Zdrowie holistyczne. Jak wybrać system medyczny dla siebie?

Zdrowie holistyczne

Jak wyleczyć >> Zdrowie holistyczne

Zdrowie holistyczne oznacza dostęp do różnych metody profilaktyki i leczenia. Najlepsze efekty opieki nad zdrowiem fizycznym i psychicznym można uzyskać poprzez połączenie różnych systemów medycznych. W Polsce jest dostępny model bezpłatnej opieki zdrowotnej (POZ). Pacjenci przychodni i szpitali korzystają również z alternatywnych systemów leczenia. Aby dbać o swoje zdrowie holistyczne, warto wiedzieć, jakie opcje są dostępne oraz które z nich najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom. 

Na czym polega zdrowie holistyczne? 

Zdrowie holistyczne bazuje na traktowaniu człowieka jako całość, biorąc pod uwagę jednocześnie zdrowie fizyczne i psychiczne oraz środowisko, w którym żyje. Ośrodki, w których stosowana jest medycyna holistyczna, oddziałują na organizm człowieka całościowo. W przypadku wystąpienia dolegliwości, holistyczne ujęcie zdrowia pomaga w znalezieniu przyczyny zaburzenia i przywróceniu równowagi w organizmie. Kluczową funkcją tutaj jest profilaktyka – konkretnie zdrowa dieta lekkostrawna, dbanie o zdrowy tryb życia, zarządzanie stresem oraz jakość snu. W takim podejściu do kwestii zdrowia każdy aspekt naszego życia ma wpływ na to, jak funkcjonuje organizm. 

Czym jest podstawowa opieka medyczna?

Podstawowa opieka medyczna w Polsce jest oparta na dostępie do lekarza rodzinnego lub specjalisty. Najważniejsze elementy systemu opieki zdrowotnej w Polsce to przychodnie, szpitale i praktyki lekarskie oraz pielęgniarki i położne. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci korzystają z dostępu w pierwszej kolejności do lekarzy rodzinnych. Usługi, takie jak konsultacje z internistą czy pediatrą są dostępne bez skierowania. W przeciwieństwie do wizyt u specjalistów takich jak kardiolog, neurolog czy endokrynolog, gdzie wymaga się skierowania od lekarza rodzinnego. Pięć kluczowych elementów systemu znajduje się poniżej:

  • przychodnie lekarza rodzinnego,
  • specjalistyczne przychodnie,
  • szpitale – jednostki organizacyjne w systemie opieki zdrowotnej,
  • praktyki lekarskie, pielęgniarskie i położnicze,
  • laboratoria i ośrodki analiz.  

Pacjenci ze skierowaniem mają prawo wyboru dowolnej poradni specjalistycznej, z którą NFZ podpisał umowę. Skierowanie daje możliwość zapisania się tylko do jednej przychodni. Portal dla pacjentów Pacjent.gov.pl informuje, że można zapisać bez druku skierowania i dostarczyć dokument w ciągu 2 tygodni od umówienia wizyty.

Dla kogo jest podstawowa opieka medyczna?

System POZ jest przeznaczony dla pacjentów w każdym wieku. Całe rodziny korzystają z tej samej praktyki lub przychodni. W związku z tym specjaliści uzyskują dostęp do pełnej informacji o pacjentach. W przypadku niektórych chorób, na przykład genetycznych bądź zakaźnych ułatwia to leczenie i diagnozowanie. Szpitale i poradnie działają na podstawie danych naukowych i procedur medycznych. Leczenie farmakologiczne stanowi podstawę terapii.

Czy stosowanie leków może prowadzić do działań niepożądanych?

Leczenie lekami farmakologicznymi może prowadzić do działań niepożądanych (efekty uboczne, skutki uboczne). Informacja o działaniach niepożądanych leczenia znajduje się na ulotce leku. Działania niepożądane mogą być ciężkie i poważne, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Stosowanie leków farmakologicznych może być wsparciem zdrowia, ale jak każda metoda leczenia, powinna być poprzedzona diagnozą i doborem właściwej metody. 

