
Dieta OMAD (One Meal A Day), czyli jeden posiłek dziennie to model żywienia, który zyskuje popularność jako metoda na szybkie zrzucenie kilogramów. Jednak eksperci ostrzegają, że taki sposób odżywiania może wiązać się z wieloma zagrożeniami zdrowotnymi. Czy warto ryzykować?
Jak działa model jeden posiłek dziennie?
Dieta OMAD – jeden posiłek dziennie zakłada, że przez większość dnia organizm jest w stanie postu, a jedyny posiłek spożywa się w czasie okna żywieniowego, które trwa od 1 do 2 godzin. Zwolennicy tej metody twierdzą, że umożliwia ona na lepsze kontrolowanie poziomu cukru we krwi, poprawę metabolizmu i szybszą utratę wagi.
Dieta z jednym posiłkiem dziennie jest często traktowana jak post przerywany 23:1, lub 22:2. Rzeczywiście ten model żywienia wykorzystuje rodzaj przerywanego postu. Osoba na diecie OMAD pości przez 22 lub 23 godziny na dobę, wykorzystując tylko 1 lub 2 godziny dziennie na jedzenie i picie.
Modelka Naomi Campbell (54 lata) zachwyca figurą, urodą i witalnością. Sekret Naomi Campbell polega na tym, że je tylko jeden posiłek dziennie. Dieta OMAD nie stanowi zagrożenia dla zdrowia modelki, ale czy jest dobra dla każdego? Postanowiliśmy zapytać o to ekspertów.
Czy dieta OMAD może zaszkodzić?
Lekarze i dietetycy podkreślają, że jeden posiłek dziennie nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najważniejsze problemy, jakie wiążą się z dietą OMAD to między innymi niedobory witamin i możliwość wystąpienia zaburzeń hormonalnych.
Jeden posiłek dziennie – wady i zagrożenia:
- Niedobory witamin i minerałów – ograniczenie spożycia żywności do jednej porcji dziennie może prowadzić do niedoborów żelaza, wapnia, witamin z grupy B oraz witaminy D.
- Niezaspokojenie zapotrzebowania kalorycznego – osoby aktywne fizycznie mogą odczuwać znaczny spadek energii, osłabienie oraz problemy z koncentracją.
- Negatywny wpływ na układ pokarmowy – spożycie dużej ilości jedzenia naraz może prowadzić do problemów trawiennych, refluksu oraz bólów żołądka.
- Zaburzenia hormonalne – długotrwałe stosowanie diety OMAD może wpłynąć na funkcjonowanie tarczycy, poziom kortyzolu oraz hormonów płciowych.
Pomimo licznych zagrożeń, jeden posiłek dziennie może przynieść pozytywne efekty. Niektórzy eksperci zauważają, że okresowe stosowanie OMAD może poprawiać wrażliwości na insulinę, przyczyniać się do redukcji stanów zapalnych w organizmie. Dieta OMAD jest wspierająca dla autofagii (procesu oczyszczania komórek).
Kiedy unikać modelu jeden posiłek dziennie?
Dieta Naomi Campbell nie jest polecana dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania i sportowców oraz osób o wysokim zapotrzebowaniu kalorycznym. Według badań ta dieta wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak w tym samym czasie prowadzi do zmniejszenia tkanki mięśniowej i gęstości kości (osteoporoza).
Kolejna grupa, której dieta OMAD nie jest zalecana, to osoby z chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy). Więcej niż jeden posiłek dziennie powinny spożywać również kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Ile można schudnąć na diecie OMAD?
Według doniesień naukowców spalanie tkanki tłuszczowej w trakcie stosowania diety OMAD przyczynia się do utraty od 1 do 13 procent wyjściowej masy ciała.
Choć dieta OMAD może wydawać się skutecznym sposobem na szybkie odchudzanie, jej długoterminowe stosowanie może prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych i problemów zdrowotnych. Zamiast radykalnych metod lepiej postawić na zbilansowaną dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb organizmu.