Jak wyleczyć zajady? Co stosować na zajady w kącikach ust?

Jak wyleczyć zajady

Bolesne pęknięcia w kącikach ust może spowodować niedobór witamin. Jak wyleczyć zajady w kącikach ust? Co stosować na zajady? Na blogu dowiesz się, czy zajady są zaraźliwe oraz jakie są przyczyny ich powstawania. Sprawdzimy, czym różnią się zajady od objawów, jakie daje opryszczka. Zobacz, jak wyleczyć zajady domowymi sposobami.

Jak wyleczyć zajady w kącikach ust?

Zajady nie są zaraźliwe jak opryszczka, ale mogą być uciążliwe i nieestetyczne. Jak wyleczyć zajady w kącikach ust? Leczenie zajadów, należy kierować zarówno na zwalczanie infekcji, która je wywołuje, jak i uzupełnić niedobór witamin i minerałów, które mogą być jej przyczyną. Leczenie zajadów w kącikach ust może polegać na:

  • Stosowaniu maści lub kremów antybakteryjnych, antygrzybiczych lub przeciwzapalnych, które można kupić bez recepty w aptece lub otrzymać leki na zajady na receptę od lekarza;
  • Rutyna pielęgnacyjna ust polega na stosowaniu preparatów z witaminą B2 (ryboflawiną), która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania skóry i błon śluzowych
  • Suplementacji żelaza, cynku, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B, jeśli występują ich niedobory;
  • Zmianie diety na bardziej zrównoważoną i bogatą w produkty zawierające witaminy i minerały, takie jak mięso, jaja, nabiał, warzywa liściaste, owoce, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • Unikaniu drażniących substancji, takich jak alkohol, kawa, papierosy, pikantne przyprawy, słodycze, które mogą pogarszać stan skóry i sprzyjać infekcjom
  • Dbaniu o higienę jamy ustnej i używaniu pasty do zębów o neutralnym pH, która nie podrażnia błony śluzowej;
  • Nawilżaniu skóry wokół ust kremem nawilżającym lub olejkiem, który chroni ją przed wysuszeniem i pękaniem. 

*Może zainteresuje Cię temat: Szorstkie łokcie – objawy choroby, czy zła pielęgnacja skóry?

Co stosować na zajady? Domowe sposoby

Zobacz, jak wyleczyć zajady miodem, aloesem lub drożdżami. Zastosuj domowe sposoby na zajady w kącikach ust. Nawet gdy stosujesz leki na zajady, domowe sposoby na zajady mogą przyspieszyć gojenie i łagodzić objawy. Pamiętajmy również o codziennej rutynie pielęgnacyjnej ust. Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na to, jak wyleczyć zajady w kącikach ust.

Jak wyleczyć zajady domowymi sposobami:

  • miód – surowy miód ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także nawilża i regeneruje skórę,
  • aloes sok z liści aloesu ma właściwości kojące, odkażające i przyspieszające gojenie,
  • czosnek – naturalny antybiotyk, który warto włączyć go do diety; czosnek zwalcza bakterie i grzyby odpowiedzialne za zajady – najlepiej spożywać czosnek na surowo,
  • ogórek – świeży ogórek działanie nawilżające, odświeżające i łagodzące podrażnienia; można przykładać na zajady plasterki świeżego ogórka lub zetrzeć na tarce i nałożyć na skórę w postaci kompresu,
  • drożdże – bogate źródło witamin z grupy B, które są niezbędne dla zdrowia skóry i błon śluzowych; można je rozcieńczyć w wodzie lub mleku i pić bądź zrobić pastę z wodą i nakładać na zajady.

Jakie są przyczyny zajadów?

Od czego powstaje zajad? Zajady powstające w kącikach ust mogą mieć różne przyczyny, które należy zdiagnozować i usunąć, aby zapobiec nawrotom. Najczęstsze przyczyny zajadów to:

  • Niedobór witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy B2, żelaza i cynku;
  • Infekcja bakteryjna lub grzybicza, która może być wywołana przez paciorkowce, gronkowce, drożdżaki;
  • Podrażnienie skóry w wyniku oblizywanie ust lub nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.
  • Nieprawidłowy zgryz, który może powodować nadmierną wilgotność i sprzyjać infekcjom;
  • Osłabienie odporności wpływa na powstawanie zajadów w kącikach ust.

Jak wyleczyć zajady po wizycie u dentysty ?

