Jak wyleczyć >> Alergia na pyłki >> Uczulenie na słońce
Uczulenie na słońce to popularne określenie fotodermatozy – schorzenia związanego z nadwrażliwością na promieniowanie słoneczne. U osób uczulonych na słońce nawet po niewielkiej dawce promieniowania pojawiają się czerwone plamy na skórze, a niekiedy pęcherze. Choroby uczuleniowe nie mają jednorodnego obrazu klinicznego. Dermatolodzy wyróżniają kilka typów fotodermatoz, różniących się zarówno przyczynami oraz objawami, jak i lokalizacją zmian skórnych. Jak wygląda uczulenie na słońce – objawy alergii na słońce omówimy w tym artykule.
Uczulenie na słońce – przyczyny
Uczulenie na słońce jest jednym z mniej typowych rodzajów uczuleń. Nawet po niewielkiej dawce słońca, nieszkodliwej dla innych ludzi, dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu. U osób uczulonych na słońce po ekspozycji ciała na promieniowanie UV powstaje reakcja fotoalergiczna.
Słońce jest niezbędne dla naszego zdrowia, ze względu na syntezę witaminy D. Ekspozycja na słońce działa korzystnie na organizm ludzki, wspierając leczenie takich chorób skóry jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, że zbyt długie opalanie się na słońcu może wywołać oparzenia słoneczne.
Podczas ekspozycji na słońce do skóry docierają dwa rodzaje promieniowania słonecznego: UVA i UVB. Większość, bo aż 97 proc. stanowi promieniowanie UVA. Przenika ono do skóry właściwej, gdzie odpowiada za foto starzenie skóry, a stosowane w nadmiarze niszczy włókna kolagenowe, powoduje przebarwienia na skórze i przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry.
Może Cię zainteresuje: Alergia na pyłki – domowe sposoby na objawy alergii
Rodzaje uczulenia na słońce
Promieniowanie słoneczne UVB jest najmocniejsze w ciągu dnia przez 4 godziny – między 11.00 a 15.00. Światło to odpowiada za syntezę witaminy D, jest więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i zdrowych kości. Niestety u niektórych osób, nawet po niewielkiej dawce słońca, pojawia się reakcja fotoalergiczna – fotodermatoza widoczna na skórze jako czerwone plamy lub wysypka. Odczyny alergiczne przy fotodermatozie różnią się od siebie w zależności od rodzaju uczulenia na słońce.
Fotodermatoza – rodzaje foto uczulenia:
- wielopostaciowe osutki świetlne,
- pokrzywka słoneczna,
- przewlekłe zmiany posłoneczne,
- odczyny fototoksyczne,
- zapalenie czerwieni wargowej.
Może Cię zainteresuje: Alergia pokarmowa – 10 popularnych alergenów w diecie
Uczulenie na słońce – objawy
Uczulenie na słońce niesie za sobą różne objawy, w zależności od rodzaju reakcji fotoalergicznej. Występuje kilka typów fotodermatoz, różniących się przyczynami, objawami, jak i lokalizacją zmian skórnych. Czerwone plamy na skórze po opalaniu mogą pojawić się na twarzy i innych częściach ciała, a objawami towarzyszącymi często jest ból głowy, obrzęki i podwyższona temperatura.
Wysypka od słońca może przyjąć rozmaite formy, choć warto podkreślić, że u danego pacjenta wykwity zawsze wyglądają tak samo. Często w okolicy dekoltu pojawia się uporczywe swędzenie skóry, a zaraz potem grudki, grudki wysiękowe, pęcherzyki lub zmiany rumieniowe. Wielopostaciowe osutki świetlne mogą dotyczyć nawet 20 proc. populacji. Zmiany ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Co ciekawe, u niektórych osób po dłuższym przebywaniu na słońcu, dochodzi do uodpornienia.
Może Cię zainteresuje: Alergia wziewna – skąd bierze się uczulenie na alergeny wziewne?