Fenomenalne właściwości cytryny i soku z cytryny mogą zaskoczyć! Soczysta, kwaśna cytryna właściwości ma ściągające, odkażające i ochładzającą termikę w klasyfikacji medycyny chińskiej. Jeżeli w Twojej diecie jest dużo białka i tłuszczu, pełna soku dojrzała cytryna będzie dla Ciebie najbardziej wartościowym owocem pod względem harmonizującym układ pokarmowy. Blog o zdrowiu sprawdza, na co jeszcze pomagają właściwości soku z cytryny. Zachęcamy do lektury!
Właściwości cytryny
Odświeżające właściwości cytryny docenia każdy, komu doskwiera pragnienie. Chłodna woda z cytryną to doskonale orzeźwiający napój w upalny dzień, a ciepła herbata z cytryną jest niezastąpiona w jesienne wieczory. Korzystne działanie cytryny na organizm wynika m.in. z zawartości witaminy C. Sok wyciśnięty z cytryny zawiera również kwas cytrynowy – związek, który zapobiega wiązaniu się wapnia. Dzięki temu właściwości cytryny chronią przed powstaniem trudnych do rozpuszczenia kamieni nerkowych, które powstają w wyniku zakwaszenia organizmu.
Szerzej o zakwaszeniu organizmu: Zakwaszenie organizmu – poradnik!
Sok z cytryny ma właściwości obniżania ciśnienia krwi, a także zwiększania wrażliwość organizmu na insulinę, a tym samym zapobiegania rozwojowi cukrzycy. Jak widać właściwości cytryny oraz jej potencjał terapeutyczny jest zdecydowanie szerszy, niż ten doceniany na co dzień.
Właściwości cytryny i działanie cytryny na organizm
- na diecie cytryna – właściwości odchudzające wynikające ze zwiększania wrażliwości organizmu na insulinę, wspomaga wydzielanie żółci, pomaga w utracie zbędnych kilogramów;
- na infekcję cytryna – właściwości zdrowotne związane z dostarczaniem witaminy C, wzmacnia kruche naczynia krwionośne;
- profilaktycznie cytryna – właściwości odżywcze i zapobiegające powstawaniu zwapnień (kamica nerkowa), oczyszcza krew, rozrzedza słabo krążącą krew, obniża zbyt wysokie ciśnienie;
- na bakterie gnilne w jelitach cytryna – właściwości bakteriobójcze zwłaszcza na bakterie gnilne w układzie pokarmowym.
Kwaśny sok wyciśnięty z cytryny niszczy bakterie gnilne zarówno w ustach, jak i w jelitach. Z tego względu cytryna jest wykorzystywana do odświeżania oddechu. W niektórych pastach do zębów znajduje się dodatek wyciągu z cytryny.
Picie soku z cytryny (można rozcieńczać z wodą) działa przeciwbakteryjnie, a także rozpuszcza śluz, dlatego zaleca się dodawanie kwaśnej cytryny do napojów podczas infekcji grypy.
Sok z cytryny możemy stosować od rana do wieczora. Jest zdrowy dla jelit, odświeżający w upalne dni, dodaje blasku skórze, niweluje zmarszczki i hamuje krwawienie z błon śluzowych. Cytryna jest bogata w witaminę C, A, E i witaminy z grupy B oraz kwas cytrynowy, a także minerały: fosfor, cynk, miedź, potas, magnez, wapń, sód oraz żelazo.
Domowe sposoby na przeziębienie: Przeziębienie – objawy, leki i domowe sposoby na przeziębienie
Sok z cytryny właściwości na wątrobę
Odświeżające właściwości cytryny warto wykorzystać w przypadku przeciążenia wątroby. Picie soku z cytryny odświeża wątrobę i pobudza woreczek żółciowy do wydzielania żółci. Profilaktycznie wystarczy pić wodę z cytrynę lub podczas przygotowania posiłku, pamiętać o dodaniu kilku kropli cytryny do sałaty czy dresingu. Odrobina cytryny nie tylko podbije smak kurczaka i smażonej ryby, lecz także ułatwi wchłanianie składników mineralnych, które są zawarte w pokarmie. Można doprawić cytryną usmażoną potrawę, a najlepiej, by nie stracić cennych składników, zrobić to już po zaserwowaniu dania – na talerzu.
Nawilżające właściwości cytryny polegają na zwiększaniu produkcji płynów organicznych, dlatego woda z orzeźwiającym sokiem z cytryny to znakomity sposób na gaszenie pragnienia. Rozcieńczony sok z cytryny warto spożywać w stanach niedoboru płynów np. przy cukrzycy, w stresie, przy bólu gardła i bolesnych skurczach.
Odświeżające właściwości cytryny o dziwo dotyczą także oddziaływania na emocje. W nagłym przypływie gniewu bądź frustracji wypicie łyżeczki soku z cytryny natychmiast odcina od trudnych emocji. Kwaśna cytryna wykrzywia na chwilę twarz i natychmiast przywraca zdolność logicznego myślenia!
Zawartość kwasu cytrynowego w cytrynie i limonce jest porównywalna, natomiast w innych cytrusach – pomarańczach i grejpfrutach jest go od 3 do 7 razy mniej, w zależności od gatunku.
Przeczytaj także: Oczyszczanie krwi. Sprawdź, co jeść na oczyszczenie żył i tętnic?
Herbata z cytryną
Tradycyjnie do kubka gorącej herbaty w długie jesienne wieczory dodajemy plaster cytryny, a to niestety nie jest korzystne dla zdrowia. W wysokiej temperaturze cytryna traci witaminę C, a w połączeniu z czarną herbatą dochodzi do wytrącania aluminium, które niekorzystnie wpływa na komórki mózgu. Aluminium z herbaty po dodaniu kwasu tworzy łatwo przyswajalny cytrynian glinu, który może być szkodliwy dla organizmu. Odkłada się w tkankach i przypuszczalnie może przyczyniać się do powstania Alzheimera (badania na ten temat są kontynuowane). Znacznie zdrowiej i bezpieczniej pić ciepłą wodę z cytryną.
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.
Przeczytaj także: Herbata PU ERH na odchudzanie. Czerwona herbata – właściwości