Dieta wegańska: Czy weganizm jest zdrowy? Co jedzą weganie?

Dieta wegańska

Roślinna dieta wegańska jest bardziej restrykcyjnym sposobem odżywiania, niż dieta wegetariańska, z uwagi na to, że wyklucza wszystkie produkty odzwierzęce. Dietetycy uważają, że weganizm może być zdrowy, pod warunkiem że jest prawidłowo zbilansowany. Dieta wegańska opiera się wyłącznie na produktach roślinnych, z których czerpie wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Dieta wegańska

Weganizm polega na spożywaniu wyłącznie żywności pochodzenia roślinnego. Co jedzą weganie? Dieta wegańska bazuje na takich produktach, jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe i ich przetwory. Weganin spożywa produkty zbożowe, orzechy, migdały, nasiona, pestki i oleje roślinne. Dobrze skomponowana dieta roślinna może korzystnie wpływać na organizm, zmniejszając ryzyko rozwoju niektórych chorób.

Co jedzą weganie? 

Weganie spożywają wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, dlatego ich dieta często jest określana jako dieta roślinna. Oto lista produktów, które często pojawiają się w diecie wegańskiej: 

Współpraca:

  • Produkty pełnoziarniste: pszenica, ryż, żyto, proso i owies.
  • Warzywa strączkowe: soczewica, ciecierzyca i fasola.
  • Warzywa korzeniowe i liściaste: sałata, szpinak, brokuły, marchew, buraki.
  • Owoce: banany, pomarańcze, jabłka, jagody.
  • Nasiona i pestki: migdały, siemię lniane, pestki dyni i nasiona słonecznika.
  • Orzechy: orzechy włoskie, brazylijskie, orzechy nerkowca.
  • Oleje pochodzenia roślinnego: olej lniany, olej z pestek winogron i olej kokosowy.
  • Mleko roślinne: mleko sojowe, mleko migdałowe, mleko owsiane.
  • Tofu i tempeh: produkty na bazie soi, które są dla wegan źródłem białka.
  • Zamienniki popularnych produktów spożywczych: wegańskie sery, wędliny, mięso i jogurty. 
Produkty wegańskie online

Znani weganie

Wielu znanych ludzi wybrało dietę wegańską, a wśród nich Leonardo da Vinci, który przez całe życie pozostawał roślinożercą. Wielki filozof Pitagoras był propagatorem diety bezmięsnej. Albert Einstein znany fizyk, który przyczynił się do rozwoju teorii względności, również był weganinem. Paul McCartney – członek zespołu The Beatles, jest aktywnym zwolennikiem praw zwierząt i pozostaje na diecie roślinnej. Moby to amerykański muzyk i producent muzyczny, który jest weganinem od ponad 30 lat.

Weganizm a wegetarianizm

Dieta wegańska jest docelowym stylem żywienia dla wielu wegetarian, którzy nie jedzą mięsa ani ryb, ale umieszczają nabiał, jajka czy miód w swojej codziennej diecie. Czym różni się weganizm od wegetarianizmu? Wegetarianizm to dieta, która wyklucza jedzenie istot żywych – zwierząt, ryb, owoców morza. Wegetarianie jedzą mleko, sery, miód, a większość wykorzystuje w diecie jajka. Niektórzy wegetarianie jedzą mięso ryb. Natomiast weganie nie jedzą żadnych produktów odzwierzęcych – jajek, serów, mięsa ani miodu pszczelego. 

Dieta wegańska – korzyści

Dieta roślinna wegańska pomaga zwalczać choroby i sposobem na odzyskanie zdrowia. Okresowy weganizm można polecić zwłaszcza tym osobom, które borykają się z otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. Zdrowy weganizm przyczynia się do spadku wagi. Przejście na weganizm zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, raka jelita grubego, kamicy żółciowej, zaparć, hemoroidów, próchnicy zębów. W przypadku występowania tych chorób warto rozważyć dietę wegańską, jako tymczasowy styl żywienia, który prowadzi do poprawy zdrowia.

Czy weganizm jest zdrowy? 

Lekarze i dietetycy zalecają dietę wegańską, ale zawsze podkreślają, że musi być ona odpowiednio zbilansowana. Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska jest zdrowa i bezpieczna, i może być po konsultacji z lekarzem stosowana na każdym etapie życia człowieka. Wegankami są kobiety w ciąży i okresie laktacji, weganinem można zostać we wczesnym dzieciństwie, w okresie dojrzewania, dorosłości, a także w podeszłym wieku. Weganizm to styl żywienia wybierany przez osoby uprawiające wyczynowo sport. 

Dieta wegańska – zagrożenia

Dieta wegańska, która została nieprawidłowo skomponowana, może doprowadzić do niedoborów energetycznych. Istnieje ryzyko niedoboru takich składników odżywczych jak białka, witaminy B12, witaminy D, wapń, żelazo i cynk. Źle zbilansowana dieta wegańska zwiększa ryzyko pojawienia się: anemii, krzywicy, osteomalacji i osteoporozy, niedożywienia białkowego, woli tarczycowych, zaburzeń neurologicznych, zaburzeń miesiączkowania. Zdaniem dietetyków weganizm może prowadzić do częstych biegunek w wyniku nadmiaru błonnika pokarmowego w diecie. 

Każda dieta, w tym dieta wegańska, powinna być zrównoważona i dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, w tym diety wegańskiej. 

Polecam: Fleksitarianizm – poznaj jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top