Miód nostrzykowy – niszowy miód z pasieki

Miód nostrzykowy - unikatowy, słodki rarytas!

Miód nostrzykowy znają chyba tylko najwięksi miłośnicy wyrobów pszczelich i trzeba przyznać, że niezwykle cenią jego walory. Miód z nostrzyka nieczęsto pojawia się w sprzedaży, bowiem oferują go jedynie niszowe pasieki. Pewnie dlatego niewiele osób zna ten miód i ma okazję skosztować jego smaku. Dla większości miód nostrzykowy jest pewną ciekawostką, o której warto dowiedzieć się więcej, ze względu na właściwości smakowe i prozdrowotne działanie!

*

*

Miód nostrzykowy – jak powstaje słodki miodek?

Miód nostrzykowy powstaje z nektaru niezwykle cenionej w pszczelarstwie, miododajnej rośliny – z nostrzyka. Występuje kilka jej odmian, jednak na łąkach, pastwiskach i pożytkach pszczelich najpopularniejszy jest nostrzyk biały oraz żółty lekarski. Nostrzyk lekarski dorasta do ok. 1 m wysokości i charakteryzuje się drobnymi, żółtymi kwiatami. Nostrzyk biały jest znacznie wyższy niż nostrzyk lekarski i ma białe, niewielkie kwiaty o wyjątkowych właściwościach miododajnych. Pszczoły lubią obie te rośliny, chętnie siadają na kwiatostanach i zbierają nektar, z którego powstaje miód nostrzykowy. Zasadzenie nostrzyka na rabacie to skuteczny sposób, by wabić pszczoły i kolorowe motyle do ogrodu.

Współpraca:

Miód nostrzykowy – właściwości dla zdrowia

Miód nostrzykowy właściwości prozdrowotne zawdzięcza zawartości kumaryny, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Kumaryna pozyskiwana m.in. z ziela nostrzyka została szeroko przebadana, a jej działanie przeciwzakrzepowe jest gruntownie udokumentowane. Kumaryna usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, poprawia krążenie obwodowe i mózgowe. Dzięki wydajnemu krążeniu natomiast zminimalizowane zostaje ryzyko powstawania zakrzepów, prowadzących do zawału serca bądź udaru mózgu.

Na co pomaga miód z nostrzyka?

Naturalny miód z kwiatów nostrzyka można wprowadzić do diety i regularnie spożywać na nadciśnienie tętnicze. Właściwości miodu z nostrzyka wskazują, że przynosi on korzyści terapeutyczne szczególnie w przypadku osób z chorobami układu krwionośnego, na przykład: nadciśnienie, zakrzepica, miażdżyca czy zapalenie żył. Wszechstronne działanie miodu nostrzykowego sprawia, że osoby zdrowe skorzystają na profilaktyce

Warto mieć w domu ten rarytas i spożywać dla walorów smakowych. Słodki, łagodny w smaku z lekko wyczuwalną nutą kwaskowatości i przyjemnym aromatem kwiatów – surowy miód wybornie smakuje! Za subtelność miodowych nut najbardziej lubimy miody nektarowe. W składzie miodu nostrzykowego znajdziemy glukozę, fruktozę oraz związki kumarynowe, które w dużym stopniu decydują o właściwościach prozdrowotnych miodu nostrzykowego. Warto dać mu szansę i wypróbować – bardzo możliwe, że efekty pozytywnie zaskoczą i miód nostrzykowy na stałe zagości w domu. 

Przeczytaj także: Dieta długowieczności – co jedzą i piją mieszkańcy Blue Zone na Sardynii?

Outlet sprzętu AGD (współpraca):   
Tostery outlet TUTAJ 

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top