Jak leczyć hemoroidy? Domowe sposoby na bolesne guzki

Jak leczyć hemoroidy?

Pytanie jak leczyć hemoroidy – żylaki odbytu, powraca jak bumerang. Hemoroidy to powiększające się bolesne guzki krwawnicze, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy: ból i świąd. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne jako sino-fioletowe guzki w pobliżu odbytu, natomiast hemoroidy wewnętrzne lekarz wyczuwa palcem podczas badania. Bolesny probelm – hemoroidy. Ojawy typowe to świad, pieczenie, krwawienie z odbytu, wypadanie guzków i ból.

Jak leczyć hemoroidy? 

Jeżeli szukasz skutecznego sposobu jak leczyć hemoroidy, to skorzystaj z zaleceń medycyny chińskiej. Guzki krwawnicze występują naturalnie w okolicy odbytu i są umiarkowanie wypełnione krwią. W budowie anatomicznej człowieka wyróżnia się guzki wewnętrzne pochodzące z górnego splotu żył odbytniczych oraz zewnętrzne z dolnego splotu odbytniczego. Budowa odbytu zapewnia szczelność oraz pełną kontrolę uchodzenia gazów i oddawania stolca. W przebiegu choroby dochodzi do powiększenia i przekrwienia guzków krwawniczych. Poznanie mechanizmu, który sprzyja nadmiernego napełnia krwią guzków pozwala na znalezienie skutecznego sposobu leczenia hemoroidów.

Jak powstają hemoroidy?

Hemoroidy (żylaki odbytu) powstają w wyniku nadmiernego ciśnienia w splotach żył odbytniczych. Jak obniżyć ciśnienie żylne i wyleczyć hemoroidy? Do zwiększenia cisnienia dochodzi, gdy zaburzona zostaje naturalna równowaga organizmu (homeostaza). Niewłaściwa dieta, zbyt mało aktywności fizycznej, nadmierny wysiłek, otyłość i ciąża to podstawowe przyczyny postawania dolegliwości, jaką są hemoroidy. Żylaki odbytu występują u co drugiej osoby dorosłej.

Współpraca:

Hemoroidy – ryzyko rośnie z wiekiem

Ryzyko, że wystąpią hemoroidy wzrasta z wiekiem. Żylaki odbytu występują najczęściej między 45. a 65. rokiem życia. Choroba pojawia się u również u młodych kobiet w trakcie ciąży, natomiast dzieci i młodzież chorują na żylaki odbytu rzadko. Samodzielnie można sprawdzić hemoroidy zewnętrzne, które są widoczne jako guzki w pobliżu odbytu. Główne objawy to krwawienie z odbytu, świąd, pieczenie, a podczas oddawania stolca wypadanie guzków poza odbyt. 

Jak leczyć hemoroidy? „Gorący nadmiar”

Przyczyny powstawania żylaków odbytu nie są w pełni wyjaśniona przez współczesną medycynę. Uważa się, że hemoroidy są wynikiem współistnienia kilku czynników, a badania potwierdzają, że ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Medycyna chińska definiuje przyczynę hemoridów jako powstawanie „gorąca” i „nadmiaru”, które objawia się poprzez pieczenie i swędzenie. Jak leczyć hemoroidy? Można to zrobić za pomocą diety, wprowadzajac określone komponenty do jadłospisu.

Czy hemoroidy to poważna choroba? 

Hemoroidy to choroba cywilizacyjna i jedna z bardziej krępujących przypadłości. Wiele osób chciałoby wiedzieć, jak wyleczyć hemoroidy, jednak dostępne środki lecznicze działają tylko doraźnie, łagodząc jedynie objawy. Jak wyleczyć dolegliwość? Hemoroidy są bolesne, utrudniaja normalne funkcjonowanie i dają się we znaki podczas każdego wypróżniania. 

Jak wyleczyć hemoroidy?  

Leczenie hemoroidów polega na stosowaniu czopków i maści. Maść zawiera środek, który szybko uśmierza ból, natomiast czopki wspomagają odtwarzanie naturalnego stanu fizjologicznego błon śluzowych odbytu.

Jak leczyć hemoroidy w czterech stopniach zaawansowania:

 • I stopień: hemoroidy w postaci powiększonych guzków krwawniczych wewnątrz odbytu;
 • II stopień: powiększone guzki krwawnicze wypadają poza kanał w czasie parcia i samoistnie chowają się do wewnątrz;
 • III stopień: hemoroidy wychodzą na zewnątrz przy oddawaniu stolca i nie chowają się po ustaniu parcia do kanału odbytu;
 • IV stopień: hemoroidy zewnętrzne trwale wypadają poza kanał odbytu.

