Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych

Płukanie woreczka żółciowego

Płukanie woreczka żółciowego pomaga na niestrawność i wzdęcia oraz przynosi ulgę przeciążonej wątrobie. Woreczek żółciowy to stosunkowo niewielki narząd, który znajduje się w okolicy wątroby. Jego główne zadania polegają na kontrolowaniu poziomu żółci i udział w trawieniu tłuszczów. Objawy chorego woreczka to niestrawność i wzdęcia, a także ból brzucha, gorzki smak w ustach i napięcia barków. Niedrożność dróg żółciowych może prowadzić do ostrych zaburzeń.

Płukanie woreczka żółciowego

Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych przypomina płukanie naczynia. Pęcherzyk żółciowy działa jak zbiornik żółci. Kiedy zostaje zatkany przez nagromadzone osady, narażony jest na szereg patologii. 

Najczęstszymi chorobami woreczka żółciowego jest kamica żółciowa i stan zapalny z objawami kolki. Jeśli drogi żółciowe, które łączą woreczek i dwunastnicę, zostaną zablokowane, wówczas dochodzi do ostrych ataków kolki wątrobowej. 

Gollbladder – woreczek żółciowy/pęcherzyk żółciowy

Współpraca:

Kamienie w woreczku żółciowym – objawy

Osady i kamienie w woreczku żółciowym dają objawy w postaci niestrawności i wzdęć, świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu woreczka. Osłabienie funkcji woreczka żółciowego towarzyszy większości chorób przewlekłych. Na kamienie w woreczku żółciowym narażone są również osoby odczuwające długotrwały stres. 

Kamica żółciowa – objawy: 

  • niestrawność
  • wzdęcia 
  • okresowy ból po prawej stronie w okolicy podżebrowej
  • ból w klatce piersiowej
  • gorzki smak w ustach 
  • napięcia mięśniowe barków 

Jak przeprowadzić płukanie woreczka żółciowego? 

Istnieje wiele procedur płukania wątroby i woreczka żółciowego. W celu łagodnego oczyszczenia woreczka ze złogów i kamieni Paul Pitchford – autorytet w dietetyce leczniczej medycyny chińskiej doradza przeprowadzenie 5. dniowej kuracji. 

Płukanie woreczka żółciowego – 5. dniowa kuracja 

Łagodne płukanie woreczka żółciowego można przeprowadzić samodzielnie w domu. Przez 5 kolejnych dni na czczo należy spożywać oliwę z oliwek i sok z cytryny. 

Płukanie woreczka żółciowego na czczo: 

  • 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin 
  • 2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny

Najpierw spożyć należy oliwę, potem sok z cytryny. Kuracja trwa 5 dni, a dzięki temu przebiega łagodniej, niż jednodniowe, radykalne oczyszczanie woreczka żółciowego. 

Oczyszczanie woreczka żółciowego – efekty

Płukanie woreczka żółciowego poprzez spożywanie na czczo przez 5 dni oliwy z oliwek i soku z cytryny polega na rozmiękczeniu kamieni żółciowych i wydaleniu ich z kałem. Dodatkową korzyścią z płukania woreczka żółciowego jest oczyszczenie wątroby ze zgromadzonych w niej osadów. 

Kamica żółciowa – badania USG 

Laboratoryjna diagnostyka, badania krwi i moczu nie wykazują obecności kamieni w woreczku żółciowym. Dlatego podstawowym badaniem, służącym rozpoznaniu kamicy pęcherzyka żółciowego, jest USG. Badanie uwidacznia złogi i umożliwia ocenę pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. 

W przypadku wystąpienia dużych kamieni żółciowych, które nie zostaną wypłukane przez drogi żółciowe, należy zastosować dietę oczyszczającą woreczek żółciowy.

Diagnostyka badanie woreczka żółciowego

Usunięcie woreczka żółciowego 

Płukanie woreczka żółciowego to metoda rozpuszczania złogów i kamieni żółciowych stosowana m.in. w medycynie chińskiej. Oczyszczanie i regeneracja jest alternatywą dla usunięcia pęcherzyka żółciowego.  

W medycynie zachodniej leczenie kamieni w woreczku żółciowym ma charakter zachowawczy. Jeśli nie przynosi spodziewanego rezultatu, zdarzają się sytuacje, gdy lekarz informuje pacjenta, że konieczne jest usunięcie woreczka żółciowego (cholecystektomia). 

Źródło: Odżywianie dla zdrowia – Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu P. Pitchford wyd. Galaktyka

Przeczytaj także: Rzodkiew daikon – właściwości białej rzodkwi na kamienie nerkowe

Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Autorka pisze artykuły o tematyce zdrowego stylu życia, prowadzi terapie żywieniowe i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.


Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top