Jak leczyć hemoroidy? Domowe sposoby na bolesne guzki

Jak leczyć hemoroidy?

Pytanie jak leczyć hemoroidy – żylaki odbytu, powraca jak bumerang. Hemoroidy to powiększające się bolesne guzki krwawnicze, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy: swędzenie i ból. Zewnętrzne hemoroidy są widoczne jako sino-fioletowe guzki w pobliżu odbytu, natomiast hemoroidy wewnętrzne lekarz wyczuwa palcem podczas badania. Hemoroidy objawy mogą dawać bardzo nieprzyjemne: świąd, pieczenie, krwawienie z odbytu, wypadanie guzków i nasilony ból. Hemoroidy – leczenie żylaków odbytu to temat artykułu, który może Cię zainteresować.

Jak leczyć hemoroidy? 

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które powodują świąd, pieczenie, a niekiedy krwawienie z okolicy odbytu. Dla wielu osób żylaki odbytu to choroba bardzo wstydliwa, którą wolą przemilczeć. Guzki znacznie obniżają komfort życia, a nieleczone mogą być przyczyną poważnych powikłań. Jak leczyć hemoroidy w domu i czy żylaki odbytu są uleczalne?

Guzki krwawnicze występują naturalnie w okolicy odbytu; są umiarkowanie wypełnione krwią. Odpowiedź na pytanie, czy żylaki odbytu są uleczalne, brzmi i tak i nie. W budowie anatomicznej człowieka wyróżnia się guzki wewnętrzne pochodzące z górnego splotu żył odbytniczych oraz zewnętrzne z dolnego splotu odbytniczego.

Budowa odbytu zapewnia szczelność oraz pełną kontrolę uchodzenia gazów i oddawania stolca. Gdy zaczyna się zapalenie, hemoroidy napełniają się krwią i powiększają. Przekrwienie guzków krwawniczych powoduje typowe objawy hemoroidów: świąd i dokuczliwy ból. Poznanie mechanizmu, który powoduje nadmierne napełnianie guzków krwią, pozwala na zastosowanie skutecznego sposobu leczenia hemoroidów.

Hemoroidy – objawy

  • Pierwsze objawy hemoroidów – w pierwszej fazie hemoroidy dają objawy uporczywego swędzenia – występuje świąd okolic, który nasila się przy dłuższym siedzeniu, w czasie defekacji i tuż po niej.
  • Krwawienie z odbytu – pękające hemoroidy powodują krwawienie z odbytu; widoczna jest krew na papierze toaletowym oraz na bieliźnie.
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia – jednym z objawów jest uczucie niepełnego wypróżnienia.
  • Śluz w odbycie – nadmierna produkcja śluzu z odbytu utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny.
  • Ból odbytu – dokuczliwy ból odbytu pojawia się w późniejszych etapach choroby, gdy dojdzie do zakrzepicy wewnątrz guzka; bolesne są hemoroidy zewnętrzne.

Hemoroidy – od czego powstają?

Hemoroid na odbycie powstaje w wyniku nadmiernego ciśnienia krwi w splotach żył odbytniczych. Do zwiększenia ciśnienia dochodzi, gdy zaburzona zostaje równowaga organizmu (homeostaza). Przyczyna zwiększonego ciśnienia to przede wszystkim niewłaściwa dieta i brak wystarczającej aktywności fizycznej. Co prawda, przyczyna hemoroidów nigdy nie jest jedna. Takie czynniki jak nadmierny wysiłek, otyłość i ciąża również mogą być przyczyną powstawania hemoroidów. Żylaki odbytu to dolegliwość, której na pewnym etapie życia doświadcza co druga osoba dorosła.

Ryzyko, że żylaki odbytu wystąpią – wzrasta z wiekiem. Hemoroidy występują najczęściej u osób dorosłych między 45. a 65. rokiem życia. Choroba pojawia się również u młodych kobiet w trakcie ciąży, natomiast dzieci i młodzież rzadko chorują.  

