Cynamon – przyprawa może wpływać na skuteczność leków

Cynamon

Cynamon (kora cynamonu) cieszy się opinią jednej z najcenniejszych przypraw – nie tylko ze względu na swój charakterystyczny zapach i smak, ale również właściwości prozdrowotne. Szeroko wykorzystywany jest w kuchni i suplementach diety. Mielona kora cynamonowca znana jest ze swojego działania antybakteryjnego, przeciwzapalnego i przeciwwirusowego, a także wspomagającego trawienie i stabilizację poziomu glukozy we krwi. Stosuje się go jako naturalny środek wspierający walkę z nadwagą i element profilaktyki zdrowotnej. Blog o zdrowiu – jakwyleczyc.com dotarł do badań opublikowanych w czasopiśmie Food Chemistry: Molecular Sciences, które sugerują, że cynamon – a szczególnie jego suplementy diety z cynamonem – może nieść ze sobą nieoczekiwane skutki uboczne.

Cynamon może osłabiać działanie leków

Cynamon – skuteczność leków: Naukowcy z Uniwersytetu Missisipi, z dr. Shabaną Khan na czele, zidentyfikowali potencjalne zagrożenie wynikające z działania aldehydu cynamonowego – głównego związku aktywnego w cynamonie. Substancja ta może aktywować receptory, które regulują metabolizm leków w organizmie. Efekt? Szybsze rozkładanie substancji czynnych i ich wcześniejsze wydalanie. Może ono prowadzić do spadku skuteczności leczenia farmakologicznego.

Eksperci zaznaczają, że największe ryzyko dotyczy suplementów diety z cynamonem, zawierających skoncentrowane dawki cynamonu. Zagrożenie nie dotyczy codziennego stosowania przyprawy w kuchni. Niemniej jednak nawet umiarkowane spożycie ma znaczenie dla niektórych grup pacjentów.

Kto powinien zachować ostrożność?

Jeśli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie lub inne choroby zachowaj ostrożność. Suplementy diety z cynamonem mogą mieć skutki uboczne. Szczególną uwagę na obecność cynamonu w suplementach powinny zwrócić osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami, takimi jak:

Współpraca:

Baner - konsultacje z dietetykiem. Medycyna chińska.
  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • astma
  • choroby nowotworowe
  • HIV, AIDS
  • otyłość
  • depresja

Dodatkowo należy mieć na uwadze obecność kumaryny, czyli związku chemicznego występującego głównie w tanim cynamonie typu kasja (Cassia). Kumaryna może działać przeciwzakrzepowo i stanowić poważne zagrożenie dla osób przyjmujących leki rozrzedzające krew. Cynamon (zwłaszcza olejek cynamonowy) może rozrzedzać krew, zwiększając ryzyko krwawień. Długotrwałe przyjmowanie suplementów diety z cynamonem lub olejku cynamonowego może również negatywnie wpływać na przeciążoną wątrobę.

Czy warto sięgać po suplementy z cynamonem?

W świetle najnowszych ustaleń naukowców suplementacja cynamonem powinna być dobrze przemyślana i – najlepiej – skonsultowana z lekarzem. Skoncentrowane formy tej przyprawy mogą zawierać dawki wielokrotnie przewyższające te, które uzyskujemy z diety. Zwiększa się ryzyko interakcji z lekami i potencjalnych działań niepożądanych.

Choć naturalne składniki kojarzą się z bezpieczeństwem, mają one silne działanie biologiczne. Sprawia to, że powinniśmy zachować umiar podczas ich stosowania. Niekontrolowane przyjmowanie preparatów z cynamonem może przynieść więcej szkody niż pożytku – zwłaszcza u osób przewlekle chorych lub stosujących leki na stałe.

Następny temat: Kiedy stosowanie suplementów diety jest uzasadnione?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry