykres Schumanna wskazuje anomalie wykraczające poza skalę.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top