Hemoroidy a rak grubego jelita

Rak grubego jelita daje objawy podobne do żylaków odbytu, takie jak krwawienie z odbytu i krew w kale. Hemoroidy, nawet długo nieleczone, nie przechodzą w stan nowotworowy. Rozpowszechnianie mitu wynika z tego, że zarówno w przypadku hemoroidów, jak i stanów nowotworowych, pojawia się krwawienie z odbytu. Tym niemniej warto wiedzieć, jak wyleczyć hemoroidy, by nie ulegać lękowi.

Spójrzmy na definicję: Rak grubego jelita to nowotwór złośliwy, który rozwija się w okrężnicy lub odbytnicy. Objawy mogą obejmować ból brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień, obecność krwi w stolcu, utratę masy ciała i zmęczenie. Choroba częściej występuje po 50. roku życia. Istnieje związanie między zespołem jelita drażliwego (IBS) i SOBO a ryzykiem raka jelita grubego Istnieje ryzyko raka jelita grubego u pacjentów zwłaszcza u osób młodszych niż 50 lat.

Jak wyleczyć hemoroidy i nieprzyjemne objawy?

Objawy żylaków odbytu to ból w okolicy występowania hemoroidów, pieczenie i swędzenie, a w kale znajduje się śluz i krew. Pomocna w leczeniu i profilaktyce hemoroidów będzie dieta lecznicza. Zaraz przejdziemy do tego, jak wyleczyć hemoroidy stadium I i II. Natomiast leczenie chirurgiczne guzków krwawniczych w chorobie hemoroidalnej stopnia III i IV jest niezbędne w celu usunięcia hemoroidów wypadających z odbytu. Zabieg wykonuje chirurg jelita grubego. Jest to dziedzina chirurgii, która zajmuje się leczeniem operacyjnym, małoinwazyjnym. Proktologia i koloproktologia zajmuje się nieoperacyjnym leczeniem jelita grubego, a także odbytnicy i odbytu. Lekarz może zlecić badania, takie jak kolonoskopia, sigmoidoskopia, tomografia komputerowa czy testy krwi, aby wykluczyć raka grubego jelita.

Jak leczyć hemoroidy stadium I i II – domowe sposoby

Jak leczyć hemoroidy to często pojawiające się pytanie. Zdecydowana większość osób, którym dokuczają hemoroidy sięga po domowe sposoby leczenia i korzysta z preparatów ziołowych, czopków, maści i tabletek bez recepty oraz leczniczych nasiadówek. 

Leczenie hemoroidów ziołami może być skuteczne, a zwłaszcza napary ziołowe do picia z kory kruszyny czy rzewienia. Zioła pomagają również do użytku zewnętrznego. Można zastosować przemywanie chorych miejsc wyciągiem z rumianku, nagietka, aloesu i skrzypu, a także przeprowadzić nasiadówki z kory dębu, które  przyśpieszają gojenie i łagodzą podrażnienia błony śluzowej, świąd oraz pieczenie. Bardzo pomocna na hemoroidy jest herbata Pu-ERH. Okresowo, gdy pojawi się ryzyko zaparć, w razie potrzeby, stosuje się łagodne środki przeczyszczające. 

Jak leczyć hemoroidy? Maść dostępna bez recepty zawiera tribenozyd i lidokainę. Szybko przynosi ulgę, uśmierza ból i skutecznie leczy hemoroidy (objawy hemoroidów). Pomocne będą czopki np. z propolisem lub czopki z glistnikiem na hemoroidy. Doustnie można przyjmować tabletki, które niwelują świąd odbytu i ograniczają krwawienie. 

Czy domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne? 

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale tylko łagodzą objawy i nie dają metody, jak wyleczyć hemoroidy definitywnie. Hemoroidy najczęściej znikają samoistnie po tygodniu lub dwóch, jednak bardziej uciążliwe są nawracające hemoroidy, dlatego część osób decyduje się na zabieg chirurgiczny. 

Jak wyleczyć hemoroidy – propolis

Jak wyleczyć hemoroidy propolisem? Propolis jest dobry na hemoroidy, a naturalna maść propolisowa może być używana jako doraźna pomoc w przypadku leczenia hemoroidów oraz trudno gojących się ran. Miejsca objęte dolegliwością należy smarować 2-3 razy na dobę. Na hemoroidy poleca się również leki doustne pochodzenia roślinnego zawierające flawonoidy, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Preparaty z diosminą, hesperydyną, rutyną czy trokserutyną działają przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. 

