Olejki eteryczne z efektem cool na upalne lato  

Olejki eteryczne z efektem cool - mięta pieprzowa

Olejki eteryczne z efektem cool o właściwościach chłodzących pozwalają przetrwać najgorętsze dni lata. Kiedy temperatura otoczenia rośnie, ciało potrzebuje wsparcia, aby utrzymać komfort termiczny. Jednym ze sposobów na dostarczanie organizmowi ochłody jest stosowanie olejków eterycznych, które mają właściwości chłodzące i orzeźwiające. Olejki eteryczne z efektem cool – jakie to olejki? Jak je stosować? 

Spis treści:

 1. Chłodzące olejki eteryczne z efektem cool; 
 2. Mgiełka zapachowa z dyfuzora do olejków eterycznych; 
 3. Olejki eteryczne z efektem chłodzącym;
 4. Olejki zimnotłoczone z efektem cool.

Chłodzące olejki eteryczne z efektem cool

Współpraca:

Olejki eteryczne z efektem cool wnikają w układ limbiczny. Co to takiego? Jest to układ wewnętrzny powiązany ze zmysłem powonienia. Z tego względu, by lepiej poznać działanie olejków eterycznych, trzeba wziąć pod uwagę właśnie węch. Wówczas gdy korzystamy z inhalacji, olejki eteryczne z efektem cool przedostają się do nosa i stymulują receptory węchowe. Receptory za pomocą neuroprzekaźników, wysyłają sygnały do układu limbicznego, który je przetwarza. Układ limbiczny uczestniczy m.in. w regulacji odczuwania głodu, pragnienia, popędu seksualnego. Co ciekawe, odpowiada również za wyzwalanie określonych emocji, takich jak strach, lęk oraz agresja. Układ limbiczny uczestniczy w wielu życiowych procesach. Olejki eteryczne błyskawicznie przekazują konkretną informację, wpływając na nasze odczucia. Jeśli poczujemy w nozdrzach zapach olejku eterycznego z mięty, niemal od razu odczuwamy efekt cool.

Analogicznie olejki eteryczne pomagają wyzwalać inne odczucia:

 • łagodzeniu bólu, 
 • redukcji stresu, 
 • poprawie nastroju, 
 • wzmacnianiu układu odpornościowego, 
 • zasypianiu i poprawie jakości snu,
 • redukcji objawów depresji i lęku,
 • poprawie trawienia.

Mgiełka zapachowa z dyfuzora do olejków eterycznych 

Olejek eteryczny ma szanse dotrzeć do układu limbicznego szybciej, gdy jest rozpylany na bardzo drobne cząsteczki. Dyfuzor do olejków eterycznych rozprasza krople olejku do postaci delikatnej mgiełki za pomocą fali ultradźwiękowej, które wraz z wodą są transportowane i przenikają do układu limbicznego. 

Zaletą dyfuzora ultradźwiękowego jest to, że do wytworzenia mgiełki nie podgrzewa wody, a dzięki temu naturalne ekstrakty roślinne w postaci olejków eterycznych zachowują pełne spektrum właściwości. 

Warto zauważyć różnicę w działaniu dyfuzora a kominka z podgrzewaczem. Korzystanie z olejków poprzez kominki zapachowe wiąże się z wytwarzaniem wysokiej temperatury, potrzebnej do parowania wody. To z kolei zmienia subtelne właściwości olejków eterycznych i informacji trafiającej do układu limbicznego poprzez receptowy. Ma to znaczenie nie tylko podczas stosowania olejków eterycznych z efektem cool, ale wszystkich subtelnych wyciągów roślinnych. Dyfuzor z technologią ultradźwiękową to urządzenie, które współdziała z właściwościami olejków eterycznych. 

Dyfuzor na olejki z efektem cool

Dyfuzor do olejków eterycznych sprawdź okazje w sklepie

Olejki eteryczne z efektem chłodzącym 

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma właściwości chłodzące i orzeźwiające, co czyni go idealnym zapachem do stosowania w czasie upałów. Oto lista wybranych olejków eterycznych rekomendowanych na upały: 

 • Mięta pieprzowa – zdecydowanie najbardziej chłodzący olejek eteryczny dzięki zawartości mentolu. Mięta pomaga w łagodzeniu bólu głowy i nudności, a także wykazuje właściwości antybakteryjne. 
 • Cytryna – olejek eteryczny cytrynowy zimnotłoczony ze skórki cytryny pomaga w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniu. Ponadto orzeźwia, sprzyja koncentracji i działa ściągająco. Rześka cytryna ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
 • Eukaliptus – olejek eteryczny z eukaliptusa pomaga w łagodzeniu objawów alergii. Świeżość eukaliptusa udrażnia nos i zatoki oraz ułatwia oddychanie. Znane są również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne eukaliptusa. Na pewno warto wykorzystać chłodzący efekt eukaliptus w upały do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.
 • Lawenda – olejek eteryczny z lawendy warto mieć zawsze pod ręką, ponieważ pomaga w łagodzeniu stresu i poprawie jakości snu. Olejek eteryczny z lawendy ma efekt cool, a równolegle wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
 • Szałwia muszkatołowa – olejek eteryczny z efektem cool o ziołowym zapachu i właściwościach chłodzących. Szałwia muszkatołowa ma zdolność obniżania zbyt wysokiego ciśnienia i przynosi wiele korzyści dla zdrowia kobiet.

Olejki zimnotłoczone z efektem cool

Olejki eteryczne cool na upały można stosować na wiele sposobów: do dyfuzora, inhalacji, masażu, kąpieli i bezpośrednio na skórę, jak perfumy. Spożywcze olejki eteryczne natomiast dodaje się do wody do picia lub do potraw z warzyw i owoców. Pamiętajmy jednak, że olejki eteryczne zimnotłoczone, podobnie jak miód pszczeli, zawierają delikatne naturalne substancje. Z uwagi na unikatowe właściwości musimy się z nimi obchodzić odpowiednio subtelne. Przede wszystkim szkodzi im podgrzewanie do temperatury powyżej 40 stopni. 

Więcej o właściwościach olejków eterycznych z cytrusów m.in. wyciąg z pestek grejpfruta w artykule: Pora na owoce cytrusowe. 

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top