Może Cię zainteresuje: Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości

Hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy są wynikiem współistnienia wielu czynników. Badania potwierdzają, że ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Hemoroidy to choroba cywilizacyjna i jedna z bardziej krępujących przypadłości. Wielu osobom zależy na poznaniu sposobu, jak leczyć hemoroidy skutecznie, lecz dostępne środki działają doraźnie, łagodząc objawy.

Bolesne hemoroidy utrudniają normalne funkcjonowanie. W stanie zapalnym dają się we znaki podczas każdego wypróżniania. Do tego dochodzi stres, wynikający z obawy przed ryzykiem zachowrowania na raka jelita grubego. Choroba nowotworowa daje objawy podobne do żylaków odbytu, takie jak krwawienie z odbytu i krew w kale.

Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który rozwija się w okrężnicy lub odbytnicy. Objawy mogą obejmować ból brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień, obecność krwi w stolcu, utratę masy ciała i zmęczenie. Choroba częściej występuje po 50. roku życia. Istnieje natomiast związek między zespołem jelita drażliwego (IBS) i SOBO a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. W tym przypadku jest większe ryzyko zachorowania, zwłaszcza u osób w wieku poniżej 50 lat.

Hemoroidy nie przechodzą w stan nowotworowy, nawet gdy nie są leczone. Rozpowszechnianie mitu wynika z tego, że zarówno w przypadku hemoroidów, jak i stanów nowotworowych, pojawia się krwawienie z odbytu. Tym niemniej warto poznać sposoby, jak leczyć hemoroidy, by nie ulegać lękowi.

Może Cię zainteresuje: Ryż przy SIBO. Zdrowe przepisy kulinarne na ryż w diecie SIBO

Jak leczyć hemoroid?

Leczenie hemoroidów środkami farmakologicznymi polega na stosowaniu czopków i maści. Maść zawiera środek, który szybko uśmierza ból, natomiast czopki wspomagają odtwarzanie naturalnego stanu fizjologicznego błon śluzowych odbytu. Propolis jest często polecany na hemoroidy, a naturalna maść propolisowa może być używana jako doraźna pomoc w przypadku leczenia hemoroidów oraz trudno gojących się ran. Miejsca objęte dolegliwością należy smarować 2-3 razy na dobę.

Na hemoroidy poleca się również leki doustne pochodzenia roślinnego zawierające flawonoidy, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Preparaty z diosminą, hesperydyną, rutyną czy trokserutyną działają przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Sposoby, jak leczyć hemoroid zależą od stopnia zaawansowania choroby.

Hemoroidy – stopnie zaawansowania:

  • I stopień: hemoroidy w postaci powiększonych guzków krwawniczych wewnątrz odbytu;
  • II stopień: powiększone guzki krwawnicze wypadają poza kanał w czasie parcia i samoistnie chowają się do wewnątrz;
  • III stopień: hemoroidy wychodzą na zewnątrz przy oddawaniu stolca i nie chowają się po ustaniu parcia do kanału odbytu;
  • IV stopień: hemoroidy zewnętrzne trwale wypadają poza kanał odbytu.

Chirurgiczne leczenie hemoroidów dotyczy stopnia III i IV i jest niezbędne w celu usunięcia hemoroidów wypadających z odbytu. Zabieg wykonuje chirurg jelita grubego. Jest to dziedzina chirurgii, która zajmuje się leczeniem operacyjnym, małoinwazyjnym. Proktologia i koloproktologia zajmuje się nieoperacyjnym leczeniem jelita grubego, a także odbytnicy i odbytu. Lekarz może zlecić badania, takie jak kolonoskopia, sigmoidoskopia, tomografia komputerowa czy testy krwi, aby wykluczyć raka grubego jelita. W I i II stopniu zaawansowania zaleca się domowe leczenie hemoroidy.