Holistyczne zdrowie – medycyna chińska 

Medycyna chińska jest to kompleksowy system medyczny, który opiera się na wiedzy o energii życiowej Qi i systemie meridianów (kanały przepływu energii Qi). Holistyczne ujęcie zdrowia reprezentuje balans między procesami biologicznymi – chińska terminologia określa go jako Yin i Yang. Metody medycyny chińskiej stanowią 5 filarów dbania o zdrowie holistyczne. Poniżej znajdują się główne metody leczenia, stosowane przez lekarzy medycyny chińskiej:

  • akupunktura – technika nakłuwania igłami,
  • dieta lecznicza – dieta wykorzystująca właściwości rozgrzewające i ochładzające pokarmów,
  • ziołolecznictwo – napary ziołowe i suplementacja,
  • masaż – pobudzanie systemu energetycznego meridianów,
  • qi gong – ćwiczenia fizyczne.

Dla kogo jest medycyna chińska? 

Medycyna chińska jest dla osób, które naturalnie chcą wspierać leczenie schorzeń, takich jak dolegliwości bólowe, problemy trawienne, przeciążenie organizmu toksynami czy stres. Ten system jest rozpowszechniony na całym świecie i uważany za skuteczny szczególnie w równoważeniu pracy pięciu głównych narządów: serce, płuca, wątroba, żołądek i nerki. Holistyczne metody dbania o zdrowie, takie jak dieta lecznicza – przynoszą efekty terapeutyczne u pacjentów z chorobami metabolicznymi, autoimmunologicznymi i objawami alergii

Czy wywołuje medycyna chińska działania niepożądane? 

Stosowanie medycyny chińskiej, w tym diety, akupunktury lub ziołolecznictwa może mieć wpływ na wystąpienie działań niepożądanych, szczególnie jeśli terapie nie są dostosowane do potrzeb pacjentów. Nieodpowiednia dieta może być na przykład niedoborowa albo składać się produktów wywyłujących objawy alergii. Z kolei akupunktura jest uznawana za bezpieczną metodę, choć mogą pojawić się siniaki lub ból w trakcie wkłucia igieł. Zioła mogą wywołać reakcje alergicznie i interakcje z lekami farmakologicznymi Medycyna chińska wspiera zdrowie w ujęciu holistycznym, ale jak każda metoda leczenia, powinna być poprzedzona diagnozą i wyborem odpowiedniej metody. 

Na czym polega Ajurweda? 

Ajurweda polega na indywidualnych rozwiązaniach dla zdrowia każdego pacjenta i holistycznych metodach pracy. Jest to tradycyjny system medyczny wywodzący się z Indii, który bazuje na holistycznym podejściu do zdrowia. Celem medycyny ajurwedyjskiej jest prewencja poprzez zdrowy styl życia, odżywianie według Ajurwedy i zioła lecznicze. W Ajurwedzie każdy organizm postrzegany jest przez pryzmat charakterystycznych cech biologicznych (dosze), a leczenie stanowi odniesienie do konkretnej konstytucji pacjenta. Poniżej znajdują się główne metody stosowane w medycynie ajurwedyjskiej:

  • detoksykacja – terapie oczyszczające organizm,
  • masaże – połączenie klasycznego masażu i akupresury, zabiegi terapii manualnej,
  • ziołolecznictwo – suplementacja i napary ziołowe,
  • odżywianie – dieta jest dopasowana na konstytucji funkcjonalnie i metabolicznie, 
  • regeneracja – techniki relaksacje na przykład aromaterapia i muzykoterapia.

Dla kogo jest Ajurweda?

Ajurweda jest systemem opieki zdrowotnej dla osób, które wybierają naturalne metody. Może ona  przynieść korzyści zdrowotne w profilaktyce i wspieraniu leczenia chorób metabolicznych. Metody Ajurwedy są pomocne szczególnie w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Suplementacja ziołowa może wpłynąć na poprawę jakości życia kobiet w okresie menopauzy

Jakie może wywołać działania niepożądane Ajurweda?

