Wodny aerobik – najskuteczniejsze ćwiczenia modelujące sylwetkę

Wodny aerobik

Wodny aerobik (aqua aerobik) i aqua fitness to obecnie prężnie rozwijająca się dziedzina, która zachęca do korzystania z różnorodnych form aktywności fizycznej, niezależnie od pogody. Fitness i bycie FIT łączy zdrowy styl życia z dbaniem o zdrowie, aktywnością i witalnością. Dziękuję, że zaglądasz na bloga jakwyleczyc.com. Z tego artykułu dowiesz się, co daje ćwiczenie aerobiku w wodzie?

Spis treści:

 1. Aqua aerobik – wodny aerobik dla każdego! 
 2. Wodny aerobik na redukcję tkanki tłuszczowej;
 3. Gimnastyka w wodzie i dobra zabawa bez pływania; 
 4. Aqua fitness – wodny fitness z rytmiczną muzyką; 
 5. Aqua zumba – taniec w wodzie; 
 6. Gimnastyka w wodzie i na lądzie – porównanie; 
 7. Pływanie w basenie na stres, lęki i depresję;
 8. Co dają ćwiczenia w wodzie? 
 9. Wodna gimnastyka korzystnie wpływa na kości;
 10. Wodny aerobik na redukcję tkanki tłuszczowej. 

*

Współpraca:

Aqua aerobik – wodny aerobik dla każdego! 

Aqua aerobik – wodny aerobik jest sportem dla każdego. Ćwiczenia w wodzie nie wymagają umiejętności pływania i wykonuje się je w środowisku wodnym, wykorzystując wyporność wody. Ani wiek, ani słaba kondycja, czy nadwaga – nawet spora, tym bardziej bóle stawów, ból kolana czy pleców nie są przeciwwskazaniem do gimnastyki w wodzie. Aerobik wodny trenować mogą nawet osoby w kiepskiej formie dla odprężenia i poprawienia swojej sylwetki. Ćwiczenia w wodzie możesz wykonać sam/sama lub z instruktorem na zorganizowanych zajęciach dla grupy trenującej aqua aerobik. 

Gimnastyka w wodzie i dobra zabawa bez pływania

Co ciekawe, gimnastyka w wodzie, taka jak aqua aerobik, czy aqua fitness to rodzaj treningu w basenie, przy którym można się dobrze bawić bez umiejętności pływania. Jeśli nie czujesz się pewnie na basenie sportowym, ponieważ słabo pływasz, skorzystaj z wodnego aerobiku lub ćwiczeń fitness w wodzie z instruktorem. Aqua aerobik to ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie nóg, brzucha, rąk i pleców. Wykonywanie prostych ruchów i pokonywanie przy tym oporu wody na pewno da szybkie efekty. Sylwetka staje się jeszcze bardziej wyrzeźbiona, a cellulit znika już po kilku tygodniach. Korzyści z chodzenia na gimnastykę w wodzie są nieograniczone! 

Sprawdź promocję na stroje kąpielowe

Aqua fitness – wodny fitness z rytmiczną muzyką 

Aqua fitness na świecie powstał około 50 lat temu dzięki prekursorce prowadzenia gimnastyki w wodziedr M. Sanders i założycielce szkoły Speedo Aquatic Fitness System. Wodny fitness – aqua fitness to zamienna nazwa do aqua aerobiku, układu ćwiczeń wykonywanych na basenie. Wodny fitness może być zorganizowany w wodzie płytkiej bądź głębokiej. Trening jest prowadzony w formie aerobowej w rytm muzyki, a z tej formy aktywności chętnie korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Rozwój stosunkowo nowej dziedziny fitnessu uruchomił prawdziwą kaskadę powstawania atrakcyjnych form ruchu w wodzie, takich jak:

 • Aqua aerobik – trening aerobowy (tlenowy); 
 • Aqua fitness w płytkiej lub głębokiej wodzie w rytm muzyki; 
 • Aqua zumba – zajęcia taneczne w wodzie; 
 • Aqua jogging – trening biegowy w wodzie płytkiej lub głębokiej na podwodnej bieżni; 
 • Aqua cycling – trening na rowerach w wodzie. 

Aqua zumba – taniec w wodzie 

Aqua zumba dla wielu osób, które korzystają z zajęć prowadzonych w aquaparku lub na osiedlowym basenie jest bardzo atrakcyjną formą ruchu w wodzie. Układ ćwiczeń aqua zumby, co ważne, włącza do pracy kończyny dolne i górne, zaangażowane do tańca i aktywnej zabawy ruchem. Uczestnicy zajęć świetnie się bawią, szybciej osiągają zamierzone efekty redukcji tkanki tłuszczowej i spadek masy ciała. Tłumaczą to badania, przeprowadzone dla porównania efektywności gimnastyki w wodzie i na stałym lądzie. 