Domowe sposoby na hemoroidy

Jak leczyć hemoroidy to często pojawiające się pytanie. Zdecydowana większość osób, którym dokuczają hemoroidy, sięga po domowe sposoby leczenia, korzystając z preparatów ziołowych, czopków, maści i tabletek bez recepty.  

Jak leczyć hemoroidy maścią? Dostępna jest bez recepty maść, która zawiera tribenozyd i lidokainę. Szybko przynosi ulgę, uśmierza ból i skutecznie leczy objawy hemoroidów. Pomocne są również czopki z propolisem lub glistnikiem na hemoroidy. Doustnie można przyjmować tabletki, które niwelują świąd odbytu i ograniczają krwawienie. 

Nasiadówki lecznicze to popularne domowe sposoby na hemoroidy, które są skuteczne w łagodzeniu objawów. Guzki najczęściej znikają samoistnie po tygodniu lub dwóch, jednak bardziej uciążliwe są nawracające hemoroidy, dlatego część osób decyduje się na zabieg chirurgiczny. 

Dieta na hemoroidy

Dieta na hemoroidy ma kluczowe znaczenie profilaktyczne. Polecam wdrożenie do diety składników o właściwościach nawilżających przewód pokarmowy, które zapobiegają zaparciom. Kombinacja odpowiednich składników pokarmowych o właściwościach chłodzących gasi stan zapalny, odprowadza tzw. gorąco i łagodzi objawy hemoroidów. Długofalowo efekt to powstrzymanie tworzenia się guzków krwawniczych i zmniejszenie nacisku w obrębie odbytu. Jednocześnie należy unikać pokarmów wpływających na spowolnienie perystaltyki jelit. Wprowadzenie zaleceń dietetycznych eliminuje przyczynę powstawania hemoroidów – wzrost ciśnienia krwi w splotach żył odbytniczych.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  • Co zrobić, żeby nie powstały hemoroidy?

Podstawą jest zbilansowana dieta, w której nie brakuje błonnika pokarmowego oraz regularne wypróżnianie i zapobieganie zaparciom. Siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta to czynniki, które wpływają na powstawanie żylaków odbytu i nieprzyjemnych objawów choroby hemoroidalnej. 

  • Jak zaczynają się hemoroidy?

Choroba hemoroidalna zwykle zaczyna się pęcznienia naczyń krwionośnych w obrębie odbytu. Błona śluzowa w kanale odbytu na skutek zwiększenia objętości naczyń krwionośnych rozciąga się i powstają obrzęki i guzki krwawnicze. Jednocześnie może dochodzić do podrażnień błony śluzowej, swędzenia i pieczenia.

  • Jak szybko obkurczyć hemoroidy? 

W przypadku dużych, bolesnych hemoroidów skutecznym sposobem niesienia ulgi mogą być zimne okłady. Stosuje się okłady z lodu lub zimne okłady, aby złagodzić obrzęk odbytu przez 15 minut. Krwawiące hemoroidy najczęściej znikają samoistnie po tygodniu lub dwóch. Jednak najbardziej uciążliwe są nawracające hemoroidy wypadające z odbytu, które trzeba usunąć chirurgicznie. 

  • Czego nie wolno robić przy hemoroidach?

Błędem przy chorobie hemoroidalnej i występowaniu żylaków odbytu jest częste korzystanie z jedzenia typu fast foodów i mocno przetworzonej żywności, a także spożywanie w nadmiarze słonych serów. Na liście zakazanych produktów znajduje się również kawa, mocna herbata, napoje gazowane oraz alkohol. 

  • Czy zaparcia są niebezpieczne przy hemoroidach?

Zadbanie o regularne wypróżnianie uznaje się za skuteczne zapobieganie powstawania choroby hemoroidalnej. Prawidłowy stolec charakteryzuje się miękką, plastyczną konsystencję. Co ważne, nie należy powstrzymywać oddawania stolca – jeśli zajdzie potrzeba defekacji, należy jak najszybciej skorzystać z toalety.

Może Cię zainteresuje: Zakwaszenie organizmu – poradnik!

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zdrowiu. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top