Pełnoziarnisty chleb – przepis na uspokojenie umysłu 

Pełnoziarnisty chleb wypiekany tradycyjnie

Pełnoziarnisty chleb przygotowany na zakwasie i pieczony w piecu opalanym drewnem ma szczególną energię i zapach. Nie można go porównać do chleba produkowanego przemysłowo, który spożywamy na co dzień. Dobrej jakości chleb jest polecanym w zbilansowanej diecie, a jego historia sięga czasów starożytnych. Chleb został wymyślony, aby zachowywać wartości odżywcze pszenicy oraz innych zbóż i stał się jednym z głównych pokarmów. Poznaj pieczywo postne – wyjątkowy chleb esseński, pieczony w niskiej temperaturze ze skiełkowanej pszenicy! 

Chleb – duchowe znaczenie chleba

Kształt i kolor bochenka chleba przypomina górę i obrazuje takie cechy jak niezłomność, stabilność i mądrość. Wiele obrzędów wskazuje na chleb jako pokarm nie tylko w sensie fizycznym, ale i duchowym. Mowa o chlebie przygotowanym prawidłowo, z czystą intencją i miłością. W chrześcijaństwie chleb symbolizuje boskie, ponadczasowe ciało, którym Jezus podzielił się ze swoimi uczniami podczas ostatniej wieczerzy.

W kulturze słowiańskiej witanie bochnem chleba to zwyczaj, kultywowany do dziś. Po ceremonii ślubnej rodzice uroczyście witają młodych chlebem i solą. Zjedzenie kawałka chleba moczonego w soli nabiera znaczenia symbolicznego przejścia z jednego świata do drugiego, jak pod japońską bramą torii.

Współpraca:

Dobry pełnoziarnisty chleb pasuje do wszystkiego!  

Pełnoziarnisty chleb jest uniwersalnym pokarmem, bowiem znakomicie komponuje się z różnymi smakami i można go spożywać do każdego posiłku. Z chleba powstają kanapki na śniadanie, na słodko z masłem i dżemem, albo wytrawnie. Chleb pasuje do zupy i gulaszu mięsnego na obiad, a także ze słonym serem na kolację. Dobry pełnoziarnisty chleb maczany w dobrej oliwie to świetna przekąska do kieliszka schłodzonego wina. 

Dzieciom i osobom starszym warto podawać chleb wysokiej jakości, który nie jest zbyt świeży. Chleb o prostym składzie dobrze się przechowuje i ze smakiem można zjeść taki, który został upieczony przed kilkoma dniami. Dobrym sposobem (polecanym przy słabszym trawieniu) jest odświeżenie kromek chleba w tosterze. 

Tanie pieczywo marketowe

Marketowe pieczywo jest tanie, ale to nie jest chleb, który żywi. Najtańsze pieczywo pszenne, żytnie i mieszane, powszechnie dostępne w sklepach, zawiera mąkę wytworzoną z genetycznie zmodyfikowanych ziaren zbóż. Plony przetwarza się w taki sposób, że nie są w stanie odżywiać naszego organizmu właściwie. Dodatkowo zbyt świeże wyroby z piekarni przemysłowych, które kuszą smakowitym zapachem, powodują wzdęcia i zastoje oraz mogą być przyczyną niestrawności. Pod wpływem coraz powszechniejszego stosowania polepszaczy do pieczywa, mieszanek piekarniczych i wzbogacania mąki rozmaitymi dodatkami, tego typu wyroby szkodzą ludziom o osłabionym trawieniu, a nawet zupełnie zdrowym i są przyczyną wielu dolegliwości. Przeczytaj także artykuł: Dieta TCM

Ostrożnie – mąka bielona chlorem

Chleb pełnoziarnisty nie powstaje z mąki bielonej. Na początku każda mąka do wypieku chleba jest brązowa. Niestety usuwa się z niej otręby i pozostawia tylko środek nasiona, a potem wybiela się chlorem. Chlor jest zabójczy dla naszej flory bakteryjnej w jelitach, a dodatkowo reaguje z białkami zboża i przekształca się w substancję o nazwie alloksan.

Alloksan niszczy komórki trzustki odpowiadające za produkcję insuliny, a także wpływa destrukcyjnie na tarczycę. W laboratoriach podaje się go szczurom, by wywołać cukrzycę doświadczalną, a potem sprawdza np. skuteczność leków dla diabetyków. Czy alloksan u człowieka też tak działa? Nie ma badań klinicznych przeprowadzonych na ludziach, dostępne są natomiast badania przeprowadzone na szczurach. Układ pokarmowy szczurów jest identycznie zbudowany jak ludzki, dlatego wykorzystuje się je jako zwierzęta laboratoryjne do badań.

