Wątroba jest niezwykle ważnym narządem w organizmie człowieka, stanowiącym część układu pokarmowego. Przeciążona wątroba wywiera silny niekorzystny wpływ na stan krwi oraz funkcje śledziony i żołądka, doprowadzając do powstawania wrzodów, stanów zapalnych, cukrzycy, gazów i problemów trawiennych. Śledziona i trzustka bezpośrednio oddziałują na jelita, a więc stany zapalne okrężnicy i jelit także mogą wynikać z przeciążenia wątroby.
Przeciążona wątroba – efekt przejedzenia i nagromadzenia toksyn
Przeciążona wątroba w znaczący sposób wpływa na pogorszenie samopoczucia, przewlekłe zmęczenie, senność w ciągu dnia, zmiany w wyglądzie i zdrowie psychiczne. Używki, zbyt obfite posiłki, spożywanie tłustych i słodkich potraw oraz przetworzonej żywności, a także toksyny z pożywienia, wirusy, grzyby, metale ciężkie, jak i niektóre leki mogą doprowadzić do przeciążenia wątroby. Życie w ciągłym stresie potęguje ryzyko przeciążenia, uszkodzenia i poważnej choroby wątroby.
Gdzie boli przeciążona wątroba?
Objawy przeciążenia wątroby łatwo przeoczyć, z racji tego, że wątroba nie posiada receptorów czuciowych i nie boli. Tym bardziej należy zachować czujność na typowe objawy jak np. cienie pod oczami czy senność w ciągu dnia, pomimo dobrze przespanej nocy.
Wątroba to nasz największy narząd wewnętrzny, umiejscowiony po prawej stronie tuż pod żebrami, a jego masa wynosi około 1,5 kg. Szereg funkcji w ludzkim ciele jest zarządzanych przez wątrobę, dlatego w medycynie chińskiej nazywa się ją „generałem”.
Do zadań wątroby należy metabolizm składników odżywczych, wytwarzanie enzymów, hormonów, białek, cholesterolu, synteza czynnika krzepliwości krwi, produkcja żółci, magazynowanie żelaza i witamin, ogrzewanie krwi i usuwanie toksyn.
Przeciążenie a regeneracja wątroby
Wątroba jest narządem, który posiada zdolność regeneracji. Oznacza to, że uszkodzone komórki mogą zostać zastąpione przez nowe. Dzieje się to w sposób niezauważalny, ponieważ wątroba pracuje przez cały czas bez przerwy. Najbardziej niebezpieczne dla wątroby jest narażenie na długotrwałe oddziaływanie toksyn, dostarczanych w dużych dawkach. Wątroba przeciążona toksynami traci w pewnym stopniu zdolność do regeneracji, a mechanizm odbudowy jest zakłócony.
Niepokojące objawy przeciążenia wątroby
Przeciążona wątroba daje objawy w postaci braku energii, zmęczenia, problemów trawiennych i obrzęków twarzy oraz kończyn. Wystąpić mogą również bóle głowy, problemy z koncentracją i tzw. mgła mózgowa – charakterystyczny objaw przeciążenia wątroby.
Przeciążona wątroba – objawy:
- przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność w ciągu dnia
- obrzęk stóp i dłoni, obrzęk twarzy
- problemy trawienne, wzdęcia, biegunki
- bóle głowy
- cienie pod oczami
- mgła mózgowa
Jak usprawnić funkcjonowanie wątroby?
Skuteczny sposób poprawy stanu wątroby polega na zrobieniu wolnego miejsca – zrzuceniu balastu, który powoduje przeciążenie wątroby. Istnieje wiele metod mających na celu szybkie oczyszczanie wątroby i płukanie woreczka żółciowego.
Długofalowe oczyszczanie wątroby opiera się na zmianie nawyków żywieniowych oraz stosowaniu lekkostrawnej diety, bogatej w owoce i warzywa. Aby wspomóc pracę wątroby, warto do posiłków dodawać aromatyczne przyprawy i zioła, jak tymianek, majeranek i oregano.
Warto sięgnąć po suplementy na wątrobę zawierające ostropest plamisty, ziele karczocha oraz mniszek lekarski. Aby je stosować bez szkody dla organizmu, najlepiej skontrolować stan zdrowia u specjalisty, a następnie skonsultować wdrożenie suplementacji.
Katarzyna Labudda jest absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Obecnie prowadzi własną praktykę dietetyczną; specjalizuje się w dolegliwościach tarczycy, wątroby, woreczka żółciowego i insulinooporności.
Na stłuszczenie wątroby można zastosować kurację z użyciem wyciągu z karczocha. Polecam Hepatobon – suplement diety z liści karczocha i sylimaryny; dzięki składowi chroni wątrobę i wspomaga trzustkę. Jeżeli organizm chcemy oczyścić z toksyn metali ciężkich, dodatkowo polecam Zeolit.
Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Kolejny artykuł: Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich – dlaczego jest ważne?
Pingback: Sok z brzozy - właściwości oskoły na wiosenny detoks - jakwyleczyc.com
Pingback: Cytryniec chiński wspiera wątrobę i zdolność koncentracji uwagi - jakwyleczyc.com