Kolonoskopia – na czym polega badanie i ile trwa?

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie obrazowe – jedno z najważniejszych badań diagnostycznych przewodu pokarmowego, które pozwala na wykrycie chorób jelita grubego, w tym nowotworów, polipów i stanów zapalnych. Chociaż wiele osób obawia się badania obrazowego, warto wiedzieć, że może ono uratować życie. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Wyjaśniamy, na czym polega kolonoskopia, jak się do niej przygotować i jakie są jej alternatywy.

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia – badanie endoskopowe umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego. Wykorzystuje się do tego giętki przewód zakończony kamerą – tzw. kolonoskop. Lekarz wprowadza urządzenie przez odbyt i stopniowo przesuwa je w głąb jelita, analizując jego stan. W razie potrzeby może pobrać wycinki do badań histopatologicznych lub usunąć polipy.

Kolonoskopia jest to badanie obrazowe, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych kolonoskopia może być badaniem przeprowadzonym w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym.

Kolonoskopia – ile trwa badanie?

Sama kolonoskopia trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut, w zależności od stanu jelit i konieczności wykonania dodatkowych procedur. Czasami badanie wymaga znieczulenia ogólnego, co może wydłużyć cały proces.

Kolonoskopię można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Znieczulenie ogólne nie zawsze jest potrzebne. Wybiera się je jedynie w uzasadnionych przypadkach. W znieczuleniu ogólnym pacjent otrzymuje dożylnie środek usypiający i budzi się po zakończonym badaniu. Częściej jednak stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Współpraca:

Program dla alergików

Kolonoskopia – ile metrów? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań o to badanie. Kolonoskop może dotrzeć do końcowego odcinka jelita cienkiego, co oznacza, że badanie obejmuje zazwyczaj około 1,5 metra jelita grubego.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Prawidłowe przygotowanie do badania jest kluczowe, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Pacjent musi stosować dietę lekkostrawną na kilka dni przed badaniem oraz przyjąć specjalny środek przeczyszczający, który oczyści jelita. W dniu badania należy pozostać na czczo i pić jedynie klarowne płyny.

W jednej z ogólnopolskich sieci medycznych stosuje się następującą procedurę:

  • dzień przed badaniem około godziny 14.00 pacjent rozpoczyna przyjmowanie Fortransu (lek o działaniu przeczyszczającym na receptę, stosowany do kolonoskopii i innych badań obrazowych),
  • pacjent nie może przyjmować żadnych posiłków,
  • dozwolone jest picie wody,
  • w ciągu 5-6 godzin pacjent przyjmuje 4 saszetki Fortransu rozpuszczone w 4 litrach niegazowanej wody.

Czy kolonoskopia boli?

Kolonoskopia może powodować odczucie rozpierania i dyskomfort, które podczas badania obrazowego są kwestią indywidualną. Niektóre osoby odczuwają jedynie lekkie rozpieranie, a inne ból związany z wprowadzaniem powietrza do jelit. W wielu przypadkach pacjent ma możliwość wykonania kolonoskopii w znieczuleniu.

Badanie obrazowe bez znieczulenia wykonywane przez doświadczonego lekarza w 85% przypadków nie wywołuje przykrych dolegliwości – czytamy na stronie jednego ze szpitali, który wykonuje kolonoskopię. U pozostałych pacjentów może wystąpić dyskomfort lub ból związany z pociąganiem krezki. Jest to silnie unerwiona błona w jelicie, która zostaje podrażniona w czasie wykonywania ruchów aparatem.

Alternatywy dla kolonoskopii – przyszłość diagnostyki

Kolonoskopia jako metoda badania obrazowego może powodować dyskomfort. Obecnie trwają prace nad nowoczesnymi metodami diagnostyki jelit, które mogą zastąpić tradycyjną kolonoskopię. Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań są smart pills – niewielkie inteligentne kapsułki z GPS, które pacjent połyka, a następnie urządzenie przesyła obraz wnętrza jelit i skład chemiczny treści jelitowej do specjalnego systemu. Choć technologia ta nie jest jeszcze powszechnie stosowana, w przyszłości może znacząco ułatwić diagnostykę bez potrzeby wykonywania inwazyjnych badań.

Kolonoskopia to skuteczne i niezwykle ważne badanie, które pozwala na wczesne wykrycie wielu poważnych chorób jelit. Chociaż może budzić obawy, odpowiednie przygotowanie oraz nowoczesne metody znieczulenia sprawiają, że procedura jest mniej uciążliwa. W przyszłości alternatywą mogą stać się smart pills, które zastąpią klasyczne endoskopy. Jeśli masz wskazania do kolonoskopii, nie zwlekaj – zdrowie jelit jest ważne dla całego organizmu.

3 thoughts on “Kolonoskopia – na czym polega badanie i ile trwa?”

  1. Pingback: Jak leczyć hemoroidy - domowe sposoby – jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Zdrowie jelit - poradnik – jakwyleczyc.com

  3. Pingback: Częste biegunki po jedzeniu – jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top