Jak ograniczyć spożycie cukru? Medycyna chińska radzi 

Warto ograniczyć spożycie cukru o kilka łyżeczek codziennie

Nadmierne spożycie cukru jest niezdrowe, to opinia dietetyków klinicznych, którą podziela medycyna chińska. Cukier jest legalną, lecz bardzo uzależniającą substancją. Nie przeszkadza to jednak producentom ciastek, batonów, lodów i syropów w rozwijaniu oferty, a nam w sięganiu po słodycze. Do wszystkiego należy podchodzić z umiarem, głosi system filozofii chińskiej oparty na pięciu żywiołach. Jak zachować umiar w spożyciu cukru?

Spożycie cukru dużo powyżej normy

W Polsce spożycie cukru spadło o 1 proc. w ubiegłym roku, ale nadal sięga powyżej normy zalecanej przez WHO. Szczególnie kobiety mają problem ze spożyciem cukru w ilościach, które im szkodzą (4 razy więcej cukru spożywają kobiety, a 2,5 razy więcej mężczyźni ponad normę).

Z punktu widzenia medycyny chińskiej oczyszczony biały cukier nie kwalifikuje się do kategorii żywności. Spożywanie cukru powinniśmy raczej traktować jak przyjmowanie substancji chemicznej o właściwościach silnie wychładzających organizm. Pod względem chemicznym pojęcie „cukier” rzeczywiście kryje grupę związków chemicznych. Wyróżniamy w niej: monosacharydy (jednocukry) np. glukoza, fruktoza; disacharydy (dwucukry) np. sacharoza, czyli cukier spożywczy oraz polisacharydy (wielocukry) np. skrobia, glikogen. 

Kiedy słodkie szkodzi zdrowiu?

Spożycie cukru nie wiąże się tylko z uleganiem pokusie słodyczy. Łatwo trafić na glukozę, fruktozę czy sacharozę w produktach, których nie określamy mianem deseru. Do słodzonych artykułów należą soki i napoje, jogurty owocowe, gotowe sosy i wiele innej żywności.

Z odrobiną cukru organizm może sobie poradzić. Jednak nadmiarowe spożycie cukru w codziennej diecie to problem, który powoduje otyłość, cukrzycę i inne choroby. Cukier szybko zamienia się w tłuszcz trzewny i gromadzi się wokół np. wątroby i narządów jamy brzusznej, powodując miażdżycę, choroby sercowo-naczyniowe i większe ryzyko zachorowania na raka. 

Nadmiar cukru zakwasza organizm (nie zawsze) 

Spożycie nadmiernej ilości cukru silnie zakwasza organizm, osłabiając trzustkę i śledzionę, a w konsekwencji narusza naturalną odporność organizmu. Dzieci, które często jedzą słodkie posiłki, na przekąskę dostają owoce i słodycze, a do picia słodki sok, częściej łapią infekcje i chorują. Spożycie rafinowanego, białego cukru wyziębia organizm i powoduje wytwarzanie nadmiernej ilości wilgoci, która zamienia się w śluz. Nadmiar śluzu wydobywa się z organizmu pod postacią kataru, kaszlu z wydzieliną, zatyka zatoki, a niekiedy przedostaje się do oskrzeli i płuc. 

Istnieją jednak przypadki, gdy cukier i to w niemałej ilości przynosi korzyści dla zdrowia. W ekstremalnie suchym pustynnym klimacie nawilżające właściwości cukru można mądrze wykorzystać. Arabowie spożywają cukier, obficie słodząc mocną miętową herbatę, z korzyścią dla swojego zdrowia. 

Jak ograniczyć spożycie cukru? 

Medycyna chińska radzi, jak ograniczyć spożycie cukru w diecie, poprzez zmniejszenie apetytu na słodkie. Skorzystają na tym osoby, które w ciągu dnia nie odmawiają sobie słodkich przekąsek, owoców, soku, słodkich jogurtów i gotowych dań słodzonych fruktozą lub glukozą. Pamiętajmy, że po podsumowaniu dziennego spożycia cukru większość kobiet czterokrotnie przekracza normę, a panowie „tylko” dwa i pół raza. Jak ograniczyć ilość spożywanego cukru? Medycyna chińska radzi, jak naturalnie zmniejszyć apetyt na słodkie przekąski.

Jak zmniejszyć apetyt na słodkie? Jak zmniejszyć spożycie cukru? 

  • Spożywaj cukier jak dotychczas, jednocześnie staraj się ograniczyć sól; 
  • Nie odstawiaj cukru i słodyczy, ale zrezygnuj z wędlin i wieprzowiny; 
  • Jedz więcej gotowanych kasz, a szczególnie kaszę jaglaną
  • Wybieraj pieczywo pełnoziarniste i używaj mąki z pełnego przemiału.

Powyższe rady są alternatywą dla radykalnego rzucenia słodyczy z dnia na dzień. Stopniowe zmiany są łagodniejsze, choć efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Stosując powyższe rady, samoistnie zmniejszy się zapotrzebowanie organizmu na spożycie cukru. 

 
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Przeczytaj także: Pasożyty w ciele człowieka – objawy i źródła zakażeń ludzi

Erytrol Niskokaloryczny

Ksylitol krystaliczny

Cukier trzcinowy nierafinowany

3 thoughts on “Jak ograniczyć spożycie cukru? Medycyna chińska radzi ”

  1. Pingback: Fleksitarianizm - poznaj jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania   - jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Zdrowe tłuszcze na twoim talerzu - jakwyleczyc.com

  3. Pingback: Polyporus – grzyby chińskie na obrzęki kończyn dolnych  - jakwyleczyc.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top