Jak obniżyć koszty energii? Oszczędź 30% energii na gotowaniu! 

Jak obniżyć koszty energii na gotowaniu?

10 stycznia każdego roku obchodzimy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Ta data to jednocześnie doskonała okazja do przypomnienia dobrych praktyk w zakresie wiedzy jak obniżyć koszty energii zmniejszając zużycie prądu. Wydatki związane ze zużyciem energii są istotnym elementem kosztów utrzymania mieszkania. Co więcej, działania w kierunku oszczędności mają dobry wpływ na środowisko naturalne. Jak praktycznie obniżyć koszty korzystania z elektryczności w domu dzisiaj na blogu JakWyleczyc.

*

Nawyki pozwalające obniżyć koszty energii w domu 

Dzięki dobrym nawykom można obniżyć koszty energii. Wyłączanie urządzeń, które niepotrzebnie pobierają energię elektryczną, staje się standardem. Zawsze staramy się odłączyć od sieci elektrycznej w domu nieużywane sprzęty. Odłączamy zasilacz do komputera i wyciągamy z gniazdka ładowarki, jeżeli w danym momencie z nich nie korzystamy. 

W nawyk weszło nam wyłączanie światła w pomieszczeniu, jeżeli w nim aktualnie nie przebywamy oraz wymiana żarówek na energooszczędne w pomieszczeniach, gdzie korzystanie ze sztucznego światła jest konieczne przez dłuższy czas. 

Współpraca:

Przed zakupem nowych urządzeń domowych AGD  takich jak pralka, suszarka czy lodówka sprawdzamy, czy mają najwyższą klasę energetyczną. W poszukiwaniu sposobów jak obniżyć koszty energii można pójść o kilka kroków dalej. Warto planować czynności związane z przygotowaniem posiłków i przechowywaniem żywności w lodówce tak, aby obniżyć zużycie energii. 

Zasilacz do komputera - jak obniżyć koszty energii
Zasilacz do komputera

Jak zużywać mniej energii w domu? 

Podczas przygotowania posiłków można obniżyć koszty energii i zaoszczędzić w domowym budżecie. Pamiętajmy, że mniejsze zużycie energii to nie tylko korzyść dla portfela. Oszczędność dotyczy paliw kopalnych i wytwarzania mniejszej ilości spalin, które przedostają się do środowiska naturalnego. Proste codzienne czynności jak przygotowanie posiłków są okazją do zastanowienia się jak obniżyć koszty energii w domu. 

Gotowanie w garnkach z przykrywkami nie tylko zajmie mniej czasu i uwolni mnie pary wodnej, ale również spowoduje, że uda się obniżyć wysokie koszty energii elektrycznej. Użycie pokrywki do garnka podczas gotowania wody zmniejsza zużycie energii elektrycznej aż o 30 proc.! 

Jak obniżyć koszty energii gotując obiad?  

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej podczas gotowania:

  • Używaj pokrywek do garnków – dzięki temu ciepło utrzymuje się w garnku, a gotowana potrawa szybciej się nagrzewa. 
  • Podgrzewaj wodę w czajniku elektrycznym. Szybciej i bardziej ekonomicznie podgrzewa się wodę w czajniku elektrycznym zamiast na kuchence. 
  • Zagotuj w czajniku taką ilość wody, jakiej aktualnie potrzebujesz. 
  • Odmrażaj produkty przed gotowaniem jeśli masz zamiar ugotować z nich obiad.
  • Dobierz odpowiednie garnki do rodzaju kuchenki. Do gotowania na kuchence elektrycznej najlepiej wybrać garnki o średnicy o 2 cm większej od wielkości palników, aby uniknąć strat ciepła. 
  • Warto wykorzystać zgromadzoną energię cieplną. Wyłącz kuchenkę elektryczną na kilka minut przed końcem gotowania. Przez ten czas zgromadzona energia cieplna nadal będzie ogrzewać potrawę mimo wyłączonych palników. 

