Co jeść przy anemii – przepisy dietetyczne Anemia
Anemia – bladość skóry, osłabienie organizmu i problemy z koncentracją mogą wskazywać na objawy występowania niewystarczającej ilości krwi. Anemia określana jako niedokrwistość to stan, kiedy w organizmie jest niski poziom hemoglobiny i erytrocytów krwi. Przyczyną anemii mogą być niedobory dietetyczne. Jeżeli chcesz samodzielnie dbać o zdrowie, a także wspierać leczenie zalecone przez specjalistę, zobacz, co jeść przy anemii? Poniżej znajdziesz przepisy dietetyczne, dzięki którym możesz za pomocą odpowiedniej diety uzupełnić niedobór składników odżywczych.
Anemia – co jeść?
Istnieją dwa sposoby, aby wzmocnić i odbudować krew poprzez odżywianie:
- poprawienie wchłaniania składników pokarmowych,
- włączenie do diety pokarmów, które budują zdrową krew.
Polecam rośliny bogate w chlorofil, czyli wodorosty, mikro algi i trawę zbóż np. młody jęczmień. Obecność w pokarmach magnezu, chlorofilu i innych czynników warunkujących przyswajanie żelaza, to rozwiązanie problemów z niedoborami minerałów. Więcej o poprawie wchłaniania żelaza znajdziesz na blogu w artykule: Niedobory i słabe przyswajanie żelaza oraz wapnia.
Co jeść przy anemii? Anemia
Składniki niezbędne do uzupełnienia niedoboru krwi, zalecane przy niedokrwistości to:
- żelazo,
- kwas foliowy,
- witamina B12,
- białko.
Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii, choć nie zawsze można wyleczyć niedokrwistość poprzez suplementację żelaza. Do prawidłowego wchłaniania żelaza potrzebna jest odpowiednia ilość miedzi, witaminy z grupy B i witamina C.
Dieta, która uzupełnia niedobory przy anemii
Zielone pokarmy – zielonolistne warzywa surowe, kiełki, trawa zbóż i wodorosty – zawierające chlorofil powinny być spożywane w pierwszej fazie leczenia anemii. Jeżeli pomimo wprowadzenia zielonej diety anemia i związany z nią niedobór krwi nasila się, może wystąpić konieczność wprowadzenia do diety produktów zwierzęcych, takich jak:
- mleczko pszczele,
- zupa z karpia,
- małże i ostrygi,
- wątroba wołowa,
- żołądki kurze.
Zupa z karpia – przepis medycyny chińskiej
Zupa z karpia według przepisu medycyny chińskiej łączy wartości odżywcze składników, wynikające z właściwości harmonizujących organizm. Poniżej przepis na zupę mocy koi koku.
Składniki na zupę z karpia:
- karp – 1 kg ryby patroszone z głową i łuskami,
- imbiru – 2-3 plastry świeżego korzenia imbiru,
- jagody goji – 1 łyżka,
- czosnek – 2 ząbki,
- grzyby shiitake – 3-4 sztuki,
- marchew – 3 średnie marchewki,
- rzodkiew Daikon (biała rzodkiew) – kawałek około 150 g,
- sól lub sos sojowy fermentowany,
- bulion gotowany na kościach szpikowych (np. goleń wołowa) – 2 l,
- zielona pietruszka lub świeża kolendra.
Przygotowanie zupy z karpia:
Rybę pokroić w dzwonki, dodać imbir, jagody goji, czosnek, grzyby, marchew i rzodkiew, a następnie zalać bulionem. Gotować na małym ogniu przez około 2-3 godziny. Po tym czasie odcedzić zupę i usunąć niejadalne części ryby, a pozostałe wraz z warzywami i grzybami dodać do bulionu. Zupę bezpośrednio przed podaniem doprawić sosem sojowym i zieloną pietruszką lub kolendrą. Pozostałą zupę można przelać do słoików i przechowywać do czterech dni w lodówce. Koi koku to zupa mocy, którą należy spożywać codziennie przez pięć dni. Po 5-dniowej przerwie można ponownie rozpocząć cykl jedzenia zupy.
Więcej przepisów wkrótce!