Rzodkiew biała jest znana jako rzodkiew japońska (daikon), dostępna przez cały rok w naszych sklepach. Warzywo bogate w wiele cennych składników odżywczych stanowi doskonałe wsparcie dla układu pokarmowego. Sok z surowej rzodkwi białej oczyszcza organizm dzięki wyjątkowym enzymom, które pomagają w metabolizowaniu i wydalaniu. Regularne spożywanie białej rzodkwi wspomaga leczenie kamicy nerkowej.
*
Rzodkiew biała – wartości odżywcze
Klasyczna rzodkiew biała jest bogactwem enzymów i witamin, zawiera także sporą dawkę minerałów oraz błonnik, który wspiera zdrowie układu pokarmowego. Niskokaloryczna rzodkiew biała ma w 100 g tylko 20 kcal. Najbardziej wartościowym wsparciem w leczeniu kamicy nerkowej jest sok z rzodkwi białej i surówka. Sok rzodkwi rozpuszcza złogi tzw. piasek i kamienie nerkowe.
Jak przyrządzać rzodkiew białą w diecie wspierającej nerki? Surówka z białej rzodkwi będzie lepszym wyborem niż zupa z białej rzodkwi. Gotowanie neutralizuje unikatowe enzymy zawarte w tym cennym warzywie. Jedząc białą rzodkiew na surowo (surówka z białej rzodkwi lub sok rzodkwi) w pełni wykorzystujemy jej wartości odżywcze. Cennym źródłem składników jest również biała rzodkiew kiszona.
Przedstawiamy poniżej niektóre z właściwości zdrowotnych rzodkwi, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania zdrowego organizmu:
- Witaminy – sok rzodkwi zawiera witaminę C, kompleks witamin z grupy B w tym witaminę B6 i kwas foliowy.
- Minerały – sok z rzodkwi białej jest bogactwem wielu minerałów, takich jak miedź, potas, magnez i żelazo.
- Enzymy – sok białej rzodkwi dostarcza enzymy trawienne, które przyczyniają się do poprawy przemiany materii.
- Fitoncydy – związki siarkowe organiczne w surowej rzodkwi białej wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Surówka z białej rzodkwi na zdrowie
Ekologiczna biała rzodkiew ma możliwość pozytywnie wpłynąć na pracę serca ze względu na potas. Zawartość tego pierwiastka w diecie pomaga również w przypadku występowania obrzęków. Sok z białej rzodkwi zawiera cenne witaminy. Kompleks witamin z grupy B normalizuje pracę układu nerwowego i hormonalnego, a także reguluje pracę trzustki, aktywując produkcję insuliny.
Jedząc białą rzodkiew, np. w postaci surówki podawanej do obiadu, odnosimy wiele korzyści zdrowotnych. Warto docenić to, że rzodkiew biała wzmacnia odporność, stymuluje produkcję kolagenu i zwiększa przyswajalność żelaza. Warzywo zawiera fitoncydy, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki tym zaletom rzodkiew biała plasuje się wysoko pod względem korzystnego wpływu na zdrowie.
Polecane: Refleksologia stóp na zdrowe nerki i pęcherz moczowy
Sok z rzodkwi białej na kamienie nerkowe
Rzodkiew biała oczyszcza organizm, dlatego osoby, którym dokucza kamica nerkowa, mają kamienie nerkowe w przewodach moczowych lub złogi tzw. piasek w nerkach mogą włączyć sok rzodkwi albo tarte warzywo do swojej diety. Łyżkę tartej rzodkwi lub 5-6 małych rzodkiewek należy jeść 2-3 razy dziennie przez kilka tygodni. Sok z rzodkwi białej ma właściwości rozpuszczania kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego.
Smak rzodkwi białej jest dość ostry, dlatego nie dla wszystkich rzodkiew biała plasuje się w grupie ulubionych warzyw. Najważniejsze cechy surowej rzodkwi białej spożywanej w celach leczniczych to świeżość chrupkość i soczystość. Zasobna w sok rzodkiew biała doskonale oczyszcza układ moczowy, stopniowo rozpuszczając złogi.
Rzodkiew biała w diecie medycynie chińskiej
Biała rzodkiew kiszona kojarzy się z kuchnią azjatycką i jest serwowana jako przystawka. Rzodkiew biała marynowana doskonale wpisuje się w smaki słodko-kwaśne. Zabarwiona na żółto rzodkiew daikon stanowi składnik sushi i dodatek do ryżu.
Klasyczna rzodkiew biała doskonale wpisuje się w założenia medycyny chińskiej. Dietetycy zalecają to warzywo do przekształcania śluzu, który powstaje w wyniku spożywania nadmiernych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Rzodkiew biała oczyszcza ze śluzu, dlatego jest szczególnie przydatna w łagodzeniu zapalenia zatok (śluz żółty lub zielony).
Ostry smak rzodkwi białej łagodzi ból gardła. Warto przyrządzić rzodkiew białą w przypadku takich dolegliwości jak chrypa, flegma w gardle i ból gardła. Poza rozpuszczaniem śluzu klasyczna rzodkiew biała oczyszczania organizm z toksyn. Jak przyrządzić rzodkiew białą? Surówka z białej rzodkwi i sok rzodkwi działa oczyszczająco.
Zupa z białej rzodkwi wspomaga perystaltykę jelit, ułatwia trawienie i reguluje poziom glukozy we krwi. Rzodkiew biała doskonale sprawdza się jako dodatek do zupy jarzynowej. Smak rzodkwi dodaje nieco pikantności. Natomiast biała rzodkiew kiszona może stanowi dodatek do barszczu.
Jedząc białą rzodkiew gotowaną, nie uzyskujemy efektu wspierającego leczenie kamicy nerkowej. W celu rozpuszczania złogów w nerkach powinniśmy przyrządzać rzodkiew białą i spożywać ją na surowo.
Polecane: Jak wzmocnić nerki dietą i ziołami medycyny chińskiej? Przepisy
Najczęściej zadawane pytania:
Co to jest rzodkiew? Warzywo korzeniowe o wydłużonym, białym korzeniu.
Jak jeść rzodkiew białą? Wsparciem w leczeniu kamicy nerkowej jest sok z rzodkwi białej i surówka z białej rzodkwi.
Jakie ma właściwości rzodkiew? Sok z rzodkwi białej ma właściwości rozpuszczania kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego.
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Autorka pisze artykuły o tematyce zdrowego stylu życia, prowadzi własną praktykę dietetyczną i rozwija blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.