Chleb z mąki pełnoziarnistej

Chleb z mąki pełnoziarnistej powstaje z pełnego przemiału. Każde pojedyncze ziarno zboża składa się z okrywy nasiennej, bielma i zarodka. W procesie pełnego przemiału te trzy części ziarna zostają zmielone, a następnie wykorzystane do stworzenia pełnoziarnistego chleba. Odmiany zbóż tradycyjnych odmian, bez modyfikacji genetycznych, mielone w tradycyjnych młynach, wyposażonych w kamienne żarna są cennym surowcem do pieczenia chleba w piekarniach rzemieślniczych i do domowych wypieków. To o wiele zdrowsza, choć znacznie droższa alternatywa dla pieczywa produkowanego przemysłowo! 

Domowy chleb – przepis na okrągłe bochenki z pełnego ziarna 

Tradycyjny chleb wypieka się z mąki pełnoziarnistej, czyli z pełnego ziarna zbóż razem z otrębami. W przepisie można zastosować mąkę chlebową razową, bądź graham z pszenicy lub żyta. Chleb przygotowywany tradycyjnie jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy, zwłaszcza gdy upiecze się go na zakwasie. 

Składniki na 2 bochenki chleba: 

  • 1 kg mąki pełnoziarnistej,
  • 30 g świeżych drożdży lub 10 g suchych,
  • 900 ml letniej wody,
  • 12 g soli.

Przygotowanie pełnoziarnistego chleba: 

Drożdże rozpuścić w 300 ml letniej wody, dodać trochę mąki, przykryć i odstawić zaczyn na około 30 minut w ciepłe miejsce.

Do miski przesiać mąkę, dodać zaczyn, sól oraz pozostałą wodę. Całość wymieszać, zagnieść, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na kolejne 30 minut, aż podwoi swoją objętość.

Zagnieść ciasto i podzielić na dwie części, każdą z nich ponownie zagnieść i uformować okrągłe bochenki. Chleby ułożyć na natłuszczonej blasze do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę. Oprószyć z wierzchu niewielką ilością mąki. Gdy bochenki wyrosną piec w temperaturze 210 -220 stopni C przez godzinę, upieczone ostudzić na kratce. Dobrze wypieczony chleb powinien po postukaniu w spód bochenka, wydawać dudniący dźwięk.

Spożywanie pełnego ziarna zbóż w formie chleba wywiera korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i stan emocjonalny. Można pójść o krok dalej! Medycyna chińska poleca osobom, które chcą poprawić zdolność skupienia umysłowego trzydniowy post wyłącznie na pełnych ziarnach zbóż. Poza zbożami można pić wodę, napary ziołowe lub napój pszeniczny. Liczy się specyficzny sposób jedzenia ziaren – każdą porcję zboża należy przeżuwać od 30 do 50 razy. Do tego rodzaju postu można użyć ryżu, prosa, pszenicy lub innych zbóż.

Gdzie kupić dobrą mąkę na pełnoziarnisty chleb?

W sklepach z żywnością ekologiczną znajdziemy duży wybór mąki m.in.:

  • Mąka orkiszowa jasna, graham i razowa; 
  • Mąka pełnoziarnista z samopszy;
  • Maka pszenna chlebowa typ 750;  
  • Mąka jaglana bezglutenowa;

Chleb esseński ze skiełkowanych ziaren

Post na chlebie i wodzie to jeden ze sposobów odzyskania spokoju ducha. Jaki chleb wybrać na dzień postu? Najlepszym rodzajem chleba na czas wstrzemięźliwości od standardowego stylu żywienia jest chleb razowy na zakwasie lub chleb esseński, wytwarzany ze skiełkowanych ziaren.


Chleb esseński orkiszowy BIO

Chleb esseński wypieka się z mielonej, skiełkowanej pszenicy w niskiej temperaturze ok. 45 stopni, dzięki czemu ziarno zachowuje wysokie wartości odżywcze. Skład takiego chleba jest bardzo prosty – nie zawiera drożdży, soli, substancji słodzących, mąki, mleka ani konserwantów. Zasadniczą różnicą pomiędzy zwykłym chlebem a chlebem esseńskim jest fakt, że chleb esseński wytwarza się z kiełkujących ziaren, a nie z mąki i temu zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości. Przez internet można zaopatrzyć się w chleb esseński orkiszowy BIO w sklepie z ekologiczną żywnością. 

Outlet AGD (współpraca):


   
Toster na 2 kromki, stylowy toster Edge, wydajny toster Grey TUTAJ 

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top