Równonoc wiosenna. Rytuały w pierwszy dzień wiosny

Równonoc wiosenna

Noc z 19 na 20 lub z 20 na 21 marca – równonoc wiosenna wyznacza kalendarzowy początek wiosny. W kulturze chrześcijańskiej i tradycjach słowiańskich zrównanie nocy i dnia odzwierciedla początek roku. Równonoc wiosenna rozpocznie więc nie tylko wiosnę, ale nowy cykl w przyrodzie i ziemskiej kosmologii. 

Kiedy przypada równonoc wiosenna 2025? 

Równonoc wiosenna 2025 w tym roku przypada z 19 na 20 marca. Dokładnie w czwartek 20 marca 2025 10.01 nastąpi zrównanie dnia z nocą, wyznaczając nadejście wiosny. W tym dniu – 20 marca 2025 o godzinie 10.01 rozpocznie się astronomiczna wiosna. 

Równonoc wiosenna daje początek astronomicznej wiośnie. Świętujemy pierwszy dzień wiosny – w tradycji słowiańskiej Jare Gody (Jare Święto) i rytuał Topienie Marzanny. To nie koniec okazji. W ten dzień przypada Nowy Rok Astrologiczny 2025 i Międzynarodowy Dzień Astrologii. Święto obchodzi się w dniu równonocy marcowej, zazwyczaj 19-20 lub 21 marca z inicjatywy amerykańskiego stowarzyszenia astrologicznego. Association for Astrological Networking (AFAN) zrzesza astrologów z całego świata.

Jak świętować początek wiosny?

W pierwszy dzień wiosny tradycyjnie topi się marzannę – symbol mrozu i zimy. Zwyczaj ten symbolizuje zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 20 lub 21 marca. 

Współpraca:

Baner - konsultacje z dietetykiem. Medycyna chińska.

Równonoc wiosenna to przede wszystkim przypomnienie o nieustającym cyklu odrodzenia. Każdy koniec jest jednocześnie początkiem czegoś nowego. Przesilenie wiosenne w równonoc marcową to magiczny moment. Przypomina o nieustannym cyklu życia, śmierci i odrodzenia, który znajduje odbicie we własnych doświadczeniach każdego z nas. To czas, kiedy natura budzi się do życia, przynosząc nowe możliwości. 

Równonoc wiosenna – rytuały:

  • Rytuał oczyszczenia – wykorzystaj energię równonocy, aby oczyścić swoje ciało i umysł poprzez medytację, ćwiczenia oddechowe lub po prostu spędzając chwilę w ciszy, oczyszczając swoje myśli.
  • Sadzenie roślin – wiosna to czas wzrostu i nowego życia. W pierwszy dzień wiosny zasiej nasiona lub posadź kwiaty czy zioła. To symboliczny akt tworzenia nowego życia. 
  • Topienie Marzanny – ten tradycyjny słowiański zwyczaj symbolizuje pozbycie się zimy i przywitanie wiosny. 
  • Spacer medytacyjny – obserwowanie przyrody w dzień święta równonocy wiosennej to doskonały sposób na połączenie się z naturą i poczucie nowego początku.
  • Miejsca mocy – odwiedzenie miejsca o dużym nagromadzeniu ładunków dodatnich, które korzystnie wpływają na organizm.

Jare Gody – obrzędy kultury słowiańskiej 

Jare Święto – Jare Gody w kulturze słowiańskiej polegało na symbolicznym przepędzeniu zimy 19-20 lub 21 marca i powitaniu wiosny. Okres zwyczajów i obrzędów magicznych Jare Gody to kilkudniowy cykl obrzędowy związany z topieniem Marzanny. Spalenie słomianej kukły symbolizuje zakończenie zimy i radosne powitanie początku wiosny. Po przepędzeniu zimy nadchodziło Święto Jaryły Jarowita – boga wiosny, płodności i miłości uosabiającego siły młodości. Powitanie wiosny trwało u Słowian wiele dni, czasem kilka tygodni. Towarzyszyły temu regionalne obrzędy, które warto przypominać ze względu na dziedzictwo kulturowe. 

Współpraca reklamowa: Zamów okulary słoneczne lub korekcyjne z darmową dostawą już od 90 zł

PRZEJDŹ DO SKLEPU Okulary słoneczne korekcyjne

Okulary słoneczne korekcyjne

2 thoughts on “Równonoc wiosenna. Rytuały w pierwszy dzień wiosny”

  1. Pingback: Wydarzenia astrologiczne 2025: zjawiska i daty – jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Przesilenie wiosenne – duchowe znaczenie – jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top