Kalarepa – surówka z kalarepy pełna witamin. Pomysł na obiad

Surówka z kalarepy

Surówka z kalarepy jest najsmaczniejsza na wiosnę, gdy dostępna jest chrupiąca kalarepa, bez zdrewniałych włókien. Kalarepa na zdrową i smaczną surówkę powinna mieć średnicę około 5 cm i zielone liście. Jada się ją włącznie z liśćmi, które mają więcej wartości odżywczych od samej kalarepki. Zobacz, jakie witaminy i sole mineralne zawiera kalarepa i wykorzystaj zdrowe przepisy na surówki z kalarepy do obiadu. 

Kalarepa właściwości odżywcze 

Surówka z kalarepy jest pełna witamin i znakomicie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Kalarepa jest warzywem, które zawiera pokaźną ilość witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Jest też bogatym źródłem witaminy A, B, C, PP oraz wapnia, fosforu i magnezu. Kalarepa zawiera izotiocyjany i indole, które wykazują działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Warto podkreślić, że substancje te wykazują również działanie antynowotworowe, mogą zapobiegać chorobie nowotworowej płuc. Izotiocyjany znajdziemy również w kapuście, brokułach i brukselce. 

Surówka z kalarepy – właściwości zdrowotne: 

  • bogactwo witaminy A i luteiny wspiera prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku,
  • zawartość potasu przeciwdziała zakwaszeniu organizmu,
  • witamina C zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca,
  • bogactwo żelaza w liściach kalarepy pomaga w leczeniu anemii. 

Surówka z kalarepy jest bogatym źródłem luteiny, która odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Luteina chroni oczy przed promieniowaniem UV. Wysoki poziom potasu zawarty w kalarepie przeciwdziała nadmiernemu zakwaszeniu organizmu, pomaga kontrolować tętno i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Kalarepa to cenne warzywo w diecie osób z niedokrwistością. Liście kalarepy zawierają dużą dawkę żelaza, które jest niezbędne w leczeniu anemii. 

Surówka z kalarepy
Kalarepa na surówkę

Chrupiąca kalarepa wartości odżywcze 

Kalarepa jest lekkostrawna i niskokaloryczna, w smaku bardzo łagodna i lekko słodkawa. Wartość odżywcza: surowa kalarepa kcal 27 kcal, gotowana kalarepa 29 kcal. Oznacza to, że kalarepa jest warzywem, które mogą bezpiecznie spożywać osoby na diecie redukcyjnej, które walczą z nadwagą i otyłością. Ponadto surowa kalarepa ma niski indeks glikemiczny, który wynosi 20 (IG = 20) i może być spożywana przez diabetyków. Kalarepa doskonale nadaje się do jedzenia na surowo oraz jako składnik wiosenno-letnich surówek. 

Surówka z kalarepy
Surówka z młodej kalarepy

Surówka z kalarepy – przepis

Klasyczna surówka z kalarepy

Składniki na lekką i zdrową surówkę z kalarepy: 2 kalarepki, sok z cytryny, oliwa z oliwek, sól, pieprz.

Przygotowanie: kalarepy obrać (nie usuwać liści) i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Młode liście drobno posiekać i dodać do utartej kalarepy. Całość skropić sokiem z cytryny, oliwą i przyprawić solą oraz pieprzem. Surówkę podawać do obiadu lub jako przekąskę. 

Surówka z kalarepy z chrzanem i jogurtem 

Składniki na surówkę z kalarepy w aromatycznym sosie chrzanowo-jogurtowym: 2 młode kalarepy, ½ łyżki chrzanu, 1 łyżka posiekanego koperku, 3-4 łyżki jogurtu, sól, pieprz.

Przygotowanie: kalarepy obrać, pokroić w słupki, dodać chrzan. Przyprawić solą i pieprzem. Koperek dodać do jogurtu i wymieszać z kalarepą. Surówkę podawać do drugiego dania lub jako przystawkę. 

Surówka z kalarepy i jabłka

Składniki na surówkę z kalarepy do obiadu: 2 młode kalarepy, 2 jabłka, sok z cytryn, jogurt, orzechy włoskie, sól, pieprz. 

Przygotowanie: Kalarepy i jabłka obrać i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, skropić sokiem z cytryny. Dodać posiekane liście kalarepy. Jogurt przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem, wymieszać z kalarepami i jabłkiem. Orzechy posiekać i posypać surówkę. Podawać do obiadu lub jako zdrową przekąskę. 

Katarzyna Labudda jest absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną; specjalizuje się w dolegliwościach wątroby, woreczka żółciowego i tarczycy. Równolegle, na podstawie doświadczeń z gabinetu, założyła blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Może zainteresuje Cię następny artykuł: Chleb Ezechiela – najzdrowszy chleb z kiełkującego ziarna

Masla, oleje i oliwy bio

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top