Gotowy na grzyby reishi? Właściwości i zastosowanie w leczeniu

Grzyby reishi - pożegnaj alergię!

Grzyby reishi zwane „grzybami nieśmiertelności” mają właściwości i zastosowanie w celach leczniczych, a nie kulinarnych. Reishi jest twardy, zdrewniały, gorzki, ma lakowany czerwono-brązowy kapelusz, który z wiekiem przestaje błyszczeć. Grzyby reishi zapisały się długiej historii medycyny chińskiej. W dawnych czasach były zarezerwowane tylko dla członków rodziny królewskiej w celu poprawy zdrowia i przedłużenia życia. Najstarsze pisemne wzmianki o reishi – grzybach leczniczych pochodzą z roku 221 p.n.e. Na blogu JakWyleczyc informujemy o prozdrowotnych właściwościach chińskich grzybów reishi. 

*

*

Poznaj grzyby reishi 

Grzyb reishi może osiągnąć średnicę kapelusza do 30 cm szerokości, nie jest to więc wcale taki mały grzybek. Reishi w naturze rośnie na obumierających drzewach. Grzyby reishi występują na całym świecie, także w Polsce. Najbardziej rozpowszechniony gatunek, zarazem najlepiej przebadany pod kątem leczniczym to lakownica lśniąca. Hodowla grzybów leczniczych na dużą skalę prowadzona jest w klimatyzowanych pomieszczeniach, szklarniach i tunelach foliowych. Chiny są największym producentem reishi na świecie, wytwarzając rocznie około 215 mln ton tego cenionego grzyba. 

Współpraca:

Reishi grzyby lecznicze, nie kulinarne 

Pamiętajmy, że reishi nie jest grzybem kulinarnym, jak inne grzyby chińskie np. mun czy shitake. Lakownica ceniona jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i ma zastosowanie jako surowiec do produkcji suplementów diety. W opinii wielu lekarzy warto korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje reishi, aby wspomóc zdrowie i samopoczucie.

Jak używać grzyby reishi i gdzie kupić?

Jak używać reishi? Suszone i zmielone na proszek grzyby można użyć do przygotowania herbaty o charakterystycznym goryczkowym smaku. Na rynku jest również dostępna kawa z reishi. Jeżeli goryczka nie jest twoim ulubionym smakiem, wybierz reishi w postaci ekstraktów w kapsułkach. Grzyby reishi w kapsułkach są dostępne w zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością. Można je także kupić przez Internet. Przestrzegaj zalecanego na opakowaniu dawkowania. Często pojawia się pytanie o grzybek reishi: jak długo używać? Zażywaj reishi codziennie przez co najmniej dwa miesiące, aby zobaczyć, co ten grzybek może zdziałać. 

Grzyby reishi – na co stosować? 

Reishi zawiera również sterole, które mogą działać jako prekursory hormonów, oraz triterpeny, substancje mogące obniżać ciśnienie krwi. Podobnie jak grzyby maitake i inne pokrewne gatunki grzybów leczniczych, reishi może poprawić funkcje układu odpornościowego. Grzyb reishi ma właściwości przeciwzapalne i może przeciwdziałać objawom alergii i wspierać wątrobę. Alergia często ma związek z przeciążeniem wątroby. Spośród wszystkich grzybów leczniczych, to właśnie reishi ma najszersze spektrum działania: 

  • Alergia, astma, choroby układu oddechowego;
  • Przewlekłe zmęczenie, migreny;
  • Nerwice i zaburzenia snu;
  • Zaburzenia przemian tłuszczowych;
  • Reumatyzm, bóle stawów;
  • Choroby serca i układu krążenia;
  • Choroby neurologiczne.
  • Choroby nowotworowe.

*

Grzyby reishi – właściwości w leczeniu nowotworów

Grzyb Reishi zawiera beta-glukany (cukry złożone), które mogą zatrzymać lub spowolnić wzrost komórek nowotworowych i pomóc zapobiec ich namnażaniu. Choć wyniki są zachęcające, to nie ma badań na ludziach wykazujących, że grzybki reishi można stosować jako lek pierwszego rzutu w leczeniu raka lub w celu przedłużenia przeżycia pacjentów chorych na raka. 

Grzybek reishi – przeciwwskazania

Zażywanie suplementów z grzybami reishi – przeciwwskazania, o których trzeba pamiętać to działania niepożądane. Może wystąpić suchość w ustach, gardle i drogach nosowych, a także swędzenie, rozstrój żołądka, krwawienie z nosa i krwawe stolce. Preparaty te mogą również obniżać ciśnienie krwi, dlatego powinny być stosowane ostrożnie przez osoby, które borykają się z niskim ciśnieniem lub przyjmują leki na nadciśnienie.

Źródła:
1. X. Jin i inni autorzy: „Ganoderma lucidum (grzyb Reishi) w leczeniu raka” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22696372/.

2. Vitalpilze. Naturheilkraft mit Tradition – neu entdeckt, Dedal 2014. 

*

Katarzyna Labudda jest dietetykiem, absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu i prowadzi praktykę dietetyczną. Przed rozpoczęciem diety, kuracji lub stosowaniem suplementu diety, warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Może Cię zainteresować: Alergia na pyłki – jak wyleczyć zatkany nos i zapalenie spojówek

*

Polecane produkty taniej z kodem jakwyleczyc6

Grzyby reishi mielone
Grzyby reishi kapsułki

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top