Czas na herbatę jaśminową. Cesarska perła wśród herbat

Herbata jaśminowa

Herbata jaśminowa właściwości prozdrowotne przekazuje głównie kobietom, niezwykle korzystnie wpływając na urodę. Suszony kwiat jaśminu służy do przygotowania naparu o subtelnym aromacie, który kryje w sobie pozytywnie działanie na kondycję skóry i zdrowe serce. Herbata jaśminowa nazywana jest cesarską perłą od dawnych czasów, gdy delektowała się nią jedynie arystokracja z kręgu panującej dynastii chińskiej. Nuty jaśminu idealnie komponują się z delikatną goryczką chińskiej zielonej herbaty. Smakosze zaparzają sam kwiat jaśminu na herbatę jaśminową pełną ekskluzywnego wyrazu.

*

Spis treści:

  1. Czas na herbatę jaśminową. Cesarska perła wśród herbat;
  2. Herbata jaśminowa – właściwości;
  3. Herbata jaśminowa działanie;
  4. Jak parzyć jaśminową herbatę?
  5. Co oprócz herbaty przyrządzić z kwiatów jaśminu?

*

Herbata jaśminowa – właściwości

Herbata jaśminowa ma właściwości uspokajające i relaksujące, dlatego z powodzeniem można ją spożywać wieczorem. Napar polecany jest szczególnie dla osób z dolegliwościami od strony stawów i bólu mięśni oraz migrenowego bólu głowy. Ze względu na silny zapach kwiatów olejek eteryczny z jaśminu znalazł swoje zastosowanie w aromaterapii. Spożywczy olejek z jaśminu można dodać do wody lub przestudzonej zielonej herbaty, by aromatyzować napój. Tradycyjna zielona herbata chińska wzbogacana jest naturalnym jaśminowym aromatem lub zawiera preparowany jaśmin. Zaparzanie suszonych kwiatów jaśminu ma w sobie jednak znacznie więcej magii, a obserwowanie w szklanym naczyniu, jak kwiaty ożywają pod wpływem gorącej wody, uspokaja i wycisza podobnie jak picie herbaty.

*

Herbata jaśminowa – działanie

Zielona odmiana herbaty jaśminowej działa przeciwnowotworowo, ze względu na dużą zawartość polifenoli – związków mających działanie antyoksydacyjne, neutralizuje ataki wolnych rodników na organizm, a zarazem zmniejszających  ryzyko zachorowania na raka.

Spożywanie naparu z kwiatów jaśminu pomaga przy problemach skórnych, a po intensywnym opalaniu na słońcu herbata jaśminowa złagodzi oparzenia słoneczne. Jaśmin to także środek zapobiegający rozwojowi infekcji, stanom zapalnym skóry i spojówek. Po filiżankę herbaty jaśminowej powinny sięgać szczególnie panie, które chcą zapobiegać zmarszczkom, ponieważ jaśmin ma właściwości przeciwdziałające starzeniu.

Herbata jaśminowa usprawnia pracę układu krwionośnego i pomaga uchronić się przed zawałem serca. Napar z jaśminu skutecznie wspomaga prawidłowy poziom cholesterolu. Znane jest również działanie relaksujące i łagodzące ból, a szczególnie dolegliwości od strony stawów i mięśni oraz pomocne na migrenowy ból głowy. Herbata jaśminowa dzięki swoim właściwościom wykazuje korzystne działanie w wielu aspektach zdrowia:

  • Profilaktyczne przeciwnowotworowo,
  • Łagodzi problemy ze skórą,
  • Odmładza i upiększa,
  • Wspomaga pracę serca,
  • Relaksuje mięśnie i łagodzi ból stawów.

*

Jak parzyć jaśminową herbatę?

Do produkcji herbaty jaśminowej najczęściej używa się liści zielonej herbaty i tworzy kompozycje aromatyzowane kwiatami lub esencją. Kwiaty jaśminu nadają naparowi wyjątkowy kwiatowy aromat i posmak. Do przyrządzania herbaty jaśminowej można użyć całych kwiatów jaśminu bez dodatku liści herbaty. Najlepiej zaparzyć liście w szklanym dzbanku i obserwować, jak suszone kwiaty jaśminu ożywają pod wpływem gorącej wody. To wyjątkowo uspokajające i wyciszające doświadczenie, podobnie jak picie herbaty jaśminowej.

*

Co oprócz herbaty przyrządzić z kwiatów jaśminu?

Kwiaty jaśminowca są jadalne, możemy je więc wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Ze świeżych kwiatów udaje się pyszna konfitura, syrop, nalewkę lub sok, a nawet można nimi aromatyzować miód. Suszone pączki kwiatów jaśminowca lub pełne kwiaty warto przechować w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku. Susz służy do sporządzania mieszanek ziołowych i czystej herbaty jaśminowej. W przypadku jaśminowca z ogrodu możemy wykorzystać nie tylko pączki i rozwinięte kwiaty, ale również liście. Jaśmin wchodzi w skład gotowych mieszanek, tworząc bukiet ziół na wieczór oraz kompozycje ziołowe sprzyjające chwili relaksu w ciągu dnia.

Może Cię zainteresuje: Czego nie mówić? 7 tabu w komunikacji hermetycznej

 
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Polecane produkty:

Herbata jaśminowa zielona

Herbata zielona z kwiatem jaśminu bio

Herbata jaśminowa w zestawie

Zestaw 10 herbat kwitnących – taniej z kodem Jakwyleczyc6

Herbata jaśminowa - cały kwiat

Jaśmin cały kwiat – taniej z kodem Jakwyleczyc6

Dzbanek do herbaty – taniej z kodem Jakwyleczyc6

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top