Kataplazma – okłady z błota i nasion  

Kataplazma

Kataplazma to naturalna metoda terapeutyczna, polegająca na stosowaniu ciepłych okładów z błota i nasion roślin oleistych. Kataplazmy nie są niczym nowym, jednak to ostatnie 6 miesięcy przyniosło im niespodziewaną popularność. Naturalne okłady błotne wpisują się w holistyczne podejście do zdrowia. Kataplazma działa poprzez rozgrzewanie obszaru skóry, poprawę ukrwienia i relaksację tkanek, co wspomaga procesy regeneracyjne i łagodzi różne dolegliwości. 

Jak działa kataplazma?

Kataplazmy stosuje się miejscowo na ból, obrzęki, stan zapalny i urazy wewnętrzne, takie jak stłuczenie czy skręcenie. Błoto podgrzane do temperatury 37-42 stopnie Celsjusza ma właściwości przeciwzapalne, detoksykacyjne i odżywcze. Składniki aktywne glinki, ziół i nasion oleistych, które mają właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne, wnikają przez skórę. Efekt terapeutyczny obejmuje 5 głównych aspektów, które prezentujemy poniżej w punktach:

  • łagodzenie bólu – ciepłe błoto łagodzi objawy reumatyzmu takie jak ból stawów, 
  • niwelowanie obrzęków – błotne okłady są skuteczne szczególnie w przypadku stłuczenia czy skręcenia stawu, 
  • działanie przeciwzapalne – ciepłe błoto jest pomocne w stanach zapalnych skóry, takich jak trądzik, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łupież i egzema, 
  • detoksykacja i regeneracja – okłady z błota poprawiają odżywienie skóry i wspierają usuwanie toksyn, 
  • pielęgnacja i relaksacja – ciepło odpręża mięśnie i zmniejsza napięcie, które towarzyszy dolegliwościom bólowym.

Komu może pomóc okład błotny?  

Kataplazma – okład z błota i nasion oleistych może pomóc sportowcom z urazami, osobom borykającym się z bólami stawów i chorobami skóry. Ciepłe błoto zasobne w glinkę i składniki aktywne może łagodzić stan zapalny i przynieść ulgę w bólu. Poniżej prezentujemy 4 kluczowe obszary, w których terapia kataplazmy odnosi rezultaty: 

  • ból mięśni i stawów np. przy reumatyzmie lub urazach sportowych,
  • stan zapalny skóry, jak trądzik czy infekcja ropna, 
  • obrzęk spowodowany urazem,
  • bardzo sucha skóra, podrażniona skóra, która wymaga nawilżenia i regeneracji.

Jak przygotować kataplazmę?

Okłady wykonuje się z błota termalnego, błota z Morza Martwego, borowiny lub glinki. Koszt zakupu bazy do okładów waha się od 10 do 300 zł w zależności od źródła pochodzenia. Na przykład opakowanie 1,5 kg naturalnego błota z Morza Martwego jest dostępne w cenie około 80 zł. Zioła i nasiona np. owies, siemię lniane, szałwia, nagietek należy zmiażdżyć na papkę, podgrzać razem z błotem i nałożyć na skórę przy pomocy płachty (gaza lub tkanina). Zabieg można wykonać w domu, ale warto skonsultować się z ekspertem, aby dobrać odpowiednie składniki do swoich potrzeb​ i uzyskać efekt terapeutyczny. 

Kataplazma medycyny chińskiej

Kataplazma jest znana w zmodyfikowanej formie terapeutom TCM (tradycyjna medycyna chińska). Plaster transdermalny medycyny chińskiej znany jest również jako Cataplasma TCM. Elastyczne plastry samoprzylepne stosowane są w leczeniu bólu, spowodowanego między innymi zapaleniem stawów, skręceniem, siniakiem, nerwobólem, zapaleniem ścięgien i wysunięciem kręgosłupa lędźwiowego.

Portal Pub Med publikuje artykuł Kataplazma Tradycyjnej Medycyny Chińskiej z omówieniem skuteczności tej metody. Terapeuci w Chinach, którzy stosowali plastry kataplazma, uzyskiwali zadowalające wyniki, zwłaszcza w leczeniu różnych rodzajów bólu związanego z chorobami kości, dyskomfortem w jamie brzusznej i guzami. Podczas gdy istnieją konwencjonalne środki łagodzące ból, podawanie doustnych ziół leczniczych w połączeniu z miejscowymi środkami, takimi jak Cataplasma TCM może znacznie złagodzić objawy i poprawić jakość życia. ​

Kataplazmy to doskonały przykład na to, jak naturalne metody terapeutyczne mogą wspierać zdrowie w sposób bezpieczny i skuteczny. Jeśli szukasz holistycznej formy terapii lub relaksu, warto je wypróbować, a także wprowadzić zmiany w diecie. Dietetyk medycyny chińskiej przeprowadzi diagnozę z języka i wywiad dietetyczny. Następnie pomoże dobrać składniki diety, wspierające terapię: konsultacje dietetyczne online.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top