Uczulenie na słońce – jak wygląda wysypka od słońca?

Uczulenie na słońce - objawy

Uczulenie na słońce to fotodermatoza – schorzenie związane z nadwrażliwością na promieniowanie słoneczne. Nawet po niewielkiej dawce słońca pojawiają się czerwone plamy na skórze, a niekiedy pęcherze. Choroby uczuleniowe nie mają jednorodnego obrazu klinicznego. Dermatolodzy wyróżniają kilka typów fotodermatoz, różniących się zarówno przyczynami oraz objawami, jak i lokalizacją zmian skórnych. Jak wygląda uczulenie na słońce – objawy alergii na słońce omówimy na blogu Jak Wyleczyć w tym artykule.

Uczulenie na słońce – przyczyny

Uczulenie na słońce jest jednym z mniej typowych rodzajów uczuleń. Nawet po niewielkiej dawce słońca, nieszkodliwej dla innych ludzi, dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu. U osób uczulonych po ekspozycji ciała na słońce powstaje reakcja fotoalergiczna.

Słońce jest niezbędne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Ekspozycja na słońce działa korzystnie, a nawet leczniczo na trądzik, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry. Terapia słońcem może być stosowana w leczeniu depresji.

Może Cię zainteresuje: Aktywność słoneczna rośnie – rozbłyski, CME i burze magnetyczne

Docierają do nas 2 rodzaje promieniowania słonecznego: UVA i UVB. Większość, bo aż 97 proc. stanowi promieniowanie UVA. Przenika ono do skóry właściwej, odpowiada za foto starzenie skóry, niszczy włókna kolagenowe, powoduje przebarwienia na skórze i przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry. 

Promieniowanie UVB odpowiada za syntezę witaminy D niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i zdrowych kości. Światło słoneczne UVB jest najmocniejsze w ciągu dnia przez 4 godziny między 11.00 a 15.00. U niektórych osób, nawet po niewielkiej dawce słońca, pojawia się reakcja fotoalergiczna – fotodermatoza.

Fotodermatoza – rodzaje foto uczulenia:

  • wielopostaciowe osutki świetlne 
  • pokrzywka słoneczna
  • przewlekłe zmiany posłoneczne 
  • odczyny fototoksyczne 
  • zapalenie czerwieni wargowej

Może Cię zainteresuje: Alergia pokarmowa – 10 popularnych alergenów w diecie

Uczulenie na słońce – objawy

Uczulenie na słońce niesie za sobą różne objawy, w zależności od rodzaju reakcji fotoalergicznej. Występuje kilka typów fotodermatoz, różniących się przyczynami, objawami, jak i lokalizacją zmian skórnych. Czerwone plamy na skórze po opalaniu mogą pojawić się na twarzy i innych częściach ciała, a objawami towarzyszącymi często jest ból głowy, obrzęki i podwyższona temperatura.

Wysypka od słońca może przyjąć rozmaite formy, choć warto podkreślić, że u danego pacjenta wykwity zawsze wyglądają tak samo. Często w okolicy dekoltu pojawia się uporczywe swędzenie skóry, a zaraz potem grudki, grudki wysiękowe, pęcherzyki lub zmiany rumieniowe. Wielopostaciowe osutki świetlne mogą dotyczyć nawet 20 proc. populacji. Zmiany ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Co ciekawe, u niektórych osób po dłuższym przebywaniu na słońcu, dochodzi do uodpornienia.

Może Cię zainteresuje: Alergia wziewna – skąd bierze się uczulenie na alergeny wziewne?

Jak wygląda uczulenie na słońce – zdjęcia:

Uczulenie na słońce
Wielopostaciowe osutki świetlne 
Pokrzywka słoneczna
Pokrzywka słoneczna
Uczulenie na słońce
Pęcherze posłoneczne
Uczulenie na słońce
Odczyny fototoksyczne
Uczulenie na słońce - zapalenie czerwieni wargowej
Zapalenie czerwieni wargowej

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top