Zielona herbata według klasycznego chińskiego ziołolecznictwa ma wiele zastosowań, a niektóre gatunki mogą być szczególnie korzystne dla zdrowia. Herbata zielona może służyć jako środek wspomagający trawienie. W celu wydobycia z zielonej herbaty właściwości zdrowotnych nie należy jej długo namaczać, lecz należy krótko zaparzać. Drugie parzenie listków jest często bardziej cenne ze względu na subtelniejszy smak, bez dominujących kwasów garbnikowych. Na nieżyt jelit i biegunkę natomiast pomaga długo gotowana herbata.
Zielona herbata – właściwości zdrowotne
Zielona herbata ma właściwości zdrowotne, które czynią ją korzystną dla naszego organizmu. Filiżanka herbaty może służyć jako środek wspomagający trawienie, ze względu na zdolność rozpuszczania olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych, zawartych w pożywieniu.
Zielone herbaty, takie jak sencha, matcha, moya matcha są bogate w antyoksydanty zwane polifenolami, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, zapobiegając uszkodzeniom komórek. Sprawdźmy, na co pomaga zielona herbata?
- poprawa szybkość reakcji mózgu – kofeina w herbacie nie tylko pobudza, ale także poprawia funkcjonowanie mózgu, pamięć i szybkość reakcji;
- zdrowie serca – herbata może poprawić zdrowie serca, obniżając poziom „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów;
- zapobieganie cukrzycy – regularne picie herbaty może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2, poprawiając wrażliwość na insulinę;
- zdrowie jamy ustnej – napar z liści herbaty ma właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc zapobiegać próchnicy zębów, poprawiając zdrowie jamy ustnej.
Może Cię zainteresuje: Wysoki cholesterol – dieta na podwyższone trójglicerydy
Zielona herbata a ciśnienie
Herbata zielona liściasta wpływa na zdrowie, w tym wpływ na ciśnienie krwi. Napar podnosi, czy obniża ciśnienie? Badania wykazały, że spożywanie herbaty wpływa na zmniejszenie napięcia współczulnego układu nerwowego, który jest podstawowym mechanizmem krótkookresowej regulacji ciśnienia tętniczego
Zmniejszenie ciśnienia krwi: Picie herbaty u osób z nadciśnieniem może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi średnio o 3,53 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i o 0,99 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Im dłuższy czas regularnego stosowania herbaty, tym większy spadek ciśnienia notowano.
Zielona herbata a nadciśnienie: Już jedna szklanka herbaty zielonej dziennie obniża ciśnienie krwi wśród osób z nadciśnieniem, jeszcze większe efekty zaobserwowano przy ilości dwóch szklanek dziennie. Herbata ogranicza także ryzyko śmierci, związanej z nadciśnieniem oraz zmniejsza szanse zachorowania
Herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, nie zastąpi jednak zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie.
Herbata zielona na noc
Czy zielona herbata pobudza? Napój ma wiele korzyści zdrowotnych, a jego wpływ na sen może zależeć od indywidualnej reakcji organizmu i sposobu parzenia. Herbata może mieć zarówno działanie pobudzające dzięki kofeinie, jak i uspokajające i relaksujące dzięki zawartości teaniny. To, jak zadziała, zależy od sposobu parzenia oraz rodzaju herbaty.
Ze względu na sposób parzenia – drugi i trzeci napar zielonej herbaty działają relaksująco, bo z liści wydobywa się więcej cennych antyoksydantów. Herbata z pierwszego parzenia jest idealna na rano. Natomiast na noc najlepiej wypić herbatę z drugiego lub trzeciego parzenia.
Herbaty zielone bogate w alkaloidy, takie jak sencha i matcha powinno się spożywać rano lub wczesnym popołudniem. Ich pobudzające działanie wieczorem, może utrudnić położenie się spać lub zaburzyć jakość snu. Każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na herbatę. Dlatego zawsze warto obserwować, jak ciało reaguje na picie zielonej herbaty wieczorem. Jeśli zauważysz, że utrudnia Ci to zasypianie, lepiej ograniczyć jej spożycie na kilka godzin przed snem.
Zielona herbata w ciąży
Zielona herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, ale jej spożycie w ciąży może wymagać pewnej ostrożności. Napar z liści krzewu herbacianego jest źródłem mikro- i makroelementów, takich jak wapń, potas czy cynk oraz witamin z grupy A, B, C i E. Picie herbaty w ciąży, w umiarkowanych ilościach, może usprawniać przepływ krwi i poprawiać kondycję naczyń krwionośnych. Może to zapobiegać zarówno zbyt niskiemu ciśnieniu krwi, jak i nadciśnieniu. Lekarze zalecają ograniczenie spożycia herbaty sencha lub bancha do jednej, najwyżej dwóch filiżanek dziennie.
