Kasztany – właściwości lecznicze. Maść i nalewka z kasztanów

Kasztany właściwości lecznicze

Kasztanowiec zwyczajny to popularne drzewo liściaste o grubym pniu i szerokiej koronie w kształcie wysklepionej kopuły. Korona starych kasztanowców jest niezwykle rozłożysta. W czasie kwitnienia (maj- czerwiec) drzewa są prawdziwą ozdobą parków. Owoce kasztanowca dojrzewają od sierpnia do października. Po dojrzeniu opadają na ziemię, otwiera się zielona kolczasta skorupa i uwalnia nasiona. Kasztany właściwości lecznicze zawdzięczają bogactwu składników aktywnych, pomocnych m.in. na ból i obrzęki stawów. W tym wpisie znajdziesz przepisy na maść kasztanową i dwie nalewki z kasztanów. Podpowiadamy także jak spożywać kasztany jadalne, które również mają korzyści zdrowotne.

Kasztany – właściwości lecznicze

Zdrowe kasztany właściwości lecznicze zawdzięczają m.in. rutynie i kwercetynie. Substancje aktywne zawarte w kasztanowcu wykazują działanie przeciwzapalne, ściągające, usprawniają przepływ krwi i przeciwbakteryjne. Maść kasztanowa służy do leczenia uszkodzeń skóry, takich jak: siniaki, odmrożenia czy drobne oparzenia. Preparaty sporządzone na bazie kasztanów zaleca się także przy łagodzeniu objawów zapalenia ścięgien. Nalewka z kasztanów wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza agregację płytek krwi, usprawniając przepływ krwi.

Kasztany – właściwości lecznicze i korzyści zdrowotne:

  • wzmacniają naczynia krwionośne;
  • usprawniają przepływ krwi;
  • zmniejszają agregację płytek krwi;
  • pomocne w leczeniu żylaków kończyn dolnych
  • zmniejszają żylaki odbytu (hemoroidy), krwiaki i siniaki;
  • łagodzą oparzenia i odmrożenia skóry;
  • poprawiają napięcie skóry.
Kasztany - właściwości lecznicze
Nasiona kasztanowca – kasztany – właściwości lecznicze

Kasztany – właściwości w diecie

Dieta to jeden ze sposobów, dzięki któremu możemy skorzystać z kasztanów i ich właściwości leczniczych. Kasztany zawierają escynę – saponiny triterpenowe oraz kumaryny, takie jak eskulina czy fraksyna, a także flawonoidy jak rutyna czy kwercetyna. Korzyści zdrowotne przynoszą także zawarte w kasztanach garbniki i związki goryczowe.

Kasztany jadalne na mąkę i płatki

Kasztany zbieramy w parkach, pamiętajmy jednak, że to nie są kasztany jadalne. Można z nich sporządzić maść kasztanową i nalewkę z kasztanów. Do spożycia natomiast przeznaczone są jadalne kasztany. Jak włączyć kasztany do diety? Sklepy ze zdrową żywnością oferują takie produkty jak bezglutenowa mąka kasztanowa, kasza kasztanowa i płatki kasztanowe.

Jak jeść kasztany jadalne? 

  • Mąka kasztanowa: do naleśników i ciasta, a także do mieszania z inną mąką do wypieku chleba;
  • Kasza kasztanowa: słodka i delikatna w smaku, idealna na śniadanie lub do deserów; 
  • Płatki kasztanowe: zdrowa przekąska lub dodatek do jogurtu czy musli;
  • Pieczone kasztany: kasztany jadalne do pieczenia dostępne są w sezonie.  

Maść kasztanowa na ból i obrzęk stawów

Maść kasztanowa jest pomocna na obrzęk stawów dłoni i zespół cieśni nadgarstka, któremu często towarzyszą obrzęki stawów. Warto wybrać preparat, który ma w składzie oznaczoną dużą zawartość wyciągu z kasztanowca. Taka maść kasztanowa rzeczywiście wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu i łagodzi na dolegliwości bólowe. Stosowanie zewnętrznie takiego preparatu jak maść kasztanowa z rutyną pomaga nie tylko na zespół cieśni nadgarstka, ale także w przypadku nóg z osłabionym ukrwieniem i tendencją do powstawania żylaków.

Nalewka z kasztanów na spirytusie – przepis

Świeże kasztany zebrane w parku posłużą do przyrządzenia nalewki z kasztanów na spirytusie. Domowa nalewka z kasztanów to sprawdzony środek na poprawę ukrwienia. Nalewka służy do nacierania stawów i zmęczonych nóg, zwłaszcza w przypadku tendencji do żylaków i uczucia ciężkości nóg.

Jak przygotować nalewkę z kasztanów? Przepis na spirytusie składa się z tylko dwóch składników: świeżo zebranych kasztanów i spirytusu nalewkowego.  Pokruszone kasztany powinny wypełnić duży słoik do połowy wysokości, resztę uzupełnić spirytusem 70 proc., zakręcić naczynie i odstawić na 3 tygodnie, co jakiś czas wstrząsnąć. Następnie odcedzić, przefiltrować i przelać do butelki z ciemnego szkła. Zaleca się stosowanie nalewki z kasztanów na spirytusie zewnętrznie do nacierania skóry na obrzęki stawów. Można stosować także wewnętrznie, stosując dawkowanie doustne: 15 kropli/2 razy dziennie.

Nalewka z kasztanów na rumie – przepis

Nalewka z kasztanów jadalnych na rumie to prawdziwy rarytas! Ta wyjątkowa nalewka z kasztanów na rumie powstaje z kasztanów jadalnych i ciemnego rumu. Po przyrządzeniu nalewki należy zaczekać kilka tygodni, by aromat alkoholu połączył się ze smakiem kasztanów, dając fenomenalne efekty smakowe.

Składniki: nalewka z kasztanów na rumie

  • Kasztany jadalne świeże 80 dkg;
  • Cukier 0,5 kg;
  • Rum ciemny butelka 0,75 ml;
  • Po upływie kilku tygodni nalewka z kasztanów na rumie jest gotowa do degustacji.

Przeczytaj: Oczyszczanie krwi. Sprawdź, co jeść na oczyszczenie tętnic i żył?

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i rozwija blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Polecane produkty: 

Mąka kasztanowa bezglutenowa

Mąka kasztanowa

Maść kasztanowa

Maść kasztanowa

Płatki kasztanowe

Ekologiczne płatki kasztanowe


Miód kasztanowy

Miód kasztanowy nektarowy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top