Serce człowieka jest jednym z najważniejszych organów ciała. Serce działa jak centralna pompa, która doprowadza krew do całego organizmu. Gdzie jest serce człowieka? Jaka jest budowa serca? Najczęściej występujące choroby serca i co najbardziej szkodzi temu organowi? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w tym artykule.
Gdzie jest serce człowieka?
Serce człowieka położone jest w śródpiersiu – centralnej części klatki piersiowej. Po obu stronach serca są płuca, z przodu jest mostek, u dołu znajduje się przepona, a z tyłu kręgosłup. Gdzie boli serce? Serce może boleć za mostkiem delikatnie po lewej stronie. Ból serca zlokalizowany w tym miejscu jest dla nas najgroźniejszy. Może być on rozdzierający, palący i piekący lub ostry przeszywający.
Budowa serca człowieka
Nasze serce składa się z czterech jam – dwóch komór i dwóch przedsionków. Do prawego przedsionka uchodzi żyła główna górna i dolna oraz zatoka wieńcowa, która odprowadza większość krwi żylnej ze ścian serca. Do lewego przedsionka spływa przez cztery żyły płucne nasycona tlenem krew tętnicza z płuc. Zastawki odgrywają ważną rolę w sercu, zapobiegając niekontrolowanemu cofaniu się krwi podczas skurczów serca.
Osierdzie serca człowieka
Osierdzie to błoniasty worek cały wypełniony płynem, którego zadaniem jest minimalizowane tarcia pomiędzy stale bijącym sercem a innymi przylegającymi organami. Zbudowane jest z dwóch warstw – zewnętrznej (blaszki ściennej) oraz wewnętrznej (blaszki trzewnej), pomiędzy którymi znajduje się jama worka osierdziowego, wypełniona płynem.
Funkcje serca u człowieka
Zadaniem serca jest rytmiczne pompowanie krwi, co pozwala na zaopatrzenie w krew wszystkich narządów ciała. Najważniejszą funkcją serca jest dostarczenie każdej komórce tlenu. Serce nazywane jest pompą ssąco-tłoczącą.
Choroby serca
Serce człowieka nieustannie jest narażone na różne choroby. Do najczęściej występujących schorzeń serca i układu sercowo-naczyniowego należą:
- Nadciśnienie tętnicze – ciśnienie skurczowe w naczyniach krwionośnych rośnie pomimo tego, że ciśnienie rozkurczowe pozostaje w normie;
- Zaburzenia rytmu serca – gdy impulsy elektryczne odpowiedzialne, za skurcze serca są zakłócane, pojawiają się objawy choroby: przyspieszone tętno, nierówne bicie serca, duszności i możliwe omdlenia;
- Choroba wieńcowa – choroby niedokrwienna serca powstaje w wyniku nieleczonej miażdżycy.
- Miażdżyca – w tętnicach pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, które utrudniają dostarczenie do serca wystarczającej ilości tlenu oraz składników odżywczych;
- Zawał serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana niedotlenieniem. Główną przyczyną zawału serca jest pęknięcie blaszki wieńcowej będącej częścią naczynia wieńcowego;
Co szkodzi sercu człowieka?
Stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mało aktywności fizycznej to czynniki, które mogą wpływać negatywnie na kondycję mięśnia sercowego. Ogromnym problemem cywilizacyjnym jest nadwaga, otyłość brzuszna oraz nadciśnienie tętnicze. Choroby serca i układu sercowo-naczyniowego są związane z wieloma czynnikami ryzyka. Sercu nie służy siedzący tryb życia, długotrwały stres, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.
Jak dbać o mocne serce?
Możemy oddziaływać na kondycję serca poprzez zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę. Podstawą diety osoby dbającej o serce powinny być przede wszystkim produkty pełnoziarniste, takie jak chleb z pełnego ziarna, ryż, kasza oraz rośliny strączkowe i zielone warzywa.
Wzmocnienie mięśnia sercowego zapewnią ćwiczenia aerobowe. Chcesz mieć mocne serce? Zajmij się w wolnych chwilach bieganiem, pływaniem czy jazdą na rowerze. Sport i ćwiczenia sprawiają, że serce jest bardziej wydolne. Obniżenie ciśnienia krwi zapewnia regularny trening, który może pomóc w walce z nadciśnieniem i zmniejszać ryzyko chorób serca.
Serce człowieka – najczęściej zadawane pytania
Ile waży serce człowieka? Zdrowe serce waży około 0,5% wagi ciała, średnio pomiędzy 300 a 350 g.
Po której stronie jest serce u człowieka? Serce u człowieka przesunięte jest z reguły lekko w lewo za mostkiem.
Jak wygląda serce człowieka? Kształt serca podobny jest do zaokrąglonego stożka o wielkości dużej pięści człowieka.
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.