Hemoroidy można leczyć domowymi sposobami, a najlepsze efekty osiąga się dzięki wprowadzeniu zaleceń dietetycznych. Hemoroidy to powiększające się bolesne guzki krwawnicze tzw. żylaki odbytu, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy: swędzenie, pieczenie i ból. Zewnętrzne hemoroidy są widoczne jako sino-fioletowe guzki w pobliżu odbytu, natomiast hemoroidy wewnętrzne lekarz wyczuwa palcem podczas badania. Jak leczyć hemoroidy – domowe sposoby na hemoroidy to temat naszego artykułu.
Jak leczyć hemoroidy?
Jako dietetyk medycyny chińskiej mogę potwierdzić, że jak leczyć hemoroidy domowymi sposobami, to najlepiej dietą. Pacjent powinien stosować dietę nawilżającą jelita i jeść pokarmy, które umożliwiają odprowadzenie nadmiaru gorąca z jelita grubego. Medycyna chińska bardzo dobrze radzi sobie z leczeniem przyczym powstawania hemoroidów dzięki szczegółowej wiedzy o klasyfikacji termicznej pokarmów.
Guzki krwawnicze, które powodują świąd, pieczenie, a niekiedy krwawienie z okolicy odbytu są objawem stanu zapalnego. W medycynie chińskiej nazywamy ten stan „wewnętrzne gorąco”. Guzki krwawnicze występują naturalnie w okolicy odbytu. U zdrowego pacjenta są wypełnione krwią w stopniu umiarkowanym. W budowie anatomicznej człowieka wyróżnia się guzki wewnętrzne pochodzące z górnego splotu żył odbytniczych oraz zewnętrzne z dolnego splotu odbytniczego.
Budowa odbytu zapewnia szczelność oraz pełną kontrolę uchodzenia gazów i oddawania stolca. Gdy zaczyna się stan zapalny, hemoroidy napełniają się krwią i powiększają. Poznanie mechanizmu, który powoduje nadmierne napełnianie guzków krwią, pozwala odpowiedzieć na pytanie jak leczyć hemoroidy.
Jakie są typowe objawy hemoroidów?
Przekrwienie guzków krwawniczych powoduje typowe objawy hemoroidów: świąd i dokuczliwy ból. Istnieje więcej niż 10 objawów hemoroidów, 5 z nich, które wymieniamy poniżej, obrazują narastający charakter dolegliwości.
- Pierwsze objawy hemoroidów – w pierwszej fazie hemoroidy dają objawy uporczywego swędzenia – występuje świąd okolic odbytu, który nasila się przy dłuższym siedzeniu, w czasie defekacji i tuż po niej.
- Krwawienie z odbytu – pękające hemoroidy powodują krwawienie z odbytu; widoczna jest krew na papierze toaletowym oraz na bieliźnie.
- Uczucie niepełnego wypróżnienia – jednym z typowych objawów jest uczucie niepełnego wypróżnienia.
- Śluz w odbycie – nadmierna produkcja śluzu z odbytu utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny.
- Ból odbytu – dokuczliwy ból odbytu pojawia się w późniejszych etapach choroby, gdy dojdzie do zakrzepicy wewnątrz guzka; bolesne są zwłaszcza hemoroidy zewnętrzne.
Od czego powstają hemoroidy?
Hemoroid na odbycie powstaje w wyniku nadmiernego ciśnienia krwi w splotach żył odbytniczych. Do zwiększenia ciśnienia dochodzi, gdy zaburzona zostaje równowaga organizmu (homeostaza). Przyczyna zwiększonego ciśnienia to przede wszystkim niewłaściwa dieta i brak wystarczającej aktywności fizycznej.
Przyczyna hemoroidów nigdy nie jest tylko jedna. Takie czynniki jak nadmierny wysiłek, otyłość i ciąża również mogą być przyczyną powstawania hemoroidów. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to dolegliwość, której na pewnym etapie życia doświadcza co druga osoba dorosła. Prawdopodobieństwo, że żylaki odbytu wystąpią – wzrasta z wiekiem. Hemoroidy występują u 11 procent osób dorosłych między 45 a 65 rokiem życia. Choroba pojawia się również u młodych kobiet w trakcie ciąży, natomiast dzieci i młodzież rzadko chorują.
Jak leczyć hemoroidy, które są wynikiem współistnienia wielu czynników? Hemoroidy doraźnie leczy się maściami i czopkami, a z domowych sposobów skuteczne są nasiadówki lecznicze. Hemoroidy to choroba cywilizacyjna i jedna z bardziej krępujących przypadłości. Pacjentom zależy na poznaniu sposobu, jak leczyć hemoroidy skutecznie, a nie tylko doraźnie łagodzić objawy.
Hemoroidy nie przechodzą w stan nowotworowy, nawet gdy nie są leczone. Rozpowszechnianie mitu wynika z tego, że zarówno w przypadku hemoroidów, jak i stanów nowotworowych, pojawia się krwawienie z odbytu. Tym niemniej warto poznać sposoby, jak leczyć hemoroidy, aby nie ulegać lękowi. Hemoroidy stosunkowo łatwo pomylić z innymi chorobami okolicy odbytu, o podobnym przebiegu: szczelina odbytu, przetoki, ropnie odbytowo-odbytnicze czy zapalenie zwieraczy odbytu.
