Charakterystyczne objawy choroby Hashimoto widoczne w wyglądzie to sucha skóra, matowe włosy, obrzęk śluzowaty i wzrost masy ciała. Niedoczynność tarczycy ujawnia się złym samopoczuciem, towarzyszy jej niedobór witaminy D, niedobór jodu i selenu, zaburzenia pokarmowe oraz zaburzenia układu nerwowego, lecz także zaburzenia psychiczne. Istnienie szereg symptomów, które wskazują na Hashimoto niedoczynność tarczycy. Dzisiaj omówimy objawy związane z wyglądem ciała i nastrojem oraz ogólnym samopoczuciem.
Hashimoto – objawy niedoczynności tarczycy
Objawy niedoczynności takie jak przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność i zmienność nastroju dotyczą coraz większej grupy ludzi. U chorych na Hashimoto objawy są związane ze złym samopoczuciem, kondycją psychiczną i wyglądem zewnętrznym. Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem tarczycy, diagnozowanym u wielu pacjentów bez względu na wiek czy płeć. Objawy Hashimoto widoczne w wyglądzie fizycznym i samopoczuciu obserwuje u siebie coraz więcej osób. Aktualnie jest to najczęstsza choroba autoimmunologiczna na świecie, co daje wyobrażenie skali tego problemu.
Hashimoto jest chorobą trudną do zdiagnozowania, a objawy choroby mogą być mylące. Zdarza się, że pomimo wykonywania badań parametru tarczycowego i wyniku poziomu TSH w normie, choroba zostaje wykryta dopiero w późnej fazie.
Polecane: Choroba Hashimoto – jakie badania na tarczycę Hashimoto zrobić?
Objawy Hashimoto a zdrowie
Choroba Hashimoto może wpływać na wygląd zewnętrzny — cierpią włosy, skóra i paznokcie. Wypadanie włosów, przerzedzona fryzura i zwiększona łamliwość włosów to charakterystyczne objawy choroby Hashimoto. Włosy są suche, matowe, pozbawione witalności, a odżywki i maski poprawiają ich wygląd jedynie na krótki czas.
Niedobór witaminy D oraz niedobory niektórych minerałów są spowodowane chorobą Hashimoto. Upośledzone wchłanianie i inne zaburzenia pokarmowe często powodują niedobór selenu, jodu i cynku. Niedobór selenu objawia się wypadaniem włosów i problemem z koncentracją.
Polecane: Selen – jak zwiększyć spożycie selenu? Produkty bogate w selen
Najczęstsze objawy przy Hashimoto
Przy Hashimoto często zauważa się takie objawy jak szorstkie łokcie, kolana i pięty. Bardzo sucha i szorstka skóra powoduje dyskomfort i wpływa niekorzystnie na wygląd oraz samopoczucie. W przebiegu choroby Hashimoto może niekiedy pojawić się żółte zabarwienie skóry oraz nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet (hirsutyzm). Można również zaobserwować zmiany w wyglądzie paznokci w postaci plam lub wyżłobień.
Polecane: Szorstkie łokcie – objaw choroby, czy zła pielęgnacja skóry?
Wzrost masy ciała i obrzęki
Uciążliwe dla chorych na Hashimoto objawy to niekontrolowany wzrost masy ciała, obrzęki śluzowate i tzw. tycie z powietrza. Jest to jeden z głównych powodów, który powinien skłonić do wizyty u lekarza. Osoby dotknięte Hashimoto często mają objawy w postaci obrzęków zarówno w okolicach twarzy, szyi, jak i w innych miejscach np. w okolicy nadgarstków, palców i dłoni. Poranny obrzęk twarzy przy Hashimoto może utrzymywać się nawet przez kilka godzin.
Polecane: Zoga Face czy masaż Kobido? Rozwiązanie na opuchniętą twarz
Większość wspomnianych objawów dotyczyła wyglądu. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg symptomów, które są związane z samopoczuciem.
Hashimoto – objawy i wpływ na samopoczucie:
- przewlekłe zmęczenie,
- nadmierna senność i zaburzenia snu,
- dotkliwe odczuwanie zimna,
- zaburzenia pamięci,
- problemy z koncentracją,
- wahania nastroju i depresja.
Hashimoto często objawia się w postaci dolegliwości psychicznych, takich jak stany depresyjne oraz wahania nastrojów. Chorzy bywają apatyczni i odczuwają brak energii, trudno im się skupić, a także wykonywać codzienne zadania. Po wyrównaniu poziomu hormonów w organizmie objawy powinny stopniowo ustępować. Znaczna część osób, które na co dzień zmagają się z objawami Hashimoto, przeszła długą drogę, zanim usłyszała diagnozę i rozpoczęła leczenie.
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.