Zajady po wizycie u dentysty tworzą się poprzez podrażnienie skóry w kącikach ust środkami stosowanymi w trakcie leczenia stomatologicznego. Podrażniać mogą produkty takie jak płyny dezynfekcyjne, środki znieczulające, pasty polerskie czy materiały wypełniające. Pęknięte kąciki ust tzw. zajady po dentyście mogą być również wynikiem nadmiernego rozciągania skóry w kątach ust przez szerokie otwieranie ust lub przez ucisk protezy dentystycznej. Sprawdzą się domowe sposoby, jak wyleczyć zajady, po wizycie u dentysty: miód, czosnek, drożdże lub aloes.

Zajady w kącikach ust a opryszczka 

Zajady i opryszczka to dwie różne choroby skóry, które mogą dotyczyć okolicy ust. Choć pęknięte kąciki ust mogą wyglądać podobnie jak opryszczka, mają inne przyczyny, objawy i leczenie. Oto najważniejsze różnice i podobieństwa między zajadami a opryszczką:

  • Przyczyny: Zajady w kącikach ust powoduje infekcja bakteryjna lub grzybicza. Natomiast opryszczka jest spowodowana przez wirus Herpes simplex, który zaraża się przez kontakt z osobą chorą lub przedmiotami, których używała (np. sztućce, szklanki, szminki).
  • Objawy: Zajady objawiają się jako bolesne pęknięcia w kącikach ust, nadżerki lub strupy, które mogą krwawić i pękać. Opryszczka objawia się jako swędzące i piekące pęcherzyki wypełnione płynem. Pojawiają się na wargach lub w innych miejscach na twarzy i ciele. Pęcherzyki pękają i tworzą strupy, które goją się po kilku dniach.
  • Leczenie: Zajady w kąciakach ust leczy się za pomocą maści lub kremów antybakteryjnych, antygrzybiczych lub przeciwzapalnych, które nakłada się na zmienione miejsca. Ważne jest także uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów, które mogą być przyczyną zajadów. Opryszczka powinna być leczona lekami przeciwwirusowymi, które hamują namnażanie się wirusa i skracają czas trwania choroby. Można je stosować w postaci tabletek, maści lub kremów. Ważne jest także unikanie zakażenia innych osób i dbanie o higienę osobistą.
  • Profilaktyka: Powstawaniu zajadów w kącikach ust można zapobiegać poprzez dbanie o prawidłową dietę, bogatą w witaminy i minerały, zwłaszcza z grupy B, C, żelaza i cynku. Opryszczce można zapobiegać poprzez unikanie kontaktu z wirusem.

Nawracające pękanie ust 

Brak, jakiej witaminy powoduje zajady? Nawracające pękanie ust to często wynik niedoboru składników odżywczych. Zajad to najczęściej brak witaminy B, zwłaszcza witaminy B2 (ryboflawiny). Witamina B2 jest niezbędna dla skóry, błon śluzowych i tkanek. Stosowana na zajady witamina B2 wspiera procesy naprawcze skóry, co jest istotne w przypadku mikropęknięć czy stanów zapalnych. Ryboflawina uczestniczy w procesach metabolicznych m.in. syntezie kolagenu, który jest ważny dla elastyczności skóry. 

Jak wyleczyć zajady, gdy witamina B2 nie pomoże? Rzeczywiście witamina B2 stosowana w nieodpowiednich dawkach, może nie przynieść oczekiwanych efektów. Pęknięte kąciki ust i podejrzenie niedoboru witaminy B2 warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista zleci odpowiednie badania krwi. W przypadku potwierdzenia niedoborów zaleci odpowiednie zmiany w diecie, leki na zajady, bądź dodatkową suplementację.

Usta a kondycja śledziony

W medycynie chińskiej zwraca się szczególną uwagę na usta w diagnozowaniu stanu śledziony. Zarówno zajady, jak i opryszczka mogą być sygnałem, że należy wzmocnić ten organ odpowiednią dietą. Osoby, które poddały się zabiegowi usunięcia śledziony, miewają problemy z popękanymi ustami, dlatego powinny szczególnie o nie zadbać.

Może Cię zainteresować: Diagnoza z języka w medycynie chińskiej – biały nalot na języku

*

Polecane produkty (afiliacja):

Naturalna pomadka łagodzi zajady w kącikach ust

 Pomadka do ust z oliwą z oliwek i woskiem pszczelim

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top