Rzodkiew daikon – właściwości białej rzodkwi na kamienie nerkowe

Rzodkiew daikon

Rzodkiew daikon jest znana jako japońska lub biała rzodkiew i dostępna przez cały rok w sklepach. Rzodkiew japońska jest warzywem bogatym w wiele cennych składników odżywczych, dlatego stanowi doskonałe wsparcie dla układu pokarmowego. Biała rzodkiew zawiera enzymy trawienne, które pomagają w metabolizowaniu i przyswajaniu składników pokarmowych. Rzodkiew daikon spożywana regularnie w niewielkiej ilości naturalnie wspomaga leczenie kamicy nerkowej.

*

Rzodkiew daikon właściwości 

Biała rzodkiew daikon jest bogactwem enzymów i witamin, zawiera sporą dawkę minerałów i błonnik, który wspiera zdrowie układu pokarmowego. Rzodkiew jest niskokaloryczna – 100 gramów warzywa to tylko 20 kcal. Przedstawiamy poniżej niektóre z właściwości zdrowotnych rzodkwi japońskiej, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu: 

  • Witaminy – rzodkiew biała zawiera witaminę C, kompleks witamin z grupy B w tym witaminę B6 i kwas foliowy. 
  • Minerały – daikon to odmiana rzodkwi, która jest bogactwem wielu minerałów, takich jak miedź, potas, magnez i żelazo. 
  • Enzymy – w białej rzodkwi znajdziemy enzymy trawienne, które przyczyniają się do poprawy przemiany materii. 
  • Fitoncydy – związki siarkoorganiczne w rzodkwi japońskiej wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Współpraca:

Rzodkiew japońska działanie na zdrowie 

Daikon to rzodkiew zasobna w potas, który pozytywnie wpływa na pracę serca. Zawartość tego pierwiastka w diecie pomaga również w przypadku występowania obrzęków. Biała rzodkiew zawiera cenne witaminy. Kompleks witamin z grupy B normalizuje pracę układu nerwowego i hormonalnego, a także reguluje pracę trzustki, aktywując produkcję insuliny. Włączenie świeżej rzodkwi japońskiej do diety np. w postaci surówki podawanej do obiadu, wzmacnia odporność, stymuluje produkcję kolagenu i zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego. Rzodkiew japońska zawiera fitoncydy, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. 

Polecane: Refleksologia stóp na zdrowe nerki i pęcherz moczowy

Rzodkiew daikon na kamienie nerkowe

Osoby, którym dokucza kamica nerkowa, mają kamienie nerkowe w przewodach moczowych lub złogi tzw. piasek w nerkach mogą włączyć rzodkiew daikon do swojej diety. Łyżkę tartej rzodkwi lub 5-6 małych rzodkiewek należy jeść 2-3 razy dziennie przez kilka tygodni. Sok z rzodkwi ma właściwości rozpuszczania kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego. Rzodkiew daikon powinna być świeża, chrupiąca i zasobna w sok.

Rzodkiew w diecie medycynie chińskiej

Medycyna stosuje rzodkiew w diecie leczniczej w celu przekształcania śluzu, który powstaje w wyniku spożywania nadmiernych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Japońska rzodkiew jest szczególnie przydatna na zapalenie zatok (śluz żółty lub zielony), chrypę, flegmę i ból gardła. Poza rozpuszczaniem śluzu rzodkiew daikon wykazuje właściwości oczyszczania organizmu z toksyn.

Polecane: Jak wzmocnić nerki dietą i ziołami medycyny chińskiej? Przepisy

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Autorka pisze artykuły o tematyce zdrowego stylu życia, prowadzi własną praktykę dietetyczną i bloga JakWyleczyc. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Suplementy układ moczowy

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top