Analiza transakcyjna – gra w dorosłego i dziecko

Analiza transakcyjna

Psychologia zajmuje się badaniem zachowania i psychiki człowieka oraz czynnikami, które mają wpływ na relacje międzyludzkie. Eric Berne jest twórcą koncepcji psychologicznej o nazwie Analiza transakcyjna (AT). Psycholog i psychiatra zdobył szerokie uznanie po wydaniu książki W co grają ludzie. Analiza transakcyjna jest zintegrowaną teorią psychologiczną, która obejmuje takie aspekty jak teoria osobowości, komunikacja interpersonalna, relacje międzyludzkie, zachowania i rozwój osobisty. Zobacz, jak zadbać o zdrowe relacje w życiu prywatnym i zawodowym.

Analiza transakcyjna (AT)

Analiza transakcyjna (AT) to koncepcja psychologiczna stworzona przez Erica Berne’a, która stała się narzędziem zrozumienia relacji między ludźmi.

Uznana w środowisku koncepcja psychologiczna pomaga zrozumieć wzorce zachowań – własnych oraz innych osób z otoczenia. Zastosowanie analizy transakcyjnej w relacji pomaga usprawnić własny styl komunikowania się oraz poznanie mechanizmów gier psychologicznych w życiu prywatnym i zawodowym.

AT pozwala na zrozumienie i uzdrowienie układów między ludźmi, a nawet całych systemów. Zintegrowana teoria psychologiczna obejmuje m.in. komunikację interpersonalną. 

Współpraca:

AT można zastosować do budowania zdrowych relacji prywatnych i biznesowych

Analiza transakcyjna i schemat JA

Analiza transakcyjna opiera się na idei wyodrębnienia w JA trzech współistniejących schematów zachowania i odczuwania. Eric Berne nazwał te trzy formy: JA – Dorosły, JA – Dziecko i JA – Rodzic. 

  • JA – Dorosły reprezentuje logiczne myślenie, obiektywizm i nakierowanie na teraźniejszość. JA Dorosły charakteryzuje się konstruktywnym podejściem i racjonalnym działaniem. 
  • JA – Dziecko zachowuje otwartość i ciekawość poznawczą, typową dla okresu wczesnego dzieciństwa. Stan JA – Dziecko obejmuje ekspresję opartą na zachowaniach typowych dla dzieci. W tym stanie osoba odczuwa i zachowuje się podobnie, jak to czyniła w dzieciństwie.
  • JA – Rodzic stanowi zbiór doświadczeń powstałych pod wpływem sytuacji kontrolowanych przez rodziców i innych wychowawców. Postawy i zachowania reprezentowane w tym stanie pochodzącą ze źródeł zewnętrznych. 

W co grają ludzie? 

W co grają ludzie to tytuł książki Erica Berne’a, w której psychiatra przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach analizy transakcyjnej. Książka ta uczy sposobów poprawy wzajemnych kontaktów między ludźmi, pozwalając czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka.

Polecane: Badania nutrigenetyczne – czy test DNA pomoże dopasować dietę?

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Autorka pisze artykuły o tematyce zdrowego stylu życia i prowadzi bloga oraz własną praktykę dietetyczną.

Analiza transakcyjna książki Eric Berne

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top