Badania nutrigenetyczne są to specyficzne testy genetyczne DNA, pokazujące indywidualne potrzeby żywieniowe danej osoby. Testy nutrigenetyczne DNA analizują warianty genetyczne, związane z odżywianiem i dostarczają informacji o tym, jak geny wpływają na przemianę materii określonych pokarmów i składników odżywczych. Dzięki analizie wyników istnieje możliwość precyzyjnego dopasowania diety do indywidualnych potrzeb zarówno dzieci, jak i dorosłych.
.
Badania nutrigenetyczne DNA
Badania nutrigenetyczne wykonuje się z krwi obwodowej na podstawie wyizolowanego DNA. Materiał genetyczny w laboratorium jest poddany analizie pod kątem wykrycia takich zmian w genach, które mogą być odpowiedzialne za metabolizm składników odżywczych.
Jakie predyspozycje genetyczne ocenia badanie nutrigenetyczne? Chodzi o wrodzone cechy nietolerancji pokarmowych, szybkiej lub wolnej przemiany materii, nadwagi, otyłości czy cukrzycy. Testy nutrigenetyczne DNA mogą na wczesnym etapie wykryć tendencję do chorób dietozależnych, takich jak cukrzyca typu drugiego, choroby układu krążenia, osteoporoza czy niektóre nowotwory złośliwe.
Co wykryją badania nutrigenetyczne:
- tempo przemiany materii określonych składników pokarmowych,
- nietolerancje pokarmowe na składniki diety,
- występowanie skłonności do nadwagi lub otyłości,
- predyspozycje do chorób dietozależnych.
Nutrigenetyka – genetyka żywieniowo-dietetyczna
Nutrigenetyka jest dziedziną nauki, która ocenia polimorfizm genów. Część genów w kodzie genetycznym człowieka może występować w kilku odmianach. Różnice wpływają na indywidualne potrzeby żywieniowe oraz skłonności do zapadania na choroby dietozależne.
Badania nutrigenetyczne są kluczowe do odkrywania indywidualnych wariantów genetycznych pacjentów. Obecnie, dzięki rozwojowi nutrigenetyki, można dokonywać bardziej precyzyjnych rekomendacji żywieniowo-dietetycznych. Testy DNA analizują ponad 33 000 genów i 750 000 wariantów genetycznych związanych z potencjalnym ryzykiem genetycznym dla patologii i nietolerancji, które mogą być modulowane przez spersonalizowane odżywianie.
Jakich informacji dostarczają testy nutrigenetyczne DNA?
Badania nutrigenetyczne są definiowane jako test DNA, który pozwala lepiej poznać cechy kodu genetycznego DNA. Badania wykonuje się w celu dostosowania diety do potrzeb i zidentyfikowania ewentualnych nietolerancji pokarmowych.
Niektóre instytuty badawcze oferują testy genetyczne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, wydajności sportowej i płodności. Zestawy testowe badają, jak geny wpływają na utratę wagi i skład ciała, metabolizm składników odżywczych, zdrowie serca, wydajność, płodność, nietolerancje pokarmowe i nawyki żywieniowe. Badanie genów metabolizmu witamin i antyoksydantów ocenia zdolność organizmu do eliminacji toksyn i wolnych rodników, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia.
Korzyści z badań nutrigenetycznych: Na podstawie wyników badań nutrigenetycznych dietetycy dobierają sposób odżywiania dopasowany do predyspozycji genetycznych. Testy DNA dają znacznie więcej możliwości precyzyjnego dopasowania diety, niż dotychczas.
Polecane: Dieta seniora – produkty korzystne w diecie osoby starszej
Dla kogo są badania nutrigenetyczne?
Badania nutrigenetyczne mogą być wykonane u każdego dorosłego i dziecka. Pakiet testów dla dzieci pozwala wykryć predyspozycje do nietolerancji pokarmowych i alergii na określone pokarmy. Na podstawie analizy wyników dietetyk może zasugerować, które produkty lepiej omijać w diecie dziecka.
Testy nutrigenetyczne DNA mogą wykonać kobiety, które chcą zajść ciążę, ale napotykają problemy. Niekiedy problemy z zajściem w ciąże wynikają z nieodpowiedniego poziomu poszczególnych składników odżywczych.
Badania nutrigenetyczne to doskonałe wsparcie w terapii chorób przewlekłych oraz w odpowiedniej suplementacji. Wiedza płynąca z analizy DNA pozwala na wykrycie predyspozycji do rozwoju chorób dietozależnych. Wyniki badań mogą być impulsem do zmiany trybu życia.
Polecane: Noc spadających gwiazd – gdzie latem oglądać nocne niebo?
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Autorka pisze artykuły o tematyce zdrowego stylu życia i prowadzi blog o zdrowiu oraz własną praktykę dietetyczną.
Pingback: Dieta pudełkowa – jak wybrać dobry catering dietetyczny? - jakwyleczyc.com
Pingback: Analiza transakcyjna – gra w dorosłego i dziecko - jakwyleczyc.com