Zdrowe odżywianie >> Jedzenie bez chemii >> Miód i produkty pszczele >> Miód nostrzykowy
Odkryj unikatowy miód z pasieki! Miód nostrzykowy nieczęsto pojawia się w sprzedaży, bowiem oferują go jedynie niszowe pasieki. Nieliczne grono miało okazję skosztować tego miodu i zna jego rewelacyjny smak. Dla czytelników bloga miód z nostrzyka może być pewną ciekawostką, o której warto dowiedzieć się więcej.
*
*
Z czego powstaje miód nostrzykowy?
Miód nostrzykowy powstaje z nektaru nostrzyka – cenionej w pszczelarstwie rośliny miododajnej. Występuje kilka odmian nostrzyka w Polsce. Na łąkach i pożytkach pszczelich najpopularniejszy jest nostrzyk biały oraz nostrzyk żółty lekarski. Nostrzyk lekarski dorasta do ok. 1 m wysokości i charakteryzuje się drobnymi, żółtymi kwiatami. Nostrzyk biały jest znacznie wyższy niż nostrzyk lekarski i ma białe, niewielkie kwiaty miododajne.
Pszczoły chętnie siadają na kwiatostanach obu odmian nostrzyka, zbierając nektar, z którego powstaje miód nostrzykowy. Roślina przyjmuje się również w ogrodzie, a jej kwiaty wabią nie tylko pszczoły także motyle do ogrodu.
Jak wygląda miód nostrzykowy? Złota barwa świeżego miodu przechodzi w ciemniejszą bursztynową, natomiast krystalizacja powoduje, że miód z nostrzyka zwykle jaśnieje. Smak miodu z nostrzyka jest charakterystyczny, ze względu na posmak wanilii. Jest on subtelnie wyczuwalny obok nut kwaskowatych i słodkich.
Jakie właściwości dla zdrowia ma miód nostrzykowy?
Miód nostrzykowy właściwości prozdrowotne zawdzięcza zawartości kumaryn, które wykazują działanie przeciwzakrzepowe. Kumaryny pozyskiwane między innymi z ziela nostrzyka zostały szeroko przebadane, a ich działanie przeciwzakrzepowe jest gruntownie udokumentowane. Kumaryny usprawniają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, poprawiają krążenie obwodowe i mózgowe. Substancja jest wykorzystywana do produkcji leków, o czym mowa w badaniu Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie odkrywania leków opartych na kumarynie, opublikowanym w portalu Pub Med.
Dzięki wydajnemu działaniu układu krążenia minimalizuje się możliwość powstawania zakrzepów krwi, które mogą być przyczyną zawału serca bądź udaru mózgu. Można więc śmiało powiedzieć, że miód nostrzykowy zwiększa odporność organizmu na choroby układu krążenia.
Na co pomaga miód z nostrzyka?
Miód z nostrzyka może pomagać na nadciśnienie tętnicze i choroby układu krwionośnego, wspierając terapię przepisaną przez specjalistę. Naturalny miód z kwiatów nostrzyka można wprowadzić do diety i regularnie spożywać w przypadku występowania nadciśnienia tętniczego. Właściwości miodu z nostrzyka wskazują, że przynosi on korzyści terapeutyczne szczególnie w przypadku osób z chorobami układu krwionośnego, na przykład: nadciśnienie, zakrzepica, miażdżyca czy zapalenie żył.
Kto może skorzystać na spożywaniu miodu nostrzykowego? Właściwości tego miodu sugerują, że warto zastosować go szczególnie w przypadku schorzeń układu krwionośnego, wspomniane już nadciśnienie, zakrzepicę, miażdżycę, zapalenie żył. Także ludzie żyjący w stresie, borykający się z bezsennością mogą zauważyć korzystny wpływ tego gatunku miodu na zdrowie.
Czy miód nostrzykowy wspiera zdrowie serca?
Miód nostrzykowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne, szczególnie w kontekście wsparcia dla układu sercowo-naczyniowego. W kwiatach nostrzyka znajduje się kumaryna, to właśnie dzięki niej miód ten wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwzakrzepowe. Poniżej prezentujemy listę 4 głównych korzyści dla zdrowia wynikających z działania kumaryny.
Jak działa kumaryna w miodzie nostrzykowym?
- wspomaga krążenie krwi,
- rozszerza naczynia krwionośne,
- zapobiega tworzeniu się zakrzepów,
- pomaga w obniżeniu ryzyka zawałów serca i schorzeń sercowo-naczyniowych.
Regularne spożywanie miodu nostrzykowego w umiarkowanych ilościach może wspierać pracę serca i pomagać w regulacji ciśnienia krwi, stanowiąc naturalne wsparcie dla osób dbających o zdrowie serca.
Jak zastosować miód dla zdrowia?
Zastosowanie miodu nostrzykowego dla poprawy zdrowia polega na spożywaniu go – najlepiej na czczo z ciepłą wodą w formie napoju. Warto wypróbować ten miód także ze względu na walory smakowe. Słodki, łagodny w smaku z lekko wyczuwalną nutą kwaskowatości i przyjemnym aromatem kwiatów – ten miód może mieć swoich zagorzałych zwolenników.
W składzie miodu nostrzykowego znajdziemy glukozę, fruktozę oraz związki kumarynowe, które w dużym stopniu decydują o właściwościach prozdrowotnych miodu. Miód i wyroby pszczele z pasieki należą do produktów naturalnych, bez chemii i konserwantów. Warto wypróbować – bardzo możliwe, że efekty pozytywnie zaskoczą i miód nostrzykowy na stałe zagości w domu.