Przeziębienie to infekcja wirusowa przenoszona drogą kropelkową, którą łatwo zarazić się w skupiskach ludzkich i zamkniętych pomieszczeniach. Przeziębienie – objawy w takiej postaci jak kaszel, katar, ból gardła, ból głowy i osłabienia organizmu utrzymują się kilka dni. Jak szybko wyzdrowieć? Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Na przeziębienie nie należy stosować antybiotyku. Dostępnych jest wiele leków przeciwwirusowych, a leczenie warto uzupełnić domowymi sposobami i dać sobie kilka dni odpoczynku.
Przeziębienie – objawy typowe przy infekcji wirusowej
Pierwsze objawy przeziębienia to ból głowy i uczucie zmęczenia. Typowe przeziębienie i objawy jak kaszel i katar nasilają się w 2-4 dniu po wniknięciu wirusa. W przebiegu infekcji wirusowej wyróżnia się fazę naczyniową i komórkową. Pierwsze oznaki infekcji pojawiają się 1–2 dni po zakażeniu wirusem i objawiają się suchością w nosie i kichaniem. Dolegliwości nasilają się w 2–4 dniu po ekspozycji na wirusa.
Przeziębienie: objawy w 2-4 dniu infekcji:
- uczucie ogólnego rozbicia, złe samopoczucie,
- drapanie w gardle, chrypka, kaszel,
- katar zmieniający kolor i gęstość,
- bóle mięśni,
- utrata apetytu,
- stan podgorączkowy lub niewielka gorączka.
Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Początek przeziębienia to objawy zmęczenia i ból głowy, kaszel i katar oraz stan podgorączkowy (maksymalnie 38 stopni C), które pojawiają się zazwyczaj po dwóch dniach od wniknięcia wirusa. Jak odróżnić banalne przeziębienie od grypy? Charakterystycznym objawem grypy jest wysoka gorączka, która może przekraczać 39 stopni C, bóle kończyn i światłowstręt. Przebieg grypy jest cięższy niż przeziębienia, a sama choroba może prowadzić do poważnych powikłań.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie?
Jak szybko wyzdrowieć z przeziębienia? Co wziąć na przeziębienie i objawy, które są dokuczliwe? Pamiętajmy, że antybiotyk na wirusy nie działa, zatem jak leczyć przeziębienie? Choć w wielu przypadkach leczenie polega na zwalczaniu objawów przeziębienia, to ważnym elementem wychodzenia z infekcji wirusowych mogą być leki przeciwwirusowe. Jednym z takich preparatów jest inozyna, która działa przeciwwirusowo, hamuje namnażanie wirusów, stymuluje odporność organizmu i jest dostępna bez recepty.
Jak wyleczyć przeziębienie w 3 dni?
Często pojawiające się pytania to: Jak szybko pozbyć się przeziębienia? Jak wyleczyć przeziębienie w 3 dni? W przypadku zachorowania na infekcję wirusową warto pozostać kilka dni w domu. Wskazany jest odpoczynek w łóżku, nawadnianie organizmu, nawilżanie powietrza i optymalna temp. około 20 stopni C w pomieszczeniu. Kilka razy dziennie warto robić sobie inhalacje z pary wodnej i olejku eterycznego, który działa antyseptycznie. Może to być olejek eukaliptusowy, sosnowy, świerkowy lub mentolowy, nawilżający drogi oddechowe i przynoszący ulgę w objawach przeziębienia.
Domowe sposoby na przeziębienie
Domowe sposoby na przeziębienie uzupełnią leczenie objawowe. Pamiętajmy, że najlepszym lekiem na przeziębienie jest odpoczynek i odpowiednie nawodnienie. Sprawdzi się domowy syrop z cebuli, czosnek, miód czy sok malinowy. Do zalecanych ziół na przeziębienie zalicza się m.in. rumianek, tymianek, szałwię i lipę w postaci ciepłych naparów.
Polecane: Herbata rumiankowa – naturalny środek na Twoje bolączki
Przeziębienie – objawy. Kiedy do lekarza?
Dorosły, zdrowy dotychczas człowiek, powinien udać się do lekarza w przypadku ciężkiego przebiegu przeziębienia z objawami wysokiej gorączki, nasilonymi bólami głowy, bólem ucha i trudnościami w oddychaniu, które są spowodowane dusznościami. Powodem do niepokoju i wizyty u lekarza może być brak poprawy po kilku dniach od rozpoczęcia infekcji.
U dzieci, osób w podeszłym wieku oraz osób z chorobami przewlekłymi, wizyta u lekarza wskazana jest w każdym przypadku przeziębienia i jego objawów, z uwagi na potencjalne zagrożenie powikłaniami po infekcji wirusowej.
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Autorka pisze artykuły o tematyce zdrowego stylu życia i prowadzi bloga oraz własną praktykę dietetyczną.
Pingback: Jeżówka purpurowa – właściwości lecznicze i przeciwwskazania - jakwyleczyc.com