Na wiosenny detoks idealnie sprawdzi się sok z brzozy (woda brzozowa, oskoła) uważany w słowiańskiej medycynie ludowej za wyjątkowy dar z głębi lasu. Słodkawy sok pozyskiwany bezpośrednio z pnia drzewa bogaty jest w składniki odżywcze i związki bioaktywne, zawiera minerały oraz witaminy. Na blogu JakWyleczyc dowiesz się, na co pomaga sok z brzozy, jak pić i czy czysta woda brzozowa może zaszkodzić?
*
*
Sok z brzozy – właściwości
Wczesną wiosną sok pozyskany z pnia brzozy jest niezwykle wartościowym napojem chłodzącym. W kulturze Słowianie brzoza była uważana za wyjątkowe drzewo, które chroniły przed duchami i urokami, a pozyskiwany z nich sok to eliksir zdrowia. Nasi przodkowie cenili oskołę za właściwości lecznicze, oczyszczające i wzmacniające. Co ciekawe, dzięki swoim właściwościom sok brzozowy zdobył uznanie nie tylko wśród Słowian. Jego ogromny potencjał doceniła medycyna chińska, zalecając napój we wspieraniu nerek i wątroby. Obecnie nauka potwierdza, że napój z brzozy ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Oskoła oczyszcza krew, wątrobę, jelita, dlatego to idealny sposób na wiosenny detoks i wzmocnienie naszego układu immunologicznego po zimie.
Skład soku brzozowego
Sok brzozowy, a właściwie woda brzozowa, składa się w około 95 proc. z wody i 5 proc. łatwo przyswajalnych składników niezbędnych dla zdrowia:
- cukry – glukoza, fruktoza,
- aminokwasy, peptydy, salicylan metylu,
- flawonoidy, taniny, betuliny,
- kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy),
- sole mineralne – żelazo, potas, sód, cynk, wapń, fosfor, magnez,
- witaminy C oraz witaminy z grupy B.
Sok z brzozy – na co pomaga?
Picie soku z brzozy wzmacnia odporność i zapobiega wiosennym infekcjom. Sok pozyskiwany bezpośrednio z pnia brzozy bogaty jest w składniki odżywcze i związki bioaktywne, które wpływają korzystnie na zdrowie. W eliksirze znajdziemy takie minerały jak potas, magnez, cynk, fosfor, wapń, żelazo, miedź, mangan oraz witaminy C i z grupy B. Aktywne składniki występujące w napoju ograniczają ryzyko rozwoju zakrzepicy i chorób serca. Na co pomaga? Sok z brzozy ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa moczopędnie, co przyczynia się do ograniczenia ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych. Przede wszystkim oskoła pomaga w usuwaniu złogów z dróg moczowych.
W pielęgnacji z powodzeniem można wykorzystać naturalną wodę brzozową zewnętrznie na skórę. Naturalny tonik brzozowy działa nawilżająco, przeciwzapalnie i regenerująco. Ponadto pielęgnuje włosy, działa wzmacniająco i pomaga w zwalczaniu łupieżu.
Może Cię zainteresować: Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby
*
Komu pomaga picie soku z brzozy?
Wiosenny napój brzozowy korzystnie wpływa na nerki – jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Wraz z moczem usuwane są toksyczne dla organizmu substancje. Nerki filtrują płyny i biorą udział w regulacji ciśnienia krwi oraz odpowiadają m.in. za poziom sodu i potasu, a także odpowiednią ilość krwi w organizmie. Sok brzozowy dzięki swoim właściwościom, umożliwia sprawną eliminację nadmiaru wody z organizmu i wydalanie wraz z moczem toksyn, które odpowiadają za rozwój chorób. Składniki zawarte w napoju pomagają usuwać złogi w moczowodach i wspomagają w leczeniu wielu dolegliwości m.in.:
- choroby dróg moczowych o charakterze przewlekłym,
- kamica nerkowa,
- dna moczanowa,
- obrzęki sercowo-naczyniowe.