Działania niepożądane w metodach Ajurwedy może wywołać dieta niedoborowa – zbyt niska kaloryczność posiłków, monotonny jadłospis i zaburzenia przyswajania składników pokarmowych. Ajurweda wspiera zdrowie holistyczne. Skutki uboczne w medycynie indyjskiej są związane z reakcją organizmu na zioła i produkty spożywcze na przykład orzechy czy warzywa i owoce, które mogą wywoływać objawy alergiczne. 

Na czym polega medycyna informacyjna?

Medycyna informacyjna polega na wykorzystaniu technologii do analizy i leczenia chorób. Zdrowie holistyczne opiera się na szybkiej diagnozie nieprawidłowości i działaniu na wczesnym etapie choroby. Organizm człowieka działa jak sieć komunikacyjna, której komórki wymieniają się energią. Wykrycie zakłócenia w tym systemie może chronić przed chorobami. Pięć najpopularniejszych metody medycyny informacyjnej wymieniam poniżej w formie listy:

  • biorezonans – metoda wykorzystuje fale elektromagnetyczne do diagnozowania i leczenia,
  • homeopatia informacyjna – zastosowaniu preparatów, w celu pobudzenia mechanizmów samoleczenia,
  • terapie częstotliwościowe – dźwięki, światło lub impulsy o określonych częstotliwościach,
  • diagnostyka kwantowa – urządzenia do analizy zmian w polu energetycznym organizmu,
  • terapia informacyjno-energetyczna – analiza reakcji organizmu na impulsy elektromagnetyczne.

Jak działa biorezonans i komu pomaga medycyna informacyjna?

Działanie biorezonansu opiera się na elektrodach, które wykrywają częstotliwości generowane przez tkanki i narządy wewnętrzne. Terapeuta odczytuje wyniki z urządzenia biorezonansowego. Następnie identyfikuje nieprawidłowości takie jak pasożyty jelitowe, alergie czy grzyby i wirusy obecne w organizmie. Medycyna informacyjna jest adresowana do osób, które wybierają alternatywne metody leczenia. Mieści się w ramach medycyny holistycznej i jest uważana za system medyczny, który ma potencjał do rozwoju w przyszłości.

Jakie ma biorezonans skutki uboczne i przeciwwskazania?

Mechanizm działania biorezonansu nie ma skutków ubocznych, choć istnieją przeciwskazania do wykonania badania urządzeniem biorezonansowym. Przeciwwskazania do badania biorezonansem to ciąża, choroby nowotworowe i wszczepiony rozrusznik (stymulator) serca. Fale elektromagnetyczne mogą zakłócać pracę rozrusznika serca.

Zdrowie holistyczne a totalna biologia

Kolejnym przykładem analizowania zdrowia holistycznie jest totalna biologia (Recall Healing). Koncepcja bazuje na założeniu, że choroba ma podłoże psychosomatyczne. Twórcy ten koncepcji dr Hammer i Claude Sabbah badali zagadnienie somatyzacji ciała na emocje. Kluczem do rozwiązania problemów zdrowotnych według ten koncepcji jest znalezienie połączenia między stanem emocjonalnym a ciałem. Totalna biologia nie jest systemem medycznym, choć może być wykorzystywana jako narzędzie diagnostyczne. W związku z tym totalna biologia stanowi ułatwienie wyboru metody dalszego postępowania w przypadku wystąpienia dolegliwości. 

Zdrowie holistyczne polega na wyborze systemu medycznego i metody leczenia zgodnie ze swoimi potrzebami. Podstawowa opieka medyczna stanowi jedną z opcji, szczególnie istotną w przypadku wystąpienia nagłego zdarzenia. Medycyna chińska, ajurweda i medycyna informacyjna może doskonale zaistnieć w profilaktyce i poprawiać jakość życia. Różne opcje dają możliwość alternatywnego i skutecznego dbania o zdrowie w ujęciu holistycznym. Mówi o tym także dr Tadeusz Oleszczuk – ginekolog i propagator holistycznego podejścia do zdrowia kobiety.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top