Może Cię zainteresuje: Deficyt kaloryczny – jak obliczyć deficyt kaloryczny, żeby schudnąć?
Zielona herbata na diecie
Zielona herbata na diecie jest często kojarzona z odchudzaniem, ale wpływ zielonej herbaty na odchudzanie i skuteczną jest bardziej skomplikowany. Herbata zawiera składniki, takie jak polifenol EGCG i kofeina, które mogą przyspieszać metabolizm tłuszczów. Jednak samo picie herbaty bez diety redukcyjnej i ruchu nie doprowadzi do znaczącego spadku wagi.
Jaki jest wpływ zielonej herbaty na odchudzanie? Zielone herbaty wspomagają rozpad cząsteczek tłuszczu, ułatwiając jego spalanie, a dzięki temu przyspieszają przemianę materii. Według badań włączenie spożycia naparu z zielonej herbaty do diety odchudzającej pomaga stracić około 5 proc. więcej tłuszczu z brzucha. Po osiągnięciu wymarzonej wagi warto kontynuować korzystanie z cennych właściwości zielonej herbaty. Spożywanie dwóch lub trzech filiżanek naparu dziennie zmniejsza tendencję do tycia i pomaga utrzymać wymarzoną sylwetkę.
Zawarte w zielonej herbacie katechiny oraz teina wspomagają termogenezę, co wpływa na wzrost tempa przemiany materii. Termogeneza to fizjologiczna reakcja termoregulacyjna na zimno, która objawia się drżeniem mięśni lub nasileniem procesów przemiany materii w tkankach, zapobiegająca ochłodzeniu ciała w niskiej temperaturze otoczenia. Jeżeli planujesz aktywność fizyczną na zewnątrz w chłodny dzień, herbata zielona korzystnie wpłynie na termoregulację organizmu.
Poza wspomaganiem redukcji masy ciała napar z zielonej herbaty ma korzystny wpływ na poziom cholesterolu, metabolizm glukozy, wygląd skóry oraz wspiera oczyszczanie organizmu.
Matcha – nietypowa herbata liściasta
Japońska matcha to zielona herbata, lecz nie jest to typowa herbata liściasta. Matcha zawiera sproszkowane liście zielonej herbaty, który nadaje świeży kolor. Podstawowa różnica między matchą a zieloną herbatą liściastą polega na unikalnym procesie produkcji i formie spożycia.
Krzewy herbaciane, z których powstaje matcha, osłania się matami, by zmniejszyć ekspozycję liści na światło słoneczne. Dzięki temu herbata matcha zyskuje lepsze właściwości smakowe. Zebrane liście są suszone, a potem starte na proszek, który zachowuje intensywnie zielony kolor. Mimo że matcha pochodzi z liści herbacianych, nie jest to typowa herbata zielona liściasta.
Jak przyrządzić zieloną herbatę? Sposoby parzenia
Klasyczny napar z zielonej herbaty przygotowuje się, zalewając liście gorącą wodą, a następnie je usuwając. Herbatę matcha przygotowuje się w wyjątkowy sposób. Zalewa się proszek i miesza z wodą, aby się rozpuścił, a następnie spożywa. Zobacz, jak przyrządzić zieloną herbatę liściastą w celach leczniczych i konsumpcyjnych.
W celach leczniczych na biegunkę, nieżyt żołądka czy zapalenie jelit herbata powinna być mocna, gotowana na wolnym przez 30 minut lub dłużej. Należy pić po jednej łyżeczce kilka razy dziennie.
Herbata sencha nie należy jej długo namaczać w celu wydobycia właściwości zdrowotnych. Jedna z popularnych metod zaparzania herbaty sencha polega na przelaniu wrzątku przez liście herbaty umieszczone na sitku. Drugie parzenie listków pozwala uzyskać napar o łagodniejszym smaku, dlatego jest bardziej cenione przez smakoszy herbaty.
Zielona herbata o mniejszej zawartości kofeiny i dużej zawartości minerałów pochodzi z krzewu herbacianego bancha i kukicha. Niewielka ilość kofeiny w tych typach herbaty zapewnia łagodną stymulację i pomaga w trawieniu.
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.