Gimnastyka w wodzie i na lądzie – porównanie  

W badaniach porównano pracę kończyn i efektywność różnych form treningu dla poszczególnych partii mięśni w wodzie i na lądzie. Naukowcy odkryli, że pionowy bardzo wolny ruch w wodzie działa inaczej niż na lądzie. W wodzie powoduje on mniejszą aktywność mięśni w stosunku do tego samego ruchu na lądzie. Dzieje się tak z powodu mniejszej siły grawitacji, która jest skutkiem działania siły wyporu. Natomiast ruchy pionowe wykonywane w wodzie z dużą prędkością dają lepszy efekt. Pobudzają one jeszcze bardziej aktywność nerwowo-mięśniową niż na lądzie. 

Sprawdź promocję na stroje do pływania męskie

Pływanie w basenie na stres, lęki i depresję

Gimnastyka w wodzie zwykle wywołuje sporo hałasu i ogólnej wesołości. Jeśli ponad wszystko wolisz skupienie na sobie i wewnętrzną koncentrację nie rezygnuj z pływania w ulubionym stylu. Pływanie zmniejsza odczuwanie stresu i pomaga w zmniejszeniu lęków, a nawet w leczeniu depresji. Regularne chodzenie na basen to bez wątpienia znakomita forma aktywności fizycznej na redukcję nadmiarowych kilogramów. Pozwala również na długofalowe utrzymanie zgrabnej sylwetki. Tak jak pływanie pomaga spalić kalorie, wzmocnić mięśnie i zbudować kondycję, nie działa chyba żadna inna aktywność!

Co dają ćwiczenia aerobiku w wodzie? 

Dlaczego warto ćwiczyć w wodzie? Co daje uprawianie takich dyscyplin, jak aqua aerobik i aqua fitness? Korzyści z regularnej gimnastyki w wodzie są w sumie ogromne! Trening na basenie wpływa pozytywnie na układ nerwowy. A co więcej aktywuje mięśnie oddechowe oraz zwiększa pojemność płuc. Następna korzyść: ćwiczenia w wodzie działają niezwykle relaksująco. Z jednej strony rozluźniają napięcia mięśniowe w całym ciele, z drugiej zaś strony poprawiają ogólne samopoczucie. 

Klapki na basen – damskie i męskie

Wodna gimnastyka korzystnie wpływa na kości 

Co jeszcze dają ćwiczenia w wodzie? Od wodnego aerobiku i aktywności fizycznej na basenie można spodziewać się poprawy wytrzymałości kostnej. Badania wykazały pozytywny wpływ ćwiczeń w wodzie na kościec kobiet po menopauzie, a szczególnie na wskaźnik siły kości udowej. Kobiety w starszym wieku są narażone na groźne w skutkach złamania okolic szyjki kości udowej. Aqua aerobik to znakomita profilaktyka! Kolejną korzyścią, tym razem dla kobiet i mężczyzn, wynikającą z ćwiczeń aerobiku wodnego, jest zmniejszenie bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Gimnastyka w wodzie – aqua fitness działa odciążająco na stawy, a to z kolei wpływa na jakość życia osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową, obrzęki i inne choroby stawów. 

Przeczytaj także: Wysoki cholesterol – medycyna chińska na podwyższone trójglicerydy

Wodny aerobik na redukcję tkanki tłuszczowej 

Wodny aerobik jest z pewnością zdrową formą aktywności fizycznej i oczywiście przynosi korzyści dla całego organizmu. Ponadto aqua aerobik jest rodzajem gimnastyki, która najskuteczniej redukuje tkankę tłuszczową! Co konkretnie daje ćwiczenie aerobiku wodnego? Przebywanie w wodzie połączone z aktywnością fizyczną przyspiesza redukcję masy ciała, poprzez przyspieszenie metabolizmu i intensywniejsze wydzielanie ciepła. W czasie 45 minut wodnego aerobiku można spalić od 400 do 500 kcal – to więcej niż podczas tradycyjnych zajęć, dzięki oporowi wody, który trzeba pokonać przy każdym ćwiczeniu w wodzie. Dzięki regularnym treningom i zaangażowaniu się w ćwiczenia na basenie poprawia się elastyczność ciała, koordynacja ruchowa, kondycja i wytrzymałość. 

Reasumując, już na zakończenie, warto zwrócić uwagę na fakt, że zanurzenie się w wodzie odpręża ciało i umysł. Gdy zamiast klasycznego pływania wybierzesz zajęcia aqua aerobik, aqua fitness, zumbę lub inny rodzaj gimnastyki w wodzie, bez wątpienia korzyści poczujesz i zobaczysz niemal od razu! 

Przeczytaj także: Otyłość brzuszna – sprawdź objawy i przyczyny otyłości

Ręczniki szybkoschnące na basen i siłownię (współpraca): 


Ręczniki szybkoschnące sprawdź promocje w sklepie.

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top