Saxenda – lek na odchudzanie. Kontrola masy ciała od BMI 27

Saxenda lek na otyłość

Saxenda to nowy lek na odchudzanie, który powstał w celu umożliwienia kontrolowania masy ciała pacjentom przy nadwadze i otyłości. Roztwór do wstrzykiwania (zastrzyki) Saxenda stosuje się na redukcję masy ciała. Saxenda jest lekiem na receptę i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.

Saxenda – lek na odchudzanie dla kogo? 

Lek na odchudzanie Saxenda stosuje się w celu kontroli masy ciała u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą, łącznie z odpowiednio dopasowaną dietą i aktywnością fizyczną. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. 

Z uwagi na brak danych o bezpieczeństwie i skuteczności leku na odchudzanie nie zaleca się podawania zastrzyków osobom powyżej 75 lat. Nie badano skuteczności oraz bezpieczeństwa preparatu u pacjentów poniżej 18 roku życia.

Ze względu na przeciwwskazania lekarze nie przepisują leku Saxenda na odchudzanie pacjentom z otyłością wtórną spowodowaną zaburzeniami endokrynologicznymi lub zaburzeniami odżywiania oraz ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Zaburzenia o łagodnym lub umiarkowanym natężeniu nie stanowią przeciwwskazania do terapii. 

Współpraca:

Saxenda – wskazania do stosowania leku 

Saxenda to lek na otyłość, który powinien być stosowany łącznie z dietą odchudzającą, charakteryzującą się obniżoną kalorycznością oraz wysiłkiem fizycznym. W przypadku, gdy po upływie 12 tygodni przyjmowania zalecanej dawki dobowej pacjent nie straci minimum 5 proc. początkowej masy ciała, należy przerwać leczenie. 

Saxenda – lek na BMI 27 i powyżej

Preparat Saxenda wykorzystywany jest w celu kontroli masy ciała pacjentów, u których na podstawie wskaźnika BMI stwierdzona została nadwaga lub otyłość: 

  • nadwaga (BMI w przedziale 27-30), której towarzyszy co najmniej 1 choroba związana z wysoką masą ciała, w tym: zaburzenia gospodarki węglowodanowej (cukrzyca typu 2, stan przedcukrzycowy), nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, dyslipidemia,
  • otyłość (BMI większe bądź równe 30),

Polecane: Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości

Saxenda – dawkowanie leku. Jak stosować? 

W opakowaniu znajdują się 3 wstrzykiwacze zawierające po 3 ml preparatu. Saxenda lek jest stosowany raz dziennie za pomocą zastrzyku podskórnego. Saxenda to lek podawany w postaci wstrzyknięcia w udo, ramię lub jako zastrzyki w brzuch. Zaleca się podawanie zastrzyków o stałej porze.

Dawkowanie leku Saxenda powinno rozpocząć się od dawki początkowej w celu zwiększenie tolerancji leku przez organizm człowieka. Następnie dawkowanie ulega stopniowemu zwiększaniu. Większe dawki powinny być kontynuowane aż do momentu osiągnięcia maksymalnej dobowej dawki, wynoszącej 3 mg na dobę. Powyżej tej wartości dalsze zwiększanie dawki nie jest zalecane.

Saxenda – substancja czynna leku 

Substancją czynną leku jest liraglutyd. Przypomina on ludzki hormon GLP-1, który wydzielany jest po posiłku w jelitach. Substancja wywiera wpływ na receptory kontrolujące apetyt w mózgu, wiąże się z receptorem GLP-1, a następnie aktywuje go, zmniejszając uczucie głodu i powodując poczucie sytości. 

Saxenda – efekty stosowania leku 

W efekcie stosowania leku Saxenda dochodzi do zmniejszenia spożycia pokarmu i spadku masy ciała pacjenta. Należy podkreślić, że Saxenda to lek na odchudzanie, który powoduje obniżenie wagi zwłaszcza w związku z utratą tkanki tłuszczowej, a ilość tkanki tłuszczowej trzewnej zmniejsza się w większym stopniu, niż ilość tkanki tłuszczowej podskórnej. 

Czy Saxenda to lek na odchudzanie? 

Przez pacjentów preparat Saxenda jest często postrzegany jako lek na odchudzanie na receptę. Jak dokładnie działa lek Saxenda? Jego oddziaływanie na łaknienie stymuluje wydzielanie insuliny i ogranicza wydzielanie glukagonu zależnie od stężenia glukozy. W efekcie u pacjenta obserwuje się obniżenie stężenia glukozy we krwi, zarówno na czczo, jak i po posiłku. 

Saxenda – cena, refundacja leku na odchudzanie 

Saxenda to lek, którego cena nie podlega refundacji. Opakowanie leku zawiera 3 wstrzykiwacze po 3 ml. Cena Saxenda waha się w przedziale 825-1000 zł za jedno opakowanie.

Saxenda – zamienniki Victoza i Ozempic 

Inne dostępne obecnie leki na odchudzanie to Victoza i Ozempic

Victoza to preparat wykorzystywany w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2. Jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Victoza – cena w zakresie od 249,99 zł do 700,00 zł.

Ozempic to lek o działaniu hipoglikemizującym, czyli obniżającym stężenie glukozy we krwi. Ozempic jest lekiem na receptę, stosowanym wspierająco w leczeniu cukrzycy typu II. Lek stosuje się z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub w monoterapii, gdy jednocześnie wprowadzona jest dieta i aktywność fizyczna. Ozempic podlega refundacji. 

Polecane: Zespół metaboliczny – diagnostyka, wyniki, zalecenia dietetyczne

Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi terapie żywieniowe oraz bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top