Może Cię zainteresuje: Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości
Jak leczyć hemoroid?
Leczenie hemoroidów środkami farmakologicznymi polega na stosowaniu czopków i maści. Maść zawiera środek, który skutecznie uśmierza ból, natomiast czopki wspomagają odtwarzanie naturalnego stanu fizjologicznego błon śluzowych odbytu. Propolis jest często polecany na hemoroidy, a naturalna maść propolisowa może być używana jako doraźna pomoc w przypadku leczenia hemoroidów oraz trudno gojących się ran. Miejsca objęte dolegliwością należy smarować 2-3 razy na dobę.
Na hemoroidy poleca się również leki doustne pochodzenia roślinnego zawierające flawonoidy, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Preparaty z diosminą, hesperydyną, rutyną czy trokserutyną działają przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Sposoby, jak leczyć hemoroid zależą od stopnia zaawansowania choroby.
Hemoroidy – stopnie zaawansowania:
- I stopień: hemoroidy w postaci powiększonych guzków krwawniczych wewnątrz odbytu;
- II stopień: powiększone guzki krwawnicze wypadają poza kanał w czasie parcia i samoistnie chowają się do wewnątrz;
- III stopień: hemoroidy wychodzą na zewnątrz przy oddawaniu stolca i nie chowają się po ustaniu parcia do kanału odbytu;
- IV stopień: hemoroidy zewnętrzne trwale wypadają poza kanał odbytu.
Chirurgiczne leczenie hemoroidów dotyczy stopnia III i IV i jest niezbędne w celu usunięcia hemoroidów wypadających z odbytu. Zabieg wykonuje chirurg jelita grubego. Jest to dziedzina chirurgii, która zajmuje się leczeniem operacyjnym, małoinwazyjnym. Proktologia i koloproktologia zajmuje się nieoperacyjnym leczeniem jelita grubego, a także odbytnicy i odbytu. Do proktologa można udać się na bezpłatną wizytę, w ramach refundacji NFZ. Lekarz może zlecić badania, takie jak kolonoskopia, sigmoidoskopia, tomografia komputerowa czy testy krwi, aby wykluczyć raka grubego jelita. W Polsce diagnozuje się raka jelita grubego u około 18 tysięcy osób każdego roku. Choroba ta może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Z tego względu profilaktyka odgrywa ważną rolę
W I i II stopniu zaawansowania zaleca się domowe leczenie hemoroidy. Guzki w większości znikają samoistnie po tygodniu lub dwóch, jednak znacznie bardziej uciążliwe są nawracające hemoroidy, dlatego pacjenci decydują się na zabieg chirurgiczny.
Jaka dieta na hemoroidy?
Dieta na hemoroidy powinna zawierać składniki o właściwościach nawilżających przewód pokarmowy, które zapobiegają zaparciom. Kombinacja odpowiednich składników o właściwościach chłodzących gasi stan zapalny, odprowadza wewnętrzne gorąco i łagodzi objawy hemoroidów.
Długofalowy efekt diety leczniczej na hemoroidy to powstrzymanie tworzenia się guzków krwawniczych i zmniejszenie nacisku w obrębie odbytu. Jednocześnie należy unikać pokarmów wpływających na spowolnienie perystaltyki jelit (na przykład: pieczywo pszenne, tłuste mięso, żywność przetworzona). Wprowadzenie zaleceń dietetycznych eliminuje przyczynę powstawania hemoroidów – wzrost ciśnienia krwi w splotach żył odbytniczych.
Pacjentom zalecam włączenie do diety bakłażanów, bananów, miodu i spożywanie po głównym posiłku herbaty pu erh. Poniżej znajduje się lista składników diety, które zalecam osobom, u których występują bolesne hemoroidy.
Jak leczyć hemoroidy dietą? Zalecane produkty
- Bakłażany – warzywa bakłażany zmniejszają obrzęki i usuwają zastój krwi poprzez rozpuszczenie zakrzepów. Bakłażany stosuje się w leczeniu hemoroidów (żylaków odbytu) i zakrzepów.
- Banany – nie w pełni dojrzałe zielone banany gotuje się na parze i spożywa dwa razy dziennie.
- Czarny sezam – działa rozluźniająco na jelita, hamuje krwawienie i zapobiega powstawaniu żylaków odbytu.
- Czerwona fasola – nasiona fasoli adzuki łagodzą krwawienia i obrzęki przy hemoroidach.
- Kwiat sofory (perełkowiec japoński) – napar z kwiatów sofory chłodzi krew, hamuje krwawienie z hemoroid.
- Miód pszczeli – miód nawilża i rozluźnia jelita.
- Herbata czerwona pu-erh – spożywanie naparu z czerwonej herbaty po głównym posiłku.
W razie pytań lub wątpliwości skorzystaj z okazji i umów się na konsultację dietetyczną online.