Ból zatok przynosowych wynikający ze stanu zapalnego najczęściej leczy się domowymi sposobami. Nie zastąpią one leczenia farmakologicznego, lecz mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby. Zapalenie zatok będące wynikiem infekcji bakteryjnej, jeśli nie ustępuje lub się nasila, należy skonsultować z lekarzem. Większość przypadków zapalenia zatok ma podłoże wirusowe, które można wyleczyć w domu.
Co na ból zatok bez kataru?
Zapalenie zatok, którego objawem jest ból zatok bez kataru, ból głowy i niedrożność nosa czyli tzw. zatkane zatoki może powodować nadciśnienie tętnicze. W tym przypadku od razu skonsultuj leczenie ze specjalistą. Domowe sposoby na ból zatok bez kataru mogą okazać się niewystarczające. Choć nie jest to sytuacja częsta, to powinna skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli natomiast podczas zapalenia zatok wydobywa się z nosa śluz, to domowe sposoby takie jak inhalacje i nawilżanie śluzówki nosa mogą okazać się skuteczne na zatoki.
Ból zatok przynosowych może wynikać z zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, które wywołało zapalenie zatok. Poniżej omawiam objawy zapalenia zatok w obu tych przypadkach.
Bakteryjne zapalenie zatok – objawy
Ból zatok przy bakteryjnym zapaleniu zatok występuje z takimi objawami jak obrzęk tkanek w okolicy oczu i wysoka gorączka. Temperatura ciała powyżej 39°C świadczy o obecność bakterii. W większości przypadków leczenie zapalenia zatok jest objawowe. Domowe sposoby mogą być równie skuteczne jak stosowanie leków udrażniających zatoki. Jeśli zatoki atakuje infekcja bakteryjna lub choroba często nawraca – konieczna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Współpraca:
- gęsta, ropna wydzielina z nosa – żółty lub zielony śluz,
- silny ból zatok przynosowych i ból głowy,
- wysoka gorączka powyżej 39°C,
- osłabienie węchu,
- nieprzyjemny zapach z ust – wynik obecności ropnej wydzieliny,
- obrzęk i tkliwość twarzy,
- uczucie ogólne rozbicia.
Wirusowe zapalenie zatok – objawy
Wirusowe zapalenie zatok zwykle ma łagodniejszy przebieg niż bakteryjne i ustępuje samoistnie w ciągu 10 dni. Ból zatok i brak wysokiej gorączki oraz ropnej wydzieliny jest charakterystyczny dla zakażenia wirusowego. Leczenie ma charakter objawowy i polega na nawilżaniu błon śluzowych nosa i łagodzeniu bólu. Zapalenie zatok charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Objawy zapalenia zatok zazwyczaj obejmują:
- wodnista, przezroczysta wydzielina z nosa – bezbarwny, przezroczysty śluz,
- niedrożność nosa – uczucie zatkanego nosa,
- ból zatok i ból głowy – uczucie ucisku w okolicach zatok,
- osłabienie węchu – tymczasowo może wystąpić utrata węchu i smaku,
- ból gardła i kaszel – te objawy zwykle nasilaj się w nocy,
- uczucie ogólnego osłabienia,
- stan podgorączkowy lub gorączka – temperatura ciała poniżej 39°C.
Jak szybko wyleczyć ból zatok?
- Inhalacje przynoszą ulgę w uczuciu uścisku zatok i niedrożności nosa. Para wodna i olejki eteryczne udrażniają drogi oddechowe i pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny. Do inhalacji na zapalenie zatok możesz wykorzystać sól kuchenną, olejki eteryczne np. tatarakowy, eukaliptusowy albo sosnowy lub napar z mięty, rumianku lub lawendy. Zabiegi inhalacyjne powinno się powtarzać codziennie przez kilka dni.
- Okłady z soli kłodawskiej na zatoki pomagają udrożnić zatoki. Wykorzystaj termofor solny z dodatkiem olejku eukaliptusowego, liści lawendy i suszonej mięty o działaniu chłodzącym do zimnych okładów.
- Nawilżanie śluzówki nosa i nawadnianie organizmu ciepłymi napojami pomoże rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Wskazane jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, wietrzenie i temperatura otoczenia około 20-22°C.
- Tatarak to roślina o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, która może być pomocna, gdy ból występuje z dużą częstotliwością. Suszone kłącze tataraku pomaga pozbyć się problemu z zatokami definitywnie.
- Spanie z uniesioną głową ułatwia wydostawanie się wydzieliny z zatok.
Jak stosować tatarak na ból zatok?
Na ból zatok można stosować suszone kłącze tataraku lub olejek eteryczny z tataraku. Tatarak (Acorus calamus) to roślina znana w ziołolecznictwie ze względu na swoje szerokie właściwości zdrowotne. Portal Pub Med publikuje badania przeprowadzone na przestrzeni dziesięcioleci, a jedno z nich zostało omówione w artykule: Acorus calamus (roślina lecznicza): przegląd jej potencjału leczniczego.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim kłącze tataraku, które zawiera cenne składniki aktywne, takie jak olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy i gorycze. Na zatkane zatoki tatarak działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Kłącze tataraku łagodzi dolegliwości bólowe i stanowi wsparcie w chorobach górnych dróg oddechowych. Poniżej 5 głównych właściwości kłącza tataraku wspierających terapię zapalenia zatok.
Tatarak – właściwości w leczeniu zapalenia zatok:
- przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
- uspokajająco i relaksacyjnie,
- łagodzenie dolegliwości bólowe,
- oczyszczanie z toksyn,
- wsparcie w chorobach górnych dróg oddechowych.
Suszone i mielone kłącze tataraku ma właściwości usuwania gęstego zielonego śluzu z zatok. Pytania o szczegóły zastosowania kłącza tataraku na ból i zatkane zatoki możesz kierować do dietetyka medycyny chińskiej: konsultacje online.
Pamiętaj, że domowe sposoby na zapalenie zatok nie zastępują leczenia farmakologicznego, ale mogą pomóc w łagodzeniu bólu i innych objawów choroby. Gdy objawy zapalenia zatok nie ustępuje lub się nasila, skonsultuj się z lekarzem.