Innym ważnym narządem, którego pracę wspiera sok z brzozy, jest wątroba. Oskoła korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, oczyszcza, tonizuje i chroni przed marskością. Niektóre składniki soku z brzozy np. salicylan metylu są pomocne w terapii przeciwbólowej – bólu mięśni oraz stawów w przebiegu chorób reumatycznych. Brzozowy sok w medycynie ludowej wykorzystywany jako środek o działaniu przeciwnowotworowym.
Upiększające działanie wody brzozowej
Naturalną wodę brzozową, która ma dzianie upiększające, można stosować zewnętrznie na włosy i skórę. Przyspieszać może proces gojenia się ran, oparzeń czy uszkodzenia naskórka. Oskoła wcierana we włosy wspomaga poprawę ich kondycji oraz zwiększenie objętości. Woda brzozowa dobrze sprawdza się u osób z przetłuszczającą się skórą głowy, pomaga regulować pracę gruczołów łojowych.
Słodkawy sok z pnia brzozy – jak pić?
Pamiętajmy, że należy pić wodę brzozową wyłącznie jako zimny napój. Sok z brzozy zachowa właściwości i najwięcej wartości odżywczych w niskiej temperaturze. Jak pić sok brzozowy? W celach zdrowotnych zalecana ilość do picia to 150-200 ml dziennie w 2-3 dawkach, przez okres 3 tygodni. Przy kuracjach mających na celu zmniejszenie widoczności cellulitu kurację przeprowadza się dłużej. Należy spożywać około 3/4 szklanki soku dziennie przez 6 tygodni.
Sok z brzozy – kiedy pić?
Najwięcej właściwości ma świeża woda brzozowa, która wypływa z pnia drzewa, a najlepsza pora roku, kiedy pić sok z brzozy, to wczesna wiosna. Do zbierania soku brzozowego z drzew, potrzebna jest zgoda właściciela. W przypadku lasów państwowych będzie to nadleśniczy. Sok z brzozy można kupić także w sklepach i aptekach. Wczesna wiosna to najlepszy czas na pozyskiwanie naturalnego soku z brzozy i kurację oczyszczająco-wzmacniającą.
Ekologiczny sok z brzozy – cena w Internecie
Ile kosztuje sok z brzozy? Cena zależy od źródła pochodzenia produktu. Naturalnie pozyskiwany napój z brzozy w szklanej butelce można znaleźć w sklepie ze zdrową żywnością lub zamówić przez internet.
Ekologiczny sok brzozowy naturalny
*
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- Kiedy zbierać sok z brzozy? Głównie od pogody zależy, kiedy zbierać sok z brzozy w danym sezonie. Zazwyczaj w drugiej połowie lutego z pnia wypływa lekko słodkawy nektar.
- Czy sok z brzozy pomaga na odchudzanie? Sok brzozowy jest niskokaloryczny. Efekt przyspieszenia przemiany materii, jest możliwy dzięki oczyszczającym właściwościom napoju.
- Sok z brzozy i cukrzyca – czy cukrzyk może pić ten napój? Cukrzycy mogą pić brzozowy sok – to jeden z nielicznych soków, który jest polecany w diecie cukrzycowej. Obecność kwasu chlorogenowego w składzie wody brzozowej pomaga redukować wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i tym samym obniżać poziom cukru we krwi.
- Czy sok brzozowy może zaszkodzić? Woda pozyskiwana z brzozy, chociaż ma wiele cennych właściwości, nie jest dobra dla każdego. Przeciwwskazaniem do jej spożywania jest alergia na pyłki brzozy, niedrożność bądź niewydolność układu moczowego, choroby serca i nerek.
Może Cię zainteresować: Aloes właściwości – aloes zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji
*
Katarzyna Labudda jest dietetykiem, absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Założyła blog o zdrowiu i prowadzi praktykę dietetyczną. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem diety, kuracji lub stosowaniem suplementu diety w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.