Blue Monday 2024 – pseudonauka i fake newsy 

Blue Monday 2024 nie istnieje!

Blue Monday to określenie trzeciego poniedziałku stycznia, który przypada w poniedziałek 15 stycznia 2024. Ma to być najbardziej depresyjnym dzień w roku… Blue Monday 2024 nie istnieje! Nie wszyscy wiedzą, że teoria ta, została wymyślona przez psychologa na potrzeby marketingowe. Najbardziej depresyjny dzień w roku nie ma żadnego naukowego poparcia, dlatego ta teoria jest uważana za pseudonaukę.

Blue Monday – chwyt marketingowy Cliffa Arnalla

Twórca pojęcia Blue Monday, psycholog Cliff Arnall, przyznał, że został opłacony przez biuro podróży, aby stworzyć wzór matematyczny, który zachęcałby ludzi do rezerwowania wakacji. W rzeczywistości nie istnieje żaden dowód, że trzeci poniedziałek roku to dzień, który zasługuje na nazwę Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku. W jaki sposób dany dzień miałby być bardziej smutny lub radosny od innych, skoro nastrój zależy od wielu indywidualnych czynników? 

Blue Monday dla biura podróży 

Pomysłodawca Blue Monday, psycholog Cliff Arnall w 2004 roku wprowadził do kalendarza najbardziej depresyjny dzień w roku. Jego teoria opierała się na pseudonaukowym wzorze matematycznym, który uwzględniał takie czynniki jak pogoda, dług, czas od Bożego Narodzenia, motywacja i potrzeba działania. 

Współpraca:

Pomysł początkowo entuzjastycznie podchwycono, a dopiero potem ostro skrytykowano. Gdy padły żądania w kierunku brytyjskiego psychologa o przedstawienie dowodów na teorię Blue Monday, Arnall przyznał, że jest to chwyt marketingowy, stworzony na zlecenie biura podróży. Sky Travel w ten sposób chciało zachęcić ludzi do rezerwowania wakacji w ciepłych krajach. Arnall przyznał, że jego teoria nie miała zaplecza naukowego i był to pomysł czysto reklamowy. 

Biuro podróży Sky Travel już nie istnieje. Pięć lat po niefortunnej kampanii reklamowej opartej o pseudonaukową teorię Blue Monday zostało zamknięte przez swojego właściciela BSkyB, z powodu spadku zainteresowania ofertą. Mimo to Smutny Poniedziałek w kalendarzu przetrwał i wciąż wywołuje depresyjny nastrój. 

Pseudonauka wzorowana na sukcesie Blue Monday 

Blue Monday odniósł ogromny sukces, a na jego fali wiele firm tworzyło swoje strategie marketingowe. Znane przedsiębiorstwa korzystają z pseudonauki do celów marketingowych. Wykorzystują fałszywe lub niepotwierdzone informacje, aby sprzedawać swoje produkty i usługi. 

Niektóre firmy oferujące suplementy diety nie mają żadnych badań klinicznych, potwierdzających działanie substancji i ich skuteczność. Na przykład, firma Herba Life (produkty odżywcze i kosmetyczne) była oskarżana o stosowanie pseudonauki i wprowadzanie w błąd konsumentów. Poprzez praktyki takich firm zaufanie konsumentów do uczciwych producentów suplementów diety może być nadszarpnięte. 

Firma Scientology oferuje pseudonaukową metodę zwaną audytingiem. Ma ona pomagać w rozwiązywaniu problemów psychicznych i duchowych, ale jest krytykowana za wykorzystywanie i oszukiwanie swoich klientów.

Te i inne firmy korzystają z pseudonauki do celów marketingowych, aby zwiększyć sprzedaż, zyski i popularność, ale często wprowadzają w błąd klientów oraz szkodzą reputacji uczciwych producentów. 

Dlaczego wierzymy w fake Monday? 

Blue Monday zdemaskowano jako fałszywą teorię, ale niektórzy wciąż wierzą w najbardziej depresyjny dzień roku. Dlaczego wierzymy w fake Monday? Sporo mówi się o konieczności bycia świadomym zagrożeń związanych z pseudonauką i fake newsami. Ciągle uczymy się weryfikować źródła i szukać wiarygodnych informacji. Niestety nie wszyscy mają umiejętność odróżnienia pseudonauki od autentycznych treści. 

Cechy, które napędzają wiarę w pseudonaukę i fake newsy: 

  • Brak krytycznego myślenia; 
  • Oglądanie telewizji; 
  • Niechęć do nauki i nowych odkryć;
  • Skupianie uwagi na emocjonalnych nagłówkach z pominięciem treści; 
  • Przywiązanie do własnych przekonań bez ich weryfikowania;
  • Strach przed zmianami i utratą własnego wyobrażenia rzeczywistości;
  • Wpływ mediów społecznościowych, które zapewniają szybkie dotarcie i duży zasięg fałszywym informacjom.

Aby nie dać się nabrać na pseudonaukę i fake newsy, takie jak „Najbardziej depresyjny dzień w roku”, ważne jest, aby być świadomym zagrożeń, weryfikować źródła, szukać tych wiarygodnych, korzystając z własnej intuicji. A swoją drogą ciekawe, ile jeszcze świąt, które tak chętnie obchodzimy, opiera się na pseudonauce?

Przeczytaj także: Psychoterapia przez Internet – uproszczony dostęp do terapeuty

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top