Maliny – owoce i liście o właściwościach leczniczych 

Maliny owoce

Zdrowe odżywianie >>Jedzenie bez chemii>> Pryskane owoce>> Maliny

Lubisz jeść maliny – owoce rwać prosto z krzaka i zajadać ze smakiem? Słodko kwaśne maliny to jeden z ulubionych letnich przysmaków. Krzewy tego gatunku znaleźć można na wielu działkach i w przydomowych ogródkach. Warto korzystać z dostępu do sezonowych, dojrzewających w słońcu owoców i liści malin. Blog o zdrowiu to dobre miejsce, aby omówić właściwości lecznicze malin i obszary, gdzie szczególnie korzystnie wpływają one na zdrowie. Zachęcamy do lektury!

*

Maliny – owoce sezonowe

Sezonowe maliny – owoce niskokaloryczne i bogate w błonnik, sprawdzają się jako przekąska lub dodatek do owsianki na śniadanie. Maliny zawierają błonnik, który pomaga w utrzymaniu uczucia sytości, zapobiega podjadaniu między posiłkami i wspiera kontrolę wagi. Uwaga na pestycydy w malinach! Niektóre pryskane owoce, takie jak maliny, truskawki czy borówki są bardziej narażone na działanie pestycydów niż inne ze względu na swoje właściwości i sposoby spożywania. Starajmy się wybierać niepryskane owoce, jeżeli chcemy osiągnąć korzyści zdrowotne z ich spożywania.

Nasze rodzime maliny właściwości korzystnych dla zdrowia mają znacznie więcej niż niska kaloryczność. Warto odkryć właściwości zdrowotne malin rosnących dziko lub w ogrodzie. Owoc malina pojawia się sezonowo latem, natomiast z liści malin możemy przygotować susz na ziołową herbatę. Liście malin właściwości zdrowotnych mają więcej niż maliny – owoce.

Maliny właściwości w diecie

Owoc maliny ma właściwości lecznicze i cenne walory odżywcze ze względu na zawartość witamin, takich jak witamina C, A, B1, B2, B6, oraz kwas foliowy. Maliny zawierają również minerały: potas, magnez, wapń i żelazo. 

Dojrzałe maliny wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, antybakteryjne i antywirusowe. Obecność kwasu salicylowego i benzoesowego w owocach maliny działa podobnie jak naturalna aspiryna

Maliny działają korzystnie w obszarach zdrowia kobiet. Owoce te wpływają regulująco na cykl menstruacyjny, odżywiają krew i zapobiegają anemii u tych kobiet, które mają obfite miesiączki. Ponadto kontrolują funkcje wydalania moczu, a szczególnie są przydatne, gdy występuje częste oddawanie moczu w nocy

Właściwości zdrowotne malin polegają m.in. na poprawie stanu flory bakteryjnej jelit i kontroli poziomu cukru we krwi, ze względu na niski indeks glikemiczny. Maliny to owoce będące cennym składnikiem diety odchudzającej. Ponadto maliny wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Maliny – owoce i liście:

  • niedojrzała suszona malina – właściwości lecznicze na częstomocz,
  • dojrzała malina – właściwości zdrowotne ze względu na bogactwo witamin i działanie antyoksydacyjne,
  • owoc maliny – wartości odżywcze cenione w diecie odchudzającej,
  • liście malin – właściwości zdrowotne w regulacji cyklu miesiączkowego.

Maliny – owoce suszone w ziołolecznictwie 

Niedojrzałe maliny suszone mają zastosowanie w ziołolecznictwie medycyny chińskiej, szczególnie w dolegliwościach zbyt częstego oddawania moczu i wytrysku spermy. 

Maliny działają korzystnie w dolegliwościach nerek dzięki właściwościom ściągającym. Niedojrzałe suszone maliny kontrolują nadmierne i częste oddawanie moczu, podobnie jak dojrzałe owoce, tylko skuteczniej. 

Medycyna chińska korzysta z właściwości ściągających niedojrzałych suszonych malin na męskie dolegliwości, takie jak mimowolna utrata nasienia, przedwczesny wytrysk i impotencja

Liście malin – właściwości lecznicze 

Liście maliny to powszechnie dostępne ziele dla kobiet, wykorzystywane w celu wzmocnienia macicy. Herbata z liści malin pomaga na obfite miesiączki przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym i ogólnie powstrzymuje krwawienie. Suszone liście malin wspierają optymalny wzorzec hormonalny podczas ciąży.

Liście maliny – na co warto je zastosować? Herbata z liści malin według literatury zielarskiej może być stosowana jako środek oczyszczający organizm z toksyn, regulujący przemianę materii oraz wspomagający usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Aby przygotować herbatę z liści malin, należy wziąć jedną łyżeczkę suszonych liści malin zalać 250 ml wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około 10-15 minut. Spożywać 1 lub 2 razy dziennie. Maliny liofilizowane i suplementy zawierające wyciąg z malin, a także herbata z liści malin sprawiają, że mamy okazję korzystać z prozdrowotnych właściwości tych owoców przez cały rok.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top