Propolis na hemoroidy
Propolis na hemoroidy

Jak wyleczyć hemoroidy – wyciąg z kasztanowca

Jak wyleczyć hemoroidy wyciągiem z kasztanowca? Kasztanowiec zawiera substancję czynną o nazwie escyna o działaniu przeciwobrzękowym, wykorzystywaną do leczenia hemoroidów. Preparaty zawierające ekstrakt z kasztanowca pomagają na żylaki oraz krwiaki, a substancje czynne pochodzące z kasztanowca mają działanie przeciwzapalne, ściągające, usprawniają przepływ krwi i są przeciwbakteryjne. Tego typu środki mogą być stosowane również profilaktycznie przy nawracających hemoroidach. 

Jak wyleczyć hemoroidy - wyciąg z kasztanowca
Jak wyleczyć hemoroidy – wyciąg z kasztanowca

Zobacz, jak wyleczyć hemoroidy krwawnikiem

Jak wyleczyć hemoroidy krwawnikiem? Ziele krwawnika może być stosowane na guzki krwawnicze występujące podczas ataku hemoroidów (choroba hemoroidalna). Zioła wykazują działanie przeciwkrwotoczne, zmniejszają, a w niektórych przypadkach całkowicie hamują drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych żylaków odbytu. Wykazuje działanie przeciwzapalne dzięki zawartości chamazulenu (substancja występuje też w piołunie i rumianku) oraz nieco słabsze od przeciwzapalnego działanie bakteriostatyczne. Krwawnik pospolity działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych. Właściwości rozkurczowe ziela mogą być pomocne w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zaparcia, występujące często przy hemoroidach, kolka jelitowa czy bóle skurczowe jelit.

Krwawnik na hemoroidy
Krwawnik na jemoroidy

Jak wyleczyć hemoroidy – liście winogron

Liście winogron zawierają flawonoidy, przy czym odmiany o białych owocach zawierają w liściach około 5 proc., a to więcej flawonoidów niż mają odmiany czerwone: 2-4 proc. Składniki aktywne w liściach winogronowych to m.in. kwercetyna, antocyjany,  garbniki, kwasy fenolowe (katechowy, galusowy, kawowy, elagowy, taninowy, cynamonowy, hydroksycynamonowy, ferulowy, kumarowy), kwas szczawiowy, jabłkowy, bursztynowy, winowy, kwas kawoilowinowy, kwas kumaroilowinowy, kwas feruloilowinowy. Jak potwierdzają poniższe badania, flawonoidy są skutecznym lekarstwem na guzki krwawnicze i leczą hemoroidy. 

Liść winorośli właściwej zbierany podczas zmiany barwy na czerwoną suszymy w temperaturze pokojowej lub w piekarniku podgrzanym do 50 stopni C. Odwar należy przygotować z 1 łyżki suchych albo 2. łyżek świeżych liści rozdrobnionych. Liście zalać 1 szklanką wody; gotować 20 minut na wolnym ogniu, pod przykryciem, odstawić na 20-30 minut, przecedzić. 

Odwar na hemoroidy pić 2-4 razy dziennie po 100 ml przez 1 miesiąc. Kurację można wznawiać co kwartał. Ponadto odwar z liści winogron używać do płukanek, irygacji, lewatywy na hemoroidy i świąd związany z guzkami krwawniczymi oraz do przemywania.

Jak wyleczyć hemoroidy – odwar z liści winogron

Jak wyleczyć hemoroidy – flawonoidy

Badania nad sposobami jak wyleczyć hemoroidy przeprowadzono stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku. Na krwawienie z odbytu występujące jako objaw choroby hemoroidalnej zastosowano mieszankę flawonoidów w celu oceny ich skuteczność. Do badania wykorzystano flawonoidy: kwercetyna, diosmina, trokserutyna, rutyna, hesperydyna, podając ją pacjentom na zmniejszenie krwawień wywołanych guzkami krwawniczymi z choroby hemoroidalnej I-III stopnia w krótkim i średnim czasie. Analizy miały charakter wieloośrodkowy, porównawczy z podwójnie ślepą próbą. Wyniki badań obecnie dostępne są na portalu PubMed z zasobów National Library of Medicine. Opublikowane wnioski potwierdzają skuteczność zastosowanej mieszaniny flawonoidów. Jest to bezpieczny i skuteczny sposób opanowania krwawienia z choroby hemoroidalnej, przy minimalnym odsetku działań niepożądanych.

Dieta na hemoroidy

Dieta przy hemoroidach ma kluczowe znaczenie profilaktyczne! Stosuje się kombinacje składników , które nawilżają przewód pokarmowy i zapobiegają zaparciom. Dzięki diecie powstrzymuje się tworzenie guzków krwawniczych i zmniejsza nacisk w obrębie odbytu. Unikać należy pokarmów wpływających na spowolnienie perystaltyki jelit np. jasnego pieczywa, ostrych przypraw (gorczyca, imbir, czosnek i cebula) i mocnego alkoholu. Produkty te stymulują śluzówkę odbytnicy oraz odbytu i sprzyjają tworzeniu się hemoroidów. Zamiast przetworzonego jedzenia – zdrowa żywność z ekologicznych upraw.

Bakłażany, miód i banany doskonale nawilżają jelita. Szczególnie poleca się spożywanie bakłażanów, mających właściwości rozpuszczania zakrzepów. (Kształt i kolor bakłażanów przypomina nabrzmiałe hemoroidy.)

Jak wyleczyć hemoroidy dietą - bakłażany
Bakłażany w diecie na hemoroidy

Jak wyleczyć hemoroidy – produkty w diecie:

 • Bakłażany – zmniejszają obrzęki i usuwają zastój krwi poprzez rozpuszczenie zakrzepów. Bakłażany stosuje się w leczeniu hemoroidów (żylaków odbytu) i zakrzepów w macicy;
 • Banany – nie w pełni dojrzałe banany gotuje się na parze i spożywa (najlepiej w całości razem ze skórką, jeśli jest dostęp do ekologicznych bananów) dwa razy dziennie;  
 • Czarny sezam – działa rozluźniająco na jelita, hamuje krwawienie i zapobiega powstawaniu żylaków odbytu; 
 • Czerwona fasola – leczy krwawienia i obrzęki przy hemoroidach;           
 • Kwiat sofory (perełkowiec japoński) – chłodzi krew, hamuje krwawienie i usuwa hemoroidy; stosuje się jako napar do picia;          
 • Miód znakomicie nawilża i rozluźnia jelita. 

Może Cię zainteresować: Herbata PU-ERH na odchudzanie. Czerwona herbata – właściwości

Jak wyleczyć hemoroidy i zapobiegać nawrotom? 

Regularne wypróżnianie to najlepsza profilaktyka hemoroidów i uznawane za bardzo skuteczne zapobieganie powstawania choroby hemoroidalnej. Wniosek z tego taki, że najlepszym sposobem uniknięcia żylaków odbytu jest dbałość o taką dietę i nawodnienie organizmu w ciągu dnia, aby stolec miał miękką, plastyczną konsystencję. Co ważne, a wręcz kluczowe nie należy powstrzymywać oddawania stolca – jeśli zajdzie potrzeba defekacji, należy jak najszybciej skorzystać z toalety. Umiarkowany wysiłek fizyczny, częste przerwy w pracy, która ma charakter siedzący oraz rozważne uprawianie sportu, przyczyniają się do zachowania dobrej formy całego organizmu. 

HEMOROIDY FAQ – najczęściej zadawane pytania 

 1. Co zrobić, żeby nie powstały hemoroidy?

Podstawą jest zbilansowana dieta, w której nie brakuje błonnika pokarmowego oraz regularne wypróżnianie i zapobieganie zaparciom. Siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta to czynniki, które wpływają na powstawanie żylaków odbytu i nieprzyjemnych objawów choroby hemoroidalnej. 

 1. Jak zaczynają się hemoroidy?

Choroba hemoroidalna zwykle zaczyna się pęcznienia naczyń krwionośnych w obrębie odbytu. Błona śluzowa w kanale odbytu na skutek zwiększenia objętości naczyń krwionośnych rozciąga się i powstają obrzęki i guzki krwawnicze. Jednocześnie może dochodzić do podrażnień błony śluzowej, swędzenia i pieczenia.

 1. Jak szybko obkurczyć hemoroidy? 

W przypadku dużych, bolesnych hemoroidów skutecznym sposobem niesienia ulgi mogą być zimne okłady. Stosuje się okłady z lodu lub zimne okłady, aby złagodzić obrzęk odbytu przez 15 minut. Krwawiące hemoroidy najczęściej znikają samoistnie po tygodniu lub dwóch. Jednak najbardziej uciążliwe są nawracające hemoroidy wypadające z odbytu, które trzeba usunąć chirurgicznie. 

 1. Czego nie wolno robić przy hemoroidach?

Błędem przy chorobie hemoroidalnej i występowaniu żylaków odbytu jest częste korzystanie z jedzenia typu fast foodów i mocno przetworzonej żywności, a także spożywanie w nadmiarze słonych serów. Na liście zakazanych produktów znajduje się również kawa, mocna herbata, napoje gazowane oraz alkohol. 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Preparaty na hemoroidy (współpraca):  
Czopki na hemoroidy, pianka do mycia oczyszczająca, maść na hemoroidy TUTAJ

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top