Szorstkie łokcie – objaw choroby czy zła pielęgnacja skóry?

Szorstkie łokcie częsty objaw przy niedoczynności tarczycy

Suche, szorstkie łokcie mogą być objawem choroby lub wynikiem odwodnienia i niewłaściwej pielęgnacji skóry. Jeżeli w codziennej rutynie pielęgnacyjnej omijasz te partie ciała, użyj do suchej skóry na łokciach dobrego kremu. Gdy suche, szorstkie łokcie i kolana są objawem choroby np. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry (AZS), grzybicy lub niedoczynności tarczycy, należy rozpocząć leczenie, a dodatkowo zadbać o nawilżenie szorstkiej skóry na łokciach. Zobacz, jakie badania wykonać.

W artykule:

  1. Bardzo szorstka skóra na łokciach a niedoczynność tarczycy;
  2. Szorstkie łokcie – co oznaczają?
  3. Szorstkie kolana i łokcie – przyczyna grzybica;
  4. Suche i szorstkie łokcie – objaw choroby AZS;
  5. Szorstkie łokcie i kolana z powodu odwodnienia skóry;
  6. Pielęgnacja suchej skóry na łokciach.

Bardzo szorstka skóra na łokciach a niedoczynność tarczycy

Szorstka i sucha skóra na łokciach może być objawem niedoczynności tarczycy. W przebiegu tej choroby tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny, co może prowadzić do suchej i łuszczącej się skóry. Czy szorstkie łokcie i kolana to przyczyna niepokoju? Najlepiej w tym przypadku wykonać podstawowe badania krwi. Badania na tarczycę obejmują testy, które pomagają zdiagnozować problemy. Najważniejsze z nich to sprawdzenie stężenia hormonu tyreotropowego TSH. Jest to najczęściej badany wskaźnik zdrowia tarczycy.

Suche łokcie – co oznaczają? Łuszczyca

Suche łokcie z bardzo szorstką, zarumienioną skórą oraz widocznymi czerwonymi grudkami mogą być objawem łuszczycy. Jeżeli skóra na łokciach oprócz tego jest pokryta srebrzystą łuską martwego naskórka, warto skonsultować się z lekarzem. Łuszczyca jest chorobą, którą zazwyczaj diagnozuje się na podstawie charakterystycznych zmian skórnych. Można wykonać badania, które standardowo przeprowadza się w celu potwierdzenia diagnozy. Jednak w większości przypadków lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatolog będzie w stanie rozpoznać łuszczycę przy pierwszym badaniu skóry. Suche i szorstkie łokcie – co oznaczają jeszcze?

Szorstkie łokcie i kolana – przyczyna grzybica

Szorstkie łokcie mogą być objawem choroby grzybiczej. Zmiany skórne są w tym przypadku duże, okrągłe, łączące się w większe całości, czerwone, wyraźnie odcięte od otoczenia. Jeżeli masz suche łokcie i kolana, przyczyna może być inna. Grzybica skóry, w tym łokci, może objawiać się różnymi symptomami. Podobne objawy mogą występować również w innych chorobach skóry, dlatego najlepiej skonsultować przyczyny szorstkiej skóry na łokciach z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.

Suche i szorstkie łokcie – objaw choroby AZS

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna skóry. Szorstkie łokcie to jeden z jej objawów, ale nie tak dokuczliwy jak silny, uporczywy świąd. Swędzenie skóry to najbardziej charakterystyczny objaw. AZS jest to przewlekłe, nawracające zapalenie skóry, które często występuje u osób z predyspozycjami do alergii. Diagnostyka atopowego zapalenia skóry obejmuje różne testy i badania. Oznaczanie całkowitego stężenia przeciwciał IgE to najprostszy test wykonywany w diagnostyce AZS. Stężenie całkowite przeciwciał IgE jest zwiększone o 80 proc. u chorych na atopowe zapalenie skóry. 

Szorstkie łokcie i kolana; przyczyna – odwodnienie

Sucha skóra na łokciach i kolanach może być wynikiem niedostatecznej podaży płynów, ale też niewłaściwej pielęgnacji. Przyczyny łuszczenia się skóry to niekiedy wahania hormonalne, stres, a nawet promieniowanie słoneczne. Jeśli zauważysz, że skóra na łokciach jest sucha, szorstka, a może nawet pękająca, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy, inne niż niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Przeczytaj także: Woda radonowa – jak działają wody lecznicze?

Pielęgnacja suchej skóry na łokciach

Skóry na łokciach i kolanach wymaga regularnej i odpowiedniej rutyny:

  • Ogranicz gorące prysznice i kąpiele w wannie, które mogą wysuszać skórę;
  • Regularne peelingi ciała pomogą usunąć martwy naskórek; 
  • Nawilżaj skórę po kąpieli, stosując odpowiedni krem nawilżający na suche łokcie; 
  • Zabezpiecz skórę przed słońcem i wiatrem dobrym kremem z filtrem;
  • Unikaj silnych detergentów i wysuszających kosmetyków do ciała;
  • Nawadniaj organizm, pijąc codziennie wystarczającą ilość wody;
  • Stosuj naturalne oleje (np. oliwa z oliwek, olej migdałowy). Mają one działanie nawilżające i regenerujące. 

Codzienna rutyna pielęgnacyjna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb skóry. Jeśli mimo starannej pielęgnacji zauważysz szorstką skórę na łokciach i kolanach, warto skonsultować się z lekarzem. Powyższe informacje są ogólne i mogą nie dotyczyć konkretnego przypadku.

Krem nawilżający na szorstkie łokcie Skin Food uniwersalny wybawca dla suchej i szorstkiej skóry na twarzy, łokciach, dłoniach i stopach.

Krem nawilżający na szorstkie łokcie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top