Jak wyleczyć biegunkę podróżnych? Sprawdzone sposoby

Jak wyleczyć biegunkę podróżnych

Zemsta faraona w postaci ostrej biegunki to zatrucie pokarmowe – częsty problem zdrowotny podczas wakacyjnych wycieczek. Jak wyleczyć biegunkę podróżnych? Wyjazd turystyczny do kraju, w którym panują gorsze warunki sanitarne, to ryzyko. Stosunkowo łatwo może dojść do zakażenia przewodu pokarmowego zwanego biegunką podróżnych. Poznaj zasady zapobiegania biegunce podróżnych, a także zwalczania jej objawów przed wyjazdem na urlop!

Jak wyleczyć biegunkę podróżnych?

Biegunka zwana klątwą faraona to zatrucie pokarmowe, przy którym występuje zespół objawów związany z zakażeniem przewodu pokarmowego u osób podróżujących. Jak wyleczyć biegunkę podróżnych? Nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe pojawiają się w wyniku spożycia pokarmów i napojów zanieczyszczonych mikrobiologicznie. Biegunka powstaje w efekcie niedostatecznej higieny i złych warunkach sanitarnych. W krajach tropikalnych biegunka podróżnych spowodowana jest najczęściej infekcją bakteryjną. 

Co to jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych to zespół objawów związany z zakażeniem przewodu pokarmowego u osób podróżujących. Nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe pojawiają się w wyniku spożycia pokarmów i napojów zanieczyszczonych mikrobiologicznie. Biegunka powstaje w efekcie niedostatecznej higieny i złych warunkach sanitarnych. W krajach tropikalnych biegunka podróżnych spowodowana jest najczęściej infekcją bakteryjną. 

Co ciekawe, biegunka podróżnych występuje u osób podróżujących w umiarkowanym klimacie do krajów rozwiniętych, w których standardy higieny są porównywalne z tymi, jakie mamy na co dzień. W takich okolicznościach dolegliwości żołądkowo-jelitowe zdarzają się sporadycznie.

Gdzie występuje największe ryzyko biegunki podróżnych?

Największe ryzyko zachorowania dotyczy Indii, krajów Azji Południowo-Wschodniej, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej. Powszechne występowanie problemu powinno skłaniać do lepszej profilaktyki i poznania sposobów, jak wyleczyć szybko biegunkę podróżnych i nie stracić kilku dni urlopu.

Powszechność problemu turystów wymownie obrazują lokalne nazwy biegunki podróżnych:

  • Klątwa faraona – (zemsta faraona) dotyczy turystów w Egipcie;
  • Zemsta Montezumy – gównie w Meksyku; 
  • Galop gringo – nazwa używana w krajach Ameryki Łacińskiej;
  • Delhi-belly – to biegunka podróżujących do Indii i sąsiadujących krajów;

Przyczyny biegunki podróżnych

Bakterie z gatunku Escherichia coli wywołują biegunkę podróżnych. Przyczyny należy szukać w niskim stanie higieny. Drobnoustroje wywołują większość przypadków zachorowania na biegunkę podróżnych u turystów, którzy zwiedzają kraje słabo rozwinięte. Wirusy są odpowiedzialne za około 5–10 proc. przypadków biegunki podróżnych, a pasożyty wywołują niespełna 5 proc. zachorowania. Mimo stosowania profilaktyki i działań na rzecz poprawy warunków sanitarnych, zagrożenie biegunką u podróżujących nie zmniejsza od dziesięcioleci. Przeciętnie w ciągu miesiąca pobytu w miejscach szczególnie ryzykownych na biegunkę skarży się od 20 do 50 proc. podróżnych.

Co wywołuje biegunki w podróży:

  • 80 proc. przypadków biegunki w podróży wywołują bakterie;
  • 10 proc. biegunek w podróży po zakażeniu wirusowym;
  • 5 proc. przypadków powodują pierwotniaki, ameby lub inne pasożyty;
  • 5 proc. wrażliwość układu pokarmowego na stres i zmianę diety.

Biegunka podróżnych to typowa choroba infekcyjna przewodu pokarmowego z objawami zaburzeń po spożyciu skażonej żywności lub zanieczyszczonej wody. Skażenie wywołujące „zemstę faraona” może dotyczyć także kostek lodu, przygotowanych z zanieczyszczonej wody.

Niewielka ilość przypadków (około 5 proc.) biegunki podróżnych jest wynikiem dużej wrażliwości układu trawiennego. Problemy mogą wynikać ze stresu związanego z podróżowaniem lub zmianą diety. Objawy pojawiają się nagle podczas podróży lub wkrótce po powrocie do domu.

Jak wyleczyć biegunkę podróżnych?

W przypadku biegunki podróżnych należy szczególnie zadbać o nawodnienie organizmu, spożywając dużą ilość płynów. Do bezpiecznych pod względem mikrobiologicznym napojów należy: 

  • Butelkowana woda mineralna,
  • Świeżo przegotowana woda,
  • Soki wyciśnięte z umytych owoców,
  • Napoje nawadniające z elektrolitami.

Przed podróżą warto zaopatrzyć się w saszetki z solami mineralnymi do rozpuszczenia w czystej wodzie. W razie potrzeby są one również dostępne w miejscowych aptekach. W Egipcie są znane pod nazwą ORS (oral rehydration salts).

Węgiel aktywny na biegunkę podróżnych

Samodzielnie można zastosować leki hamujące perystaltykę jelitową np. Loperamid lub węgiel aktywny. W stanach ostrzejszych najlepsze efekty daje połączona terapia takich leków z antybiotykiem. Przy czym antybiotyk powinien być dobrany przez lekarza jeszcze przed wyjazdem. Łączne użycie właściwych leków przeciwbakteryjnych umożliwia szybkie wyleczenie. Objawy biegunki ustępują wówczas nawet w ciągu jednej doby.

Biegunka podróżnych – zapobieganie: wyciąg z pestek cytrusów i oregano

Co robić, aby uniknąć zachorowania na biegunkę podróżnych, zwaną również zemstą faraona? Pierwszym sposobem zapobiegania biegunce podróżnych jest przestrzeganie zasad higieny.

Profilaktykę farmakologiczną zaleca się osobom, u których łatwiej dochodzi do zakażeń przewodu pokarmowego, np. z powodu przyjmowanych na co dzień leków.

Zdrowym osobom doradzić można zastosowanie wyciągu z pestek cytrusów, który dodaje się do wody pitnej. Wyciąg z nasion cytrusów ma właściwości powstrzymywania rozwoju bakterii, wirusów, ameby, pierwotniaków i co najmniej 30 gatunków grzybów w tym Candida. Antybakteryjnie i antywirusowo działa również olejek z oregano. Do wody mineralnej należy dodać 1-2 krople olejku eterycznego.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top