
Kichanie to naturalny, odruchowy mechanizm obronny organizmu. Polega na gwałtownym wyrzuceniu powietrza przez nos i usta, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z drobnoustrojów, alergenów, kurzu czy innych drażniących cząsteczek. Choć z pozoru to tylko drobna niedogodność, częste kichanie może sygnalizować ukryty problem zdrowotny.
Kichanie – przyczyny. Dlaczego kichamy?
Jednorazowe kichnięcie czy sporadyczne kichanie wywołane jest często podrażnieniem, ale częste może być objawem różnych chorób. Kichanie jest zazwyczaj fizjologiczną reakcją na podrażnienie nosa. Występuje również w formie nieuleczalnej jako kichanie napadowe, które jest jednak bardzo rzadkie. Większość przypadków kichania nieuleczalnego jest zgłaszana wśród nastolatków i ma podłoże psychogenne – informuje PubMed.
Jedną z najczęstszych przyczyn kichania jest alergia – szczególnie alergia na pyłki, która nasila się w sezonie wiosennym i letnim. Pyłki traw, drzew i chwastów mogą silnie drażnić błonę śluzową nosa, wywołując nawracające kichanie, wodnisty katar i swędzenie nosa. Więcej o objawach i sposobach radzenia sobie z tą dolegliwością przeczytasz w artykule: Alergia na pyłki – jak sobie radzić?
Innymi alergenami mogą być pleśń, roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt. Nagłe, niekontrolowane Apsik! może się również pojawić na skutek wdychania dymu, zapachu perfum lub jako reakcja na nagłą zmianą temperatury otoczenia.
Kichanie można opisać jako silne, mimowolne wyrzucenie powietrza, które jest sposobem usunięcia podrażnienia z dróg oddechowych. Chociaż kichanie może być irytujące, jest nam potrzebne do oczyszczenia błony śluzowej nosa.
Kiedy z kichaniem należy zgłosić się do lekarza? Jeśli cierpisz na ataki kichania, obniżające jakość życia i utrudniające funkcjonowanie, zgłoś się do lekarza.

Jak poradzić sobie z kichaniem?
Kichanie od czasu do czasu to naturalny odruch organizmu. Niestety zdarzają się napady kichania, które mogą uprzykrzać życie. Wtedy najlepiej zgłosić się na wizytę do lekarza i ustalić przyczynę ciągłego kichania. Może być objawem infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie czy grypa. W takim przypadku towarzyszą mu zazwyczaj inne objawy: katar, kaszel, ból gardła czy gorączka.
Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają ograniczyć kichanie. Przede wszystkim unikanie ekspozycji na alergeny jest najlepszym sposobem kontrolowania tego typu reakcji, powodowanych przez alergie. W okresach mocnej ekspozycji na alergeny (np. w czasie pylenia), zaleca się stosowanie leków przeciwalergicznych, które blokują receptor histaminowy i wyciszają objawy alergii.
Jak unikać ekspozycji na alergeny?
Jeśli kichanie nasila się sezonowo, warto sprawdzić aktualny kalendarz pylenia. Regularne monitorowanie informacji dla alergików w danym regionie, może pomóc w lepszym zarządzaniu objawami. Aktualne informacje znajdziesz w artykule: Co teraz pyli? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak unikać ekspozycji na alergeny:
- Unikaj skupisk roślin, które w czasie rozsiewania pyłków wywołują reakcje alergiczne.
- Ogranicz kontakt ze zwierzętami, jeśli ich sierść podrażnia śluzówkę i jest przyczyną kichania.
- Używaj urządzeń do oczyszczania powietrza, aby ograniczyć kurz i roztocza w pomieszczeniu.
- Sprawdź, czy w domu nie ma ognisk z zarodnikami pleśni.
- Zmieniaj częściej pościel i ustaw w pralce pranie w gorącej wodzie, aby usunąć roztocza.