Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby

Przeciążona wątroba

Wątroba jest niezwykle ważnym narządem w organizmie człowieka, stanowiącym część układu pokarmowego. Przeciążona wątroba wywiera silny niekorzystny wpływ na stan krwi oraz funkcje śledziony i żołądka, doprowadzając do powstawania wrzodów, stanów zapalnych, cukrzycy, gazów i problemów trawiennych. Śledziona i trzustka bezpośrednio oddziałują na jelita, a więc stany zapalne okrężnicy i jelit także mogą wynikać z przeciążenia wątroby.

Przeciążona wątroba – efekt przejedzenia i nagromadzenia toksyn

Przeciążona wątroba w znaczący sposób wpływa na pogorszenie samopoczucia, przewlekłe zmęczenie, senność w ciągu dnia, zmiany w wyglądzie i zdrowie psychiczne. Używki, zbyt obfite posiłki, spożywanie tłustych i słodkich potraw oraz przetworzonej żywności, a także toksyny z pożywienia, wirusy, grzyby, metale ciężkie, jak i niektóre leki mogą doprowadzić do przeciążenia wątroby. Życie w ciągłym stresie potęguje ryzyko przeciążenia, uszkodzenia i poważnej choroby wątroby.

Gdzie boli przeciążona wątroba?

Objawy przeciążenia wątroby łatwo przeoczyć, z racji tego, że wątroba nie posiada receptorów czuciowych i nie boli. Tym bardziej należy zachować czujność na typowe objawy jak np. cienie pod oczami czy senność w ciągu dnia, pomimo dobrze przespanej nocy.

Współpraca:

Wątroba to nasz największy narząd wewnętrzny, umiejscowiony po prawej stronie tuż pod żebrami, a jego masa wynosi około 1,5 kg. Szereg funkcji w ludzkim ciele jest zarządzanych przez wątrobę, dlatego w medycynie chińskiej nazywa się ją „generałem”.

Do zadań wątroby należy metabolizm składników odżywczych, wytwarzanie enzymów, hormonów, białek, cholesterolu, synteza czynnika krzepliwości krwi, produkcja żółci, magazynowanie żelaza i witamin, ogrzewanie krwi i usuwanie toksyn.

Przeciążenie a regeneracja wątroby

Wątroba jest narządem, który posiada zdolność regeneracji. Oznacza to, że uszkodzone komórki mogą zostać zastąpione przez nowe. Dzieje się to w sposób niezauważalny, ponieważ wątroba pracuje przez cały czas bez przerwy. Najbardziej niebezpieczne dla wątroby jest narażenie na długotrwałe oddziaływanie toksyn, dostarczanych w dużych dawkach. Wątroba przeciążona toksynami traci w pewnym stopniu zdolność do regeneracji, a mechanizm odbudowy jest zakłócony.

Niepokojące objawy przeciążenia wątroby

Przeciążona wątroba daje objawy w postaci braku energii, zmęczenia, problemów trawiennych i obrzęków twarzy oraz kończyn. Wystąpić mogą również bóle głowy, problemy z koncentracją i tzw. mgła mózgowa – charakterystyczny objaw przeciążenia wątroby.

Przeciążona wątroba – objawy:

  • przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność,
  • obrzęk stóp, dłoni, twarzy,
  • problemy trawienne, wzdęcia i biegunki
  • bóle głowy,
  • cienie pod oczami,
  • mgła mózgowa z zaburzeniami psychicznymi.

Jak usprawnić funkcjonowanie wątroby?

Skuteczny sposób poprawy stanu wątroby polega na zrobieniu wolnego miejsca – zrzuceniu balastu, który powoduje przeciążenie wątroby. Istnieje wiele metod mających na celu szybkie oczyszczanie wątroby i płukanie woreczka żółciowego

Długofalowe oczyszczanie wątroby opiera się na zmianie nawyków żywieniowych oraz stosowaniu lekkostrawnej diety, bogatej w owoce i warzywa. Aby wspomóc pracę wątroby, warto do posiłków dodawać aromatyczne przyprawy i zioła, jak tymianek, majeranek i oregano. 

Warto także sięgnąć po suplementy na wątrobę zawierające ostropest plamisty, ziele karczocha oraz mniszek lekarski. Aby je stosować bez szkody dla organizmu, należy skontrolować stan zdrowia u specjalisty, a następnie skonsultować wdrożenie suplementacji.

Polecane: Oczyszczanie krwi – sprawdź co jeść na oczyszczenie żył i tętnic

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi terapie żywieniowe i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top