Utrata węchu i smaku – co robić, gdy trwa ponad 14 dni?

Utrata węchu i smaku - co robić?

Zaburzenia oraz utrata węchu i smaku w przypadku infekcji wirusowych mają nieco inny przebieg niż przy zwykłym przeziębieniu lub grypie. Przede wszystkim nie są związane z katarem i zatkanym nosem, czy chorymi zatokami. Brak węchu i smaku zwykle pojawiają się nagle w ciągu zaledwie kilku godzin.

Nagła utrata węchu, a potem smaku

Badania wskazują, że utrata węchu i następująca po niej utrata smaku dotyczy od 30 do 70 proc. pacjentów zarażonych wirusem. Wyróżnia się osłabienie powonienia, nadwrażliwość i całkowitą utratę węchu (anosmia), a w przypadku smaku obniżony lub podwyższony próg odczuwania smaku, oraz całkowity zanik smaku (ageuzja).

Jak sobie poradzić z utratą węchu i smaku?

Utrata węchu ustępuje zazwyczaj samoistnie po upływie od 7 do 14 dni. Dłużej utrzymuje się utrata smaku. Znacząca poprawa może być odczuwalna dopiero po 6 tygodniach. Zwykle obowiązuje ten sam schemat – najpierw wraca powonienie, a potem smak. Zgodnie z wynikami badań nawet 10 proc. chorych na stałe utraci odczuwanie smaku i węch. Brak poprawy po dwóch tygodniach jest przesłanką do wdrożenia leczenia zaburzeń zmysłów. Z pomocą przychodzą naturalne metody, które z pewnością nie zaszkodzą, a mogą przynieść szersze korzyści. Warto spróbować olejki eteryczne i uzupełnić poziom określonych soli mineralnych.

Współpraca:

Treningi na utratę węchu z olejkami eterycznymi

Utrata węchu i smaku to przejściowe problemy, które prawdopodobnie szybko miną. Jak sobie pomóc? W warunkach domowych bez trudu uda się bezpiecznie przeprowadzać treningi węchowe i sięgnąć po olejki eteryczne. Stosuje się najbardziej popularne zapachy, takie jak:

  • Różany z kwiatów lub z drzewa różanego, 
  • Nerola (kwiat pomarańczy), 
  • Eukaliptus, 
  • Lawenda, 
  • Geranium,
  • Mięta pieprzowa. 

Specjaliści aromaterapii radzą, aby najpierw wizualizować zapach w myślach i  wyobrażać sobie, jak pachnie np. kwiat róży lub świeżo zaparzona herbata miętowa. Następnie pobudza się zmysł powonienia olejkami do czasu, aż utrata węchu minie.

Z dyfuzora otrzymamy subtelne nuty zapachowe, które bardzo trudno wyczuć komuś, kto stracił węch. Dlatego lepiej wdychać zapach bezpośrednio z buteleczki lub z wacika nasączonego wybranym zapachem. Dostępna jest szeroka gama naturalnych olejków – każdy znajdzie coś dla siebie! Przeczytaj także: Olejki eteryczne z efektem cool na upalne lato

Przywracanie węchu solami Schüsslera

Nie tylko trening węchowy i olejki eteryczne są pomocne na przywrócenie węchu. Na brak smaku i węchu skutecznie pomagają homeopatyczne sole mineralne Schüsslera. Dr Margit Müller-Frahling badała dobroczynne działanie soli na zaburzenia u pacjentów i opisała swoje doświadczenia w formie książki. Zbadała, że podczas utraty węchu i smaku następuje zwiększone zapotrzebowanie na dwie konkretne sole mineralne z zestawu 12 głównych soli Schüsslera:

• Nr 8 Natrium chloratum D6 (chlorek sodu, chlorowana soda oczyszczona)

• Nr 2 Calcium phosphoricum (fosforan wapnia)

Warto uzupełnić niedobory minerałów w organizmie, by przywrócić węch i smak. Naturoterapeuci polecają sole mineralne, jako bezpieczny sposób działający korzystnie i długofalowo na cały organizm. Sole mineralne wytwarzane homeopatycznie są dostępne w postaci proszku do rozpuszczania we wodzie lub w postaci płynu. Można sięgnąć także po tabletki i kapsułki dostępne w aptekach i sklepach zielarskich i oczywiście nie zapominać o zdrowej diecie bogatej w owoce i warzywa. Przeczytaj także: Sole Schusslera – jak i kiedy stosować minerały

Konsystencja i atrakcyjna tekstura zamiast smaku

Na brak smaku tymczasowym rozwiązaniem jest poszukiwanie innych doznań podczas jedzenia. Aksamitna konsystencja, rozpływające się w ustach dania lub wręcz przeciwnie – chrupiące. Do chrupania nadają się sucharki, grzanki, cienkie ciasto filo, prażone orzechy, płatki migdałów, wszelkie kruszonki z wyraźną strukturą, które podnoszą atrakcyjność jedzenia.

Dla większości osób przechodzących infekcję powrót do odczuwania zapachów i smaków następuje w okresie od 2 do 6 tygodni, jest to więc najczęściej kwestią czasu, by wrócić do pełnej formy.

Dyfuzory i olejki eteryczne sprawdź okazje w sklepie:

Utrata węchu - trening z dyfuzorem i olejkami eterycznymi

Dyfuzor ultradźwiękowy do olejków eterycznych

Utrata węchu - trening z olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top