Tanie gotowanie w wolnowarze 

Wybór wolnowaru do przygotowania posiłku pozwala obniżyć koszty energii w domu. Gotowanie w wolnowarze ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to coraz bardziej popularny rodzaj garnka ze szczelną pokrywką. Wystarczy włożyć do wolnowaru składniki, urządzenie podłączyć do prądu, a reszta robi się praktycznie sama. 

Ile kosztuje gotowanie w wolnowarze?  Cena prądu w Polsce w 2024 roku wynosi średnio 742 zł/MWh. Wolnowar o mocy 110 W przez 8 godzin zużyje 0,88 kWh energii. Obliczenie kosztu zużycia energii dla tego przykładu: 

Koszt=Zużycie energii×Cena energii=0,88 kWh×742 zł/MWh×1000 kWh1 MWh​≈0,65 zł

Gotowanie w wolnowarze przez 8 godzin kosztuje około 0,65 zł w 2024 roku. Rzeczywiste koszty mogą się różnić w zależności od modelu wolnowaru i ceny energii elektrycznej w danym regionie.

Wolnowar to urządzenie służące do powolnego gotowania w temperaturze poniżej 100 stopni. Wolny proces gotowania to sposób na przygotowanie mięs, aromatycznych gulaszy, leczo, zup i innych dań jednogarnkowych. Dzięki procesowi powolnej obróbki w niskiej temperaturze, potrawy zachowują intensywny smak oraz aromat. Gotowanie w trybie low w wolnowarze zachowuje więcej składników odżywczych potrawy. 

Wolnowar - sposób na obniżenie kosztów energii  w domu
Wolnowar – sposób na obniżenie kosztów energii

Dobre praktyki w obniżaniu kosztów energii 

Dzień Obniżania Kosztów Energii zdarza się raz w roku, a my codziennie możemy obniżać koszty energii podczas przygotowania posiłku, nastawiania prania i korzystania ze zmywarki do naczyń. Włączamy zmywarkę i pralkę tylko, gdy są pełne, a dzięki temu nasze oszczędności kumulują się i są widoczne na rachunku za prąd. 

Prawdopodobnie sporo zaoszczędzimy, jeśli poszukamy sposobów obniżenia kosztów energii w lodówce. Po pierwsze sprawdźmy miejsce ustawienialodówka powinna stać w chłodniejszym miejscu w kuchni, z dala od grzejników, kuchenki i okna ze słonecznej strony. Pomiędzy lodówką a ścianą powinna być kilkunastocentymetrowa przerwa, aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza. 

Lodówki w zabudowie meblowej nie dają możliwości obniżenia kosztów energii tak skutecznie, jak sprzęt wolnostojący. Możemy jednak zadbać o to, aby drzwi lodówki były jak najkrócej otwarte. 

Drzwi w lodówce jak najkrócej otwarte

Oszczędności w lodówce 

Jak zaoszczędzić pieniądze i obniżyć koszty energii w użytkowaniu lodówki? Największe straty energii następują z powodu szerokiego otwierania drzwi. Drugi istotny powód to nieszczelność lodówki. Warto sprawdzić uszczelki w drzwiach. Duży potencjał w obniżeniu kosztów energii ma również korzystanie z funkcji regulowania temperatury. Regulator temperatury należy ustawić w zależności od wypełnienia lodówki. 

Starsze typy chłodziarek trzeba regularnie rozmrażać. Szron o grubości 3 mm powoduje zwiększenie zużycia energii o 10 proc. Natomiast 7 mm warstwa zamrożonej wody zwiększa dwukrotnie pobór energii – jest więc o co powalczyć! 

Do lodówki należy wkładać tylko wystudzone produkty w opakowaniach o cienkich ściankach. Przy zakupie nowego sprzętu, warto zastanowić się nad realnymi potrzebami. Używanie zbyt dużej lodówki, niż faktyczne potrzeby, nie przyczynia się do obniżenia kosztów energii

Przeczytaj także: Co trzeba wiedzieć o bio plastiku? PLA – plastik